2. Verfahren
Verfahren
Titel: KomUdbud - lyskilder og el-tilbehør
Beschreibung: KomUdbud forventer at gennemføre et kommende udbud vedrørende levering af lyskilder og el-tilbehør. Som led i forberedelsen af det kommende udbud ønsker ordregiver at gennemføre en markedsdialog med henblik på at indhente oplysninger om markedets struktur, kapacitet, løsningsmuligheder og udviklingstendenser. Markedsdialogen gennemføres for at understøtte en hensigtsmæssig planlægning af anskaffelsen og for at sikre et tilstrækkeligt oplyst grundlag for udarbejdelsen af udbudsmaterialet. Dialogen gennemføres i overensstemmelse med de udbudsretlige principper om ligebehandling, gennemsigtighed og proportionalitet. Formål og temaer for markedsdialogen Formålet med markedsdialogen er at indhente viden om markedet for lyskilder og el-tilbehør samt markedsmæssige perspektiver, der kan understøtte planlægningen og tilrettelæggelsen af det kommende udbud. Ordregiver ønsker gennem dialogen at opnå indsigt i markedets aktuelle og forventede produktudbud, teknologiske udvikling og nye løsninger samt leverandørernes kapacitet til at understøtte en stabil og sikker forsyning. Derudover ønskes input til bæredygtige, ressourceeffektive og cirkulære løsninger, relevante standarder, certificeringer og dokumentationsformer samt øvrige forhold, der kan bidrage til en hensigtsmæssig, effektiv og konkurrencedygtig anskaffelse. Ordregiver ønsker særligt markedets input vedrørende følgende temaer: • Mulige modeller for udbudsstrategi, herunder eventuel opdeling i delaftaler. • Sortimentssammensætning, produkttyper og hensigtsmæssig kategorisering af produkter. • Markedsudviklingen inden for lyskilder og el-tilbehør, herunder nye produkter, teknologier og løsninger. • Bæredygtighedsrelaterede forhold, herunder miljømæssige egenskaber, energieffektivitet, levetid, reparationsmuligheder, cirkulære hensyn og relevante dokumentationsformer. • Leveringsmodeller, logistikløsninger samt forhold vedrørende forsynings- og leveringssikkerhed. • Markedsudvikling, produkters forventede levetid, udfasning af produktserier samt forhold vedrørende leverandør- og forsyningskæder. • Relevante standarder, mærkningsordninger, certificeringer og dokumentationskrav. • Kontraktstruktur, herunder kontraktperiode, optioner og eventuelle reguleringsmekanismer. • Kontraktvilkår af betydning for kontraktens gennemførelse, herunder forhold der kan påvirke konkurrencen, leveringssikkerheden eller kontraktens praktiske anvendelighed. • Øvrige markedsmæssige forhold, som vurderes relevante for udformningen af udbuddet. Ordregiver er interesseret i både generelle markedsmæssige erfaringer og konkrete forslag, der kan bidrage til effektiv konkurrence, en velfungerende kontrakt og en fremtidssikret løsning. Markedsdialogen gennemføres med henblik på at sikre, at det kommende udbud udformes på et sagligt, markedsbaseret og konkurrenceneutralt grundlag, der understøtter effektiv konkurrence og samtidig imødekommer ordregivers behov. Praktisk information Alle interesserede økonomiske aktører, herunder producenter, leverandører, grossister, importører og øvrige relevante markedsaktører med indsigt i markedet for lyskilder og el-tilbehør, opfordres til at deltage i markedsdialogen. Deltagelse i markedsdialogen er frivillig. Deltagelse eller manglende deltagelse vil ikke blive tillagt betydning i forbindelse med et eventuelt efterfølgende udbud, og deltagelse medfører ikke nogen form for fortrinsstilling eller konkurrencefordel. Ordregiver vil træffe de foranstaltninger, som vurderes nødvendige for at sikre overholdelse af principperne om ligebehandling og gennemsigtighed i forbindelse med et eventuelt efterfølgende udbud. Markedsdialogen udgør ikke en udbudsprocedure og indebærer ikke en forpligtelse for ordregiver til at igangsætte eller gennemføre det varslede udbud. Dialogmøder forventes afholdt individuelt via teams. Der afholdes dialogmøder den 24.09 2026 kl. 12.30-17.00. Tilmelding kan ske via e-mail til: malene.h.frederiksen@fredericia.dk. Senest den 21.09 2026. Anvendelse af input Ordregiver kan anvende de oplysninger og input, der modtages som led i markedsdialogen, i forbindelse med planlægningen og forberedelsen af det kommende udbud. Input fra markedsdialogen kan blandt andet indgå i overvejelser om: • Udbudsstrategi. • Kravspecifikation. • Sortiment. • Bæredygtighedskrav. • Leveringsmodel. • Kontraktstruktur. • Kontraktvilkår. Ordregiver kan anvende oplysninger modtaget som led i markedsdialogen i det omfang, dette ikke indebærer offentliggørelse eller videregivelse af fortrolige oplysninger eller forretningshemmeligheder. Ordregiver er ikke forpligtet til at følge eller anvende de forslag, synspunkter eller anbefalinger, der fremkommer under markedsdialogen. For at understøtte gennemsigtighed og ligebehandling kan ordregiver offentliggøre generelle oplysninger om markedsdialogens resultater i anonymiseret og aggregeret form, såfremt dette vurderes relevant for det efterfølgende udbud. Resultaterne af markedsdialogen kan indgå i grundlaget for udarbejdelsen af udbudsmaterialet og den efterfølgende kontrakt, i det omfang ordregiver vurderer dette relevant og foreneligt med gældende udbudsretlige regler. De emner og forhold, der er beskrevet i denne forhåndsmeddelelse, er foreløbige og alene angivet med henblik på gennemførelsen af markedsdialogen. Ordregiver forbeholder sig ret til at ændre, supplere eller undlade de beskrevne forhold ved tilrettelæggelsen af et eventuelt efterfølgende udbud.
Interne Kennung: 577271
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31500000 Elektrische Lampen und Leuchten