2. Verfahren
Verfahren
Titel: Hyresvärdsupphandling Serviceboende plus, 12 platser
Beschreibung: Hyresvärdsupphandling av serviceboende inom Linköpings stadsgräns, eller med närhet till pendeltåg/buss i Vikingstad, Ljungsbro eller Linghem. Upphandlingen avser projektering, uppförande, ägande och förvaltning av ett serviceboende.
Interne Kennung: UPH-2018-0437
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70210000 Dienstleistungen der Vermietung oder Verpachtung von eigenen Wohnimmobilien
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten, 45210000 Bauleistungen im Hochbau, 70000000 Immobiliendienste, 70200000 Dienstleistungen der Vermietung oder Verpachtung von Immobilien im Eigenbesitz, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen, 71240000 Dienstleistungen von Architektur- und Ingenieurbüros sowie planungsbezogene Leistungen, 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung, 71310000 Technische Beratung und Konstruktionsberatung, 71540000 Bauverwaltungsleistungen, 71541000 Projektmanagement im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Hyresvärdsupphandling Serviceboende plus, 12 platser
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: UPH-2018-0437
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 70210000 Residential property renting or leasing services
Additional classification (cpv): 45000000 Construction work, 45210000 Building construction work, 70000000 Real estate services, 70200000 Renting or leasing services of own property, 71000000 Architectural, construction, engineering and inspection services, 71240000 Architectural, engineering and planning services, 71242000 Project and design preparation, estimation of costs, 71310000 Consultative engineering and construction services, 71540000 Construction management services, 71541000 Construction project management services
5. Lot
Lot: LOT-0001
632357-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Uthyrning eller leasing av bostäder – Hyresvärdsupphandling Serviceboende plus, 12 platser
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Tjänster
2. Förfarande
Förfarande
Intern identifierareUPH-2018-0437
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artTjänster
Huvudklassificering (cpv): 70210000 Uthyrning eller leasing av bostäder
Ytterligare klassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete, 45210000 Byggnadsanläggning, 70000000 Tjänster avseende fast egendom, 70200000 Uthyrning eller leasing av egen fast egendom, 71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71540000 Byggteknisk ledning, 71541000 Byggteknisk projektledning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001