See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: JÄLKI-ILMOITUS: Lämpö-, vesi- ja viemäritöiden sekä ilmanvaihto- ja savunpoistopuhallintöiden puitesopimus
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli puitesopimus lämpö-, vesi- ja viemäritöiden sekä ilmanvaihto- ja savunpoistopuhallintöistä, jossa Tilaajina ovat Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy (Kaupunkiliikenne), Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy (Joukkoliikenneinfra), RV Kalusto ja Varikko Oy (Kava), Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos (HKL), Länsimetro Oy (Länsimetro), Ruskeasuon Varikkokiinteistö Oy (Ruha) ja Sammalvuoren Metrovarikko Oy (SMV). Työt kohdistuvat Tilaajien kiinteistöihin ja rakennuksiin. Hankinnan kohde esitettiin tarkemmin tarjouspyynnön liitteessä 3 Hankinnan kohteen kuvaus. Puitejärjestelyn ennakoitu arvonlisäveroton arvo koko sopimuskaudelle mahdollisine optiokausineen oli 40 200 000 euroa. Lisäksi hankintaan sisältyi optio Vantaan ratikan (Pikaraitiotie), Koskelan varikon ja Raide-Jokerin kohteiden LVI-töistä, joiden ennakoitu arvo on yhteensä 200 000 euroa. Optioiden käyttöönotto edellyttää uusien tilaajien liittymistä puitesopimukseen, ja niiden käytöstä päätetään erikseen. Puitejärjestelyn sopimuskausi on neljä (4) vuotta, minkä lisäksi siihen sisältyy kaksi (2) kahden (2) vuoden optiokautta (4 + 2 + 2 vuotta). Puitesopimukseen valittiin enintään kolme (3) tarjouspyynnön mukaista ja vertailussa eniten kokonaispisteitä saanutta urakoitsijaa. Jos tarjouspyynnön mukaisia tarjouksia on vähemmän kuin kolme (3), valittiin kaikki tarjouspyynnön mukaisen tarjouksen jättänyttä urakoitsijaa, jotka täyttävät tässä tarjouspyynnössä asetetut soveltuvuusvaatimukset. Puitejärjestely ei sisällä määrä- tai vähimmäisostovelvoitetta eikä tuota urakoitsijalle yksinoikeutta palvelun tuottamiseen. Työt tilataan erillisinä toimeksiantoina tilaajien tarpeiden mukaisesti. Hankinta kattaa LVI-järjestelmien ja -laitteiden ennakkohuollon, kunnossapidon, korjaukset, uusimiset sekä niihin liittyvän ympärivuorokautisen päivystysvalmiuden. Urakoitsijalta edellytetään 24/7-päivystystä enintään kahden (2) tunnin vasteajalla. Puitejärjestelyn sisäisissä minikilpailutuksissa valintaperusteena on kokonaistaloudellisesti edullisin tarjous, joka määräytyy hinnaltaan halvimman tarjouksen perusteella. Muut ehdot määräytyvät puitesopimuksen mukaisesti.
Interne Kennung: 18H25
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen urakkahankintaa koskevan EU-kynnysarvon. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta Tarjoajalle korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö Tarjoajat ESPD-lomakkeessa asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne Tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla. Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45300000 Bauinstallationsarbeiten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50000000 Reparatur- und Wartungsdienste
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintaan kuuluu optiona Vantaan ratikan, Koskelan ja Raidejokeri -hankkeiden LVI-työt, jotka pitävät sisällään näiden järjestelmien tai laitteiden ennakkohuoltoa, kunnossapitoa, korjausta tai uusimista, kun uudet kohteet ovat valmistuneet. Optioiden osuus ennakoitu arvo on 200.000,00 euroa. Optioiden käyttöönottoon liittyy olennaisena osana uusien tilaajien liittyminen puitesopimukseen. Uudet tilaajat ovat Espoon-, Vantaan kaupungit ja uutena kohteen on Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:n organisaatiomuutoksen myötä perustettavan uuden tytäryhtiöön (RV Kalusto ja Varikko Oy) sisältyvä Koskelan varikko. Tilaajat päättävät optioiden käytöstä erikseen. Kyseessä on Tilaajien oikeus, ei velvollisuus. Tilaaja varaa oikeuden tarkentaa hankinta-arvon.