632524-2026 - Ergebnis
Finnland – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – KESKEYTYSILMOITUS: Tukijärjestelmien ylläpito ja jatkokehitys
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: KESKEYTYSILMOITUS: Tukijärjestelmien ylläpito ja jatkokehitys
Beschreibung: KESKEYTYSILMOITUS Tämä hankintamenettely on keskeytetty. Hankintayksikkö julkaisee hankinnasta uuden hankintailmoituksen. HANKINNAN KOHDE Hankinnan kohteena ovat tietotekniset asiantuntijapalvelut hätäkeskustoimintaan liittyvien tukijärjestelmien ylläpidon ja kehitystyön järjestämiseksi. Hätäkeskuslaitoksessa käytetään julkisen hallinnon turvallisuusviranomaisten korkean varautumisen ja turvallisuuden vaatimusten mukaista turvallisuusverkkoa (TUVE), jonka perustana on laki julkisen hallinnon turvallisuusverkkotoiminnasta (10/2015). Hankinnan kohteen mukaisella asiantuntijatyöllä ylläpidetään Hätäkeskuslaitoksen tukijärjestelmiä, jotka on sijoitettu Valtorin TL III ja TL IV -käyttöympäristöihin. Lisäksi hankinnan kohteena on asiantuntijatyö tukijärjestelmien kehitystyöhön. Osallistumispyynnön liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus" on kuvattu hankinnan kohteena olevia palveluita yleisellä tasolla. SOPIMUSKAUSI Sopimuskauden pituus on neljä (4) vuotta. Tavoitteena on, että hankintasopimus saadaan voimaan syyskuussa 2026. HANKINNAN LAAJUUS Hankinnan kokonaislaajuus sopimuskaudelle on arviolta noin 1280 htp, josta ylläpitotyön osuus on 480 htp ja kehittämisen asiantuntijatyön osuus arviolta 800 htp. Kyseessä on sitoumukseton arvio. Hankinnan laajuutta on kuvattu tarkemmin osallistumispyynnön liitteessä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus".
Interne Kennung: HAK-2024-1014
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on PUTU-hankintalain (Laki julkisista puolustus- ja turvallisuushankinnoista, 1531/2011) mukainen rajoitettu menettely. Hankintamenettelyn ensimmäisessä vaiheessa ehdokkaita pyydetään jättämään osallistumishakemukset hankintamenettelyyn. Osallistumishakemusten perusteella hankintayksikkö valitsee ehdokkaat, jotka voivat tehdä tarjouksen. Tarjoajaksi valitaan viisi (5) ehdokasta, ellei soveltuvia ehdokkaita ole vähemmän. Jos soveltuvia ehdokkaita on enemmän kuin viisi (5), asetetaan ehdokkaat paremmuusjärjestykseen osallistumispyynnön kohdassa "Päätöksenteon perusteet" ilmoitettujen perusteiden mukaisesti. Tarjoajaksi voidaan valita vain sellainen ehdokas, joka täyttää osallistumispyynnössä ja sen liitteissä mainitut vähimmäisedellytykset. Jos soveltuvia ehdokkaita on viisi (5) tai vähemmän, valitaan ne kaikki menettelyyn tarjoajiksi. Tarjoajien valinnasta tehdään kirjallinen päätös, joka annetaan tiedoksi kaikille osallistumishakemuksen jättäneille. Hankintayksikkö pyytää valituilta tarjoajilta tarjoukset, joiden perusteella valitaan toimittaja hankintamenettelyssä.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ks. osallistumispyynnön liite 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Hätäkeskuslaitoksella käytössä olevia tukijärjestelmiä, joihin hankinnan kohteena olevat palvelut kohdistuvat, on kuvattu edellä mainitun liitteen kohdassa 2. Osa tukijärjestelmistä kuuluvat palvelun piiriin optioina. Osa tukijärjestelmistä, joihin hankinnan kohteena olevat palvelut kohdistuvat, ovat optioita.