632114-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Fachärzten – Erikoislääkäripalveluiden hankinta 2027–2031
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Erikoislääkäripalveluiden hankinta 2027–2031
Beschreibung: Dynaamisen hankintajärjestelmän (dynaamisesta hankintajärjestelmästä käytetään jatkossa lyhennettä DPS) kohteena on erikoislääkäripalveluiden hankinta Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen (myöhemmin Tilaajan) erikoissairaanhoidon tarpeisiin, niiltä osin kuin palveluita ei toteuteta omana toimintana, tai järjestetä muulla tarkoituksenmukaisella tavalla. DPS:n kohde on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteessä 1 Dynaamisen hankintajärjestelmän kohde. Hankinta toteutetaan dynaamisena hankintajärjestelmänä (DPS), jonka avulla hyvinvointialue kilpailuttaa erikoislääkäripalveluita tarpeen mukaan järjestelmän voimassaoloaikana. DPS:n tarkoituksena on varmistaa erikoislääkäripalveluiden saatavuus, joustavuus ja laadukas toteutus. Hankintamenettely on kaksivaiheinen: 1. Ehdokkaan tulee jättää osallistumishakemus ja täyttää asetetut soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset, jotta se voidaan hyväksyä DPS-järjestelmään. 2. Hyväksytyt ehdokkaat voivat osallistua tarjouskilpailuihin vastaamalla hyvinvointialueen tarjouspyyntöihin. Osallistumishakemuksen jättäminen ei velvoita tarjoamaan, vaan ehdokas voi tehdä tarjouksia harkintansa mukaan. DPS:ään hyväksytään ne ehdokkaat, jotka täyttävät asetetut soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset. Hyväksytyt ehdokkaat voivat osallistua tarjouskilpailuihin niistä erikoislääkäripalveluista, joihin heillä on osaaminen ja valmiudet. Erikoisalakohtaisissa tarjouspyynnöissä määritellään tarkemmin kunkin erikoislääkäripalvelun sisältö, toteutustapa ja vaatimukset. Yksittäisten erikoislääkäripalveluiden toteutustapa voi poiketa toisistaan. Osallistumispyynnössä ja sen liitteissä esitetty luettelo DPS:n piiriin kuuluvista erikoislääkäripalveluista ei ole tyhjentävä. Tilaajalla on oikeus DPS:n voimassaoloaikana ottaa järjestelmän piiriin myös muita kuin osallistumispyynnössä erikseen mainittuja erikoislääkäripalveluita ja niihin liittyviä palveluita toiminnallisten tarpeiden muuttuessa. Näistä palveluista julkaistaan erilliset tarjouspyynnöt DPS:n sisällä. Erikoislääkäripalveluiden hankinta 2027–2031-dynaaminen hankintajärjestelmä on voimassa 31.12.2031 saakka, ellei sitä keskeytetä aikaisemmin. Tilaajalla on oikeus keskeyttää dynaaminen hankintajärjestelmä kesken sen voimassaolon. DPS:n perusteella tehtävät hankintasopimukset syntyvät järjestelmän sisäisten kilpailutusten perusteella, eikä niiden voimassaolo ole sidottu DPS:n voimassaoloaikaan. Sopimuksen kesto määräytyy hankinnan kohteen ja Tilaajan tarpeen perusteella. Yksittäinen hankintasopimus voidaan tehdä enintään viiden (5) vuoden määräajaksi. Hankintasopimus voi jatkua DPS:n voimassaolon päättymisen jälkeen, kuitenkin enintään neljän (4) vuoden ajan DPS:n päättymisestä lukien. Hankinnan menettely kuvataan tarkemmin osallistumispyynnön liitteessä 2 Hankintamenettelyn kuvaus.
Interne Kennung: HYVAEP/5709/2026
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankinnassa noudatetaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Kyseessä on hankintalain liitteen E mukainen EU-kynnysarvon ylittävä sosiaali- ja terveyspalveluja koskeva palveluhankinta. Hankinta toteutetaan hankintalain 33 §:n mukaisella rajoitetulla menettelyllä hankintalain 49-52 §:n mukaisena dynaamisena hankintajärjestelmänä (DPS). Tämä on hankintaa koskeva osallistumispyyntö, johon kilpailutuksiin mukaan haluavien ehdokkaiden tulee jättää osallistumishakemus Tarjouspalvelu.fi -sivustolla. Kaikki osallistumispyynnön soveltuvuus- ja vähimmäisvaatimukset täyttävät ehdokkaat valitaan mukaan menettelyyn. DPS:n sisällä Tilaaja julkaisee tarjouspyyntöjä, joihin vain DPS:ään hyväksytty ehdokas voi jättää tarjouksen. Hankintamenettely on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteellä "Hankintamenettelyn kuvaus".
