633126-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung – Mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen
Beschreibung: Lapin hyvinvointialue pyytää tarjouksia mammografiatutkimuspalveluista lausuntoineen Lapin hyvinvointialueen ja Työterveys Lappica Oy:n tarpeisiin. Hankinta on jaettu kahteen (2) osa-alueeseen, joista tarjoaja voi jättää tarjouksen joko yhteen tai molempiin: 1. Mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen Rovaniemellä: Palvelu tuotetaan Palveluntuottajan toimitiloissa Rovaniemellä. 2. Mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen Kemijärvellä: Palvelu tuotetaan Tilaajan toimitiloissa Kemijärvellä Tilaajan laitteilla. Kummallekin osa-alueelle valitaan yksi (1) Palveluntuottaja. Palveluntuottajan tulee sitoutua tuottamaan palvelu kokonaisuudessaan tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankittavien palvelujen tarkempi sisältö ja sitä koskevat ehdottomat vaatimukset on kuvattu liitteessä 1 Palvelukuvaus ja ehdottomat vaatimukset. Palvelukuvauksessa esitetyt hankintamäärät ovat arvioita, joiden mukaiseen palvelutuotantoon tarjoajalla tulee olla valmius sopimuskauden ja mahdollisten optiokausien aikana. Hankintayksikkö ei sitoudu tiettyihin hankintamääriin, vaan hankinnan määrä riippuu tarpeesta. Hankinnalla täydennetään Tilaajan omaa palvelutuotantoa. Palvelutuotannon suunniteltu aloitusajankohta Rovaniemellä on 1.12.2026 ja Kemijärvellä 1.2.2027. Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016) 25 §:n 1 momentin 3 kohdan mukainen kansallisen kynnysarvon ylittävä liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalveluhankinta. Tarjouspyyntö muodostuu tästä hankintailmoituksesta ja sen liitteistä.
Interne Kennung: LAPHA/10193/02.08.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailussa noudatetaan julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annettua lakia (1397/2016, "hankintalaki"). Sopimussuhteessa sovelletaan tilaajan selvitysvelvollisuudesta ja vastuusta ulkopuolista työvoimaa käytettäessä annettua lakia (1233/2006, tilaajavastuulaki). Hankinta toteutetaan avoimella menettelyllä. Hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa tarjouspyynnön saataville, minkä perusteella kaikki halukkaat ja soveltuvuusvaatimukset täyttävät toimijat voivat jättää tarjouksen.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85150000 Dienstleistungen im Bereich medizinische Bildverarbeitung
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85100000 Dienstleistungen des Gesundheitswesens, 85111200 Ärztliche Versorgung im Krankenhaus, 85120000 Dienstleistungen von Arztpraxen und zugehörige Dienