See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: JÄLKI-ILMOITUS: Uudisrakentamisen hintatiedot rakennustuotannon volyymin tilastointia varten
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli uudisrakentamisen hintatiedoista rakennustuotannon volyymin tilastointia varten. Tilastokeskus hankkii vuosittain päivitettävät rakennusluokkakohtaiset alueelliset rakentamisen uudishinnat. Hankittavat tiedot yhdistetään Tilastokeskuksessa rakennusluokan, ajanhetken ja sijaintikunnan perusteella Suomen ympäristökeskukselta saataviin rakentamistoimenpidetietoihin. Hankittavan palvelun kohteena on kerran vuodessa toimitettava taulukkomuotoinen data (csv tai excel), joka sisältää alueittaisen, rakennusvaihekohtaisen, kiinteän ja käyvän uudishinnan kullekin vuoden 2018 rakennusluokituksen 98 rakennusluokan tyypilliselle rakennukselle. Uudishintojen lisäksi palveluun sisältyy optio oikeudesta julkaista ryhmiteltyjä uudishintatietoja (€/brm²) kiinteistöverotuksen toteuttamista varten. Tilastokeskus päättää mahdollisesta option käyttöönotosta myöhemmin sopimuskaudella. Sopimus on tehty toistaiseksi voimassa olevana. Sopimuksen käyttöä tarkastellaan vuosittain. Jälki-ilmoituksessa hankinnan ja sopimuksen arvo on laskettu seuraavasti: sopimuksen pääsisältö (taulukkomuotoinen data) 48 kuukaudeksi + optio (julkaisuoikeus) 12 kuukaudeksi.
Interne Kennung: TK/2786/02.01.01/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71324000 Baukostenberechnung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 48000000 Softwarepaket und Informationssysteme, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros, 72300000 Datendienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintaan sisältyy palveluoptio julkaisuoikeudesta. Optio on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä 1. Hankinnan kohteen kuvaus.