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85121200 Dienstleistungen von Fachärzten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Anestesiologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää anestesiologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Anestesiologia-0
Los: LOT-0002
Titel: Endokrinologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää endokrinologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Endokrinologia-1
Los: LOT-0003
Titel: Foniatria
Beschreibung: Osa-alue käsittää foniatrian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Foniatria-2
Los: LOT-0004
Titel: Fysiatria
Beschreibung: Osa-alue käsittää fysiatrian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Fysiatria-3
Los: LOT-0005
Titel: Gastroenterologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää gastroenterologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Gastroenterologia-4
Los: LOT-0006
Titel: Geriatria
Beschreibung: Osa-alue käsittää geriatrian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Geriatria-5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121252 Dienstleistungen von Geriatrie-Spezialisten
Los: LOT-0007
Titel: Hematologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää hematologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Hematologia-6
Los: LOT-0008
Titel: Kardiologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää kardiologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Kardiologia-7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121231 Dienstleistungen von Kardiologen
Los: LOT-0009
Titel: Keuhkosairaudet
Beschreibung: Osa-alue käsittää keuhkosairauksien erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Keuhkosairaudet-8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121232 Dienstleistungen von Lungenspezialisten
Los: LOT-0010
Titel: Kipupoliklinikka
Beschreibung: Osa-alue käsittää kipupoliklinikan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Kipupoliklinikan palvelut liittyvät pitkäaikaisten kiputilojen arviointiin ja hoitoon sekä tarvittaessa moniammatilliseen yhteistyöhön potilaan hoidon toteuttamisessa. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Kipupoliklinikka-9
Los: LOT-0011
Titel: Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede
Beschreibung: Osa-alue käsittää kliinisen fysiologian ja isotooppilääketieteen erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Osa-alueen sisäisiin kilpailutuksiin voi esimerkiksi sisältyä fysiologian ja isotooppien rasituskokeet ja kliinisen fysiologian lääkärityö. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Kliininen fysiologia ja isotooppilääketiede-10
Los: LOT-0012
Titel: Käsikirurgia
Beschreibung: Osa-alue käsittää käsikirurgian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Käsikirurgia-11
Los: LOT-0013
Titel: Lastenkirurgia, lastenortopedia
Beschreibung: Osa-alue käsittää lastenkirurgian ja lastenortopedian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Lastenkirurgia, lastenortopedia-12
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121280 Dienstleistungen von Ophtalmologen, Dermatologen oder Orthopäden, 85121283 Dienstleistungen von Orthopäden, 85121300 Dienstleistungen von Chirurgen
Los: LOT-0014
Titel: Naistentaudit ja synnytykset
Beschreibung: Osa-alue käsittää naistentaudit ja synnytykset erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Naistentaudit ja synnytykset-13
Los: LOT-0015
Titel: Nefrologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää nefrologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Nefrologia-14
Los: LOT-0016
Titel: Ortopedia ja traumatologia (tekonivelkirurgia)
Beschreibung: Osa-alue käsittää ortopedian ja traumatologian (tekonivelkirurgia) erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Ortopedia ja traumatologia (tekonivelkirurgia)-15
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121283 Dienstleistungen von Orthopäden
Los: LOT-0017
Titel: Perinnöllisyyslääketiede
Beschreibung: Osa-alue käsittää perinnöllisyyslääketieteen erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Perinnöllisyyslääketiede-16
Los: LOT-0018
Titel: Reumatologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää reumatologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Reumatologia-17
Los: LOT-0019
Titel: Kehitysvammalääketiede
Beschreibung: Osa-alue käsittää kehitysvammalääketieteen erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Kehitysvammalääketiede-18
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85131110 Chirurgische Behandlung in der Kieferorthopädie
Los: LOT-0020
Titel: Urologia
Beschreibung: Osa-alue käsittää urologian erikoisalan palvelut erikoissairaanhoidon tarpeisiin. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Urologia-19
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121292 Dienstleistungen von Urologen
Los: LOT-0021
Titel: Mahdolliset muut erikoislääkäritarpeet
Beschreibung: Osa-alue käsittää mahdolliset muut erikoissairaanhoidon tarpeisiin hankittavat erikoislääkäripalvelut ja niihin liittyvät palvelut, joita ei ole erikseen määritelty muissa hankintajärjestelmän osa-alueissa. Palveluiden tarkempi sisältö, laajuus ja mahdolliset erityisvaatimukset määritellään hankintajärjestelmän sisäisissä kilpailutuksissa.
Interne Kennung: Mahdolliset muut erikoislääkäritarpeet-20