632865-2026 - Wettbewerb
Finnland – Luftreiniger – Ilmanpuhdistuslaitteiden vuokraus ja hankinta
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ilmanpuhdistuslaitteiden vuokraus ja hankinta
Beschreibung: Vantaan kaupunki pyytää tarjouksia ilmanpuhdistimien vuokraamisesta ja hankinnasta. Hankinnan kohteena ovat vuokrattavat ja ostettavat sisäilmanpuhdistuslaitteet julkisiin tiloihin, kuten koulu- ja päiväkotitiloihin, toimistoihin, arkistoihin, auditorioihin jne. Tilaajat hankkivat pääosin vuokrattavia laitteita, ja vähäisissä määrin laitteita tullaan ostamaan omaksi. Ilmanpuhdistimilla haetaan väliaikaista ratkaisua sisäilmaongelmien hallintaan käyttöä turvaavana toimenpiteenä. Ilmanpuhdistimien tulee olla tarkoitettu tähän käyttötarkoitukseen. Hankinnan kohde on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteellä 2 Palvelukuvaus. Kilpailutus suoritetaan avoimella menettelyllä, jonka perusteella jokaiseen osa-alueeseen puitetoimittajiksi valitaan kolme (3) vertailussa eniten pisteitä saanutta tarjoajaa etusijajärjestyksessä. Hankinta kilpailutetaan yhteishankintana niin, että Vantaan kaupunki julkaisee tarjouspyynnön. Kilpailutuksen perusteella tehdään samansisältöiset, sopimusluonnoksen (liite 1) mukaiset sopimukset Vantaan kaupungille, Kauniaisten kaupungille ja Vantaan ja Keravan hyvinvointialueelle. Hankintayksiköt tekevät myös oman päätöksensä. Vantaan kaupungille tehtävien sopimusten perusteella hankintoja voivat tehdä Vantaan kaupungin kaikki toimialat sekä Vantaan Tilapalvelut Vantti Oy, VTK Kiinteistöt Oy- konserni, VAV Yhtymä Oy, VAV Asunnot Oy, VAV Palvelukodit Oy, VAV Hoiva-asunnot Oy, Hakopolun Liikekiinteistö Oy, Kiinteistö Oy Hakucenter, Kiinteistö Oy Vantaan Maakotkantie 10, Pallastunturintien Liikekiinteistö Oy ja Asunto Oy Vantaan Katriinanrinne. Sopimustoimittaja voi tarjota samoin ehdoin tuotteitaan ja palvelujaan Vantaan kaupungin seuraaville konsernitoimijoille: Vivamus Kiinteistöt Oy ja Kiinteistö Oy Vantaan Sote-tilat. Sopimuskausi on kaksi (2) vuotta, jonka jälkeen sopimusta voidaan jatkaa kahdella (2) yhden (1) vuoden optiolla (1+1). Hankintayksikkö ei sitoudu tarjouspyyntöasiakirjoissa ilmoitettuihin euromääräisiin arvoihin tai tiettyihin arvioituihin hankintamääriin sopimuskaudella.
Interne Kennung: VD/705/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kilpailutuksen perusteella muodostetaan puitejärjestely ilmanpuhdistimien vuokraamisesta ja hankinnasta kokonaispalveluna. Puitejärjestelyn kuhunkin osa-alueeseen valitaan kolme (3) kokonaistaloudellisesti edullisinta toimittajaa. Puitejärjestelyssä kuhunkin osa-alueeseen kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen jättänyt tarjoaja on etusijajärjestyksessä ensimmäinen ja toiseksi edullisin tarjoaja on etusijajärjestyksessä toisena ja niin edelleen. Tilaaja voi poiketa etusijajärjestyksestä, mikäli jokin seuraavista ehdoista täyttyy 1) Laite ei toimi teknisesti oikein sille kartoitetussa asennuspaikassa tai laitteelle varattu asennuspaikka estää laitteen toimimisen oikein. 2) Äänitaso on tarpeisiin nähden liian korkea ja sitä ei saa säädettyä ilman, että puhtaanilmantuotto kärsii 3) Laitteen asennustapa ei sovellu tilaajan tarpeisiin 4) Laitteen muoto tai ulkoiset ominaisuudet eivät sovellu tilaajan käyttökohteeseen 5) Laite ei sovellu kohteeseen hygieniasyistä, eli se on esimerkiksi vaikea pitää puhtaana. 6) Jos laitekanta kiinteistössä on saman valmistajan ilmanpuhdistimia, voidaan etusijajärjestyksestä poiketa riippumatta osa-alueista suurimman puhdistustehon omaavien laitteiden mukaan. 7) Kiinteistössä tehtyjen mittaustulosten perusteella jokin muu puitejärjestelyyn kuuluva ilmanpuhdistuslaite soveltuu kyseiseen käyttöympäristöön paremmin ja tuottaa puhtaampaa ilmaa. 8) Laitteen tulee olla ajastettavissa, jotta se toimii käyttökohteessa Omaksi ostettavat laitteet minikilpailutetaan puitejärjestelyn osallistujien kesken. Minikilpailutuksessa voidaan käyttää valintaperusteina teknisiä ominaisuuksia, hintaa, toimitusaikaa ja erikoisominaisuuksia. Omaksi ostettavien laitteiden tulee olla uusia. Tilaaja varaa oikeuden tilata parhaaksi katsomaltaan puitejärjestelyn toimittajalta kilpailutuksen ulkopuolisia tuotteita tai palveluita. Mikäli tarvittavia tuotteita tai palveluita ei löydy puitesopimustoimittajilta, tilaaja tilaa puitejärjestelyn ulkopuolelta.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 39811200 Luftreiniger
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Puhtaanilmantuotto 160 m3/h
Beschreibung: Ilmanpuhdistuslaitteiden vuokraus ja hankinta toimistotiloihin.
Interne Kennung: 1-0
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Puhtaanilmantuotto 400 m3/h
Beschreibung: Ilmanpuhdistinten vuokraus ja hankinta.
Interne Kennung: 2-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 3: Puhtaanilmantuotto 800 m3/h
Beschreibung: Ilmanpuhdistinten vuokraus ja hankinta isoihin tiloihin.
Interne Kennung: 3-2
See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: VD/705/02.08.00.00/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 39811200 Air sanitisers
5. Lot
Lot: LOT-0001
Internal identifier: 1-0
Lot: LOT-0002
Internal identifier: 2-1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 3-2