632843-2026 - Ergebnis
Finnland – Kreiselpumpen – Viinikanlahden jätevesipumppaamon pumppujen vaihto
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Viinikanlahden jätevesipumppaamon pumppujen vaihto
Beschreibung: Tampereen Seudun Keskuspuhdistamo Oy kilpailutti Viinikanlahden jätevesipumppaamon pumppujen vaihdon. Urakkamuotona on ST- urakka (/suunnittele ja toteuta), joka sisältää pumppujen vaihdon suunnittelun ja toteuttamisen toiminnassa olevalle jätevesipumppaamolle. Urakkaan sisältyy: 2 kpl kuiva-asenteisia uppojätevesipumppuja (maks. 160kW), 1 kpl varaosasarja sekä pumppujen vaihdon suunnittelu ja toteutus. Pumppujen juoksupyörän on oltava tyypiltään puoliavoin tai ruuvityyppinen. Vaihtotyöt ja käyttöönotto tehdään pumppu kerrallaan. Urakka sisältää kaikki suunnitteluun ja rakentamiseen liittyvät tehtävät mukaan lukien purkutyöt hankinta-asiakirjojen mukaisesti. Hankinnan kohde oli kuvattu tarkemmin hankinta-asiakirjoissa.
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Begründung des beschleunigten Verfahrens: Kilpailutus toteutettiin käyttämällä hankintalain mukaista nopeutettua menettelyä (hankintalain 57.1 §:n nojalla), sillä pumppujen vaihto on kriittinen laitoksen toimintavarmuuden turvaamiseksi.
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kilpailutus toteutettiin käyttämällä hankintalain mukaista rajoitettua menettelyä. Tarjouspyyntöaineisto sisälsi huoltovarmuuskriittistä ja arkaluonteista tietoa, jonka julkinen saatavuus voisi vaarantaa kansallista turvallisuutta tai huoltovarmuutta. Tämän vuoksi aineistoa ei julkaistu sähköisesti hankintailmoituksen julkaisun yhteydessä. Tiedonsaantioikeutta rajoitettiin julkisuuslain (621/1999) 24 §:n mukaisesti, erityisesti 1 momentin alakohtien 7 ja 8 perusteella, jotka koskevat turvallisuuteen ja huoltovarmuuteen liittyvien tietojen salassapitoa.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42122430 Kreiselpumpen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45232423 Bau von Abwasserpumpstationen, 45232152 Bau von Pumpstationen, 45232421 Abwasserbehandlungsanlage, 42120000 Pumpen und Kompressoren
5. Los
Los: LOT-0000
Interne Kennung: 2026-049940-LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Tarjouksen optiona pyydettiin hinta 1–4 kpl pumpusta ja pumppujen vaihdosta saman sisältöisenä kuin varsinainen urakka. Tilaaja tekee päätöksen mahdollisesta lisäpumppujen hankinnasta aikaisintaan 6 kuukauden kuluttua varsinaisen urakan mukaisten pumppujen käyttöönotosta, kun uusituista pumpuista on saatu riittävästi käyttökokemuksia; kuitenkin viimeistään kahden (2) vuoden kuluttua urakan vastaanotosta.