See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: LSC-laitteen (tuikelaskuri) hankinta Tullilaboratorioon
Beschreibung: Tulli pyytää tarjoustanne LSC-laitteen (tuikelaskuri) ja siihen liittyvän huoltopalvelun hankinnasta Tullilaboratorioon. Yleinen kuvaus hankinnasta ja laitetta koskevat tarkemmat vaatimukset löytyvät tarjouspyyntöasiakirjoista. Hankinnassa sovelletaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (Hankintalaki 1397/2016) Hankintamenettelynä Hankintalain 32§ mukainen avoin menettely ja vertailuperusteena on kokonaistaloudellinen edullisuus hinnan painoarvon ollessa 10 ja laadun painoarvon ollessa 90. Testinäytteen näyte haetaan Tullilaboratoriosta yhden (1) viikon kuluessa tarjouspyynnön julkaisun ajankohdasta. Näyte tulee hakea virka-aikana kello 8:00 – 15:00. Tarkemmat vaatimukset ja ehdot liittyen testinäytteeseen on ilmoitettu kohdassa "Hankinnan kohteen kriteerit". Hankinta rahoitetaan CCEI -rahoituksella (Customs Control Equipment Instrument). Tarjouspyyntöasiakirjassa on esitetty hankintaan varattu budjetti laitteen hankintahinnan ja vuosihuoltojen osalta. Hankinta tulee olla toimitettuna, asennettuna ja laskutettuna vuoden 2026 aikana. Tarkemmat ehdot toimitukseen liittyen Hankintasopimusluonnoksessa. Huoltosopimus käynnistyy takuuajan päätyttyä.
Interne Kennung: Tulli/2025/02759
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinta toteutetaan EU-kynnysarvon ylittävänä hankintana julkisia hankintoja ja käyttöoikeussopimuksia koskevan lain (1397/2016) mukaisesti. Hankintamenettelynä on avoin menettely lain 32 §:n mukaisesti. Hankintamenettely voidaan keskeyttää perustellusta syystä, kuten yksikään saaduista tarjouksista ei vastaa tarjouspyyntöä tai jos olosuhteet muuttuvat hankintamenettelyn aikana siten, ettei Tulli voi hyödyntää menettelyn tuloksia. Tarjouksen sisällön on täytettävä tässä tarjouspyynnössä asetetut vaatimukset. Tarjous ei saa olla ehdollinen. Vaihtoehtoisia tarjouksia ei hyväksytä.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 38000000 Laborgeräte, optische Geräte und Präzisionsgeräte (außer Gläser)
5. Los
Los: LOT-0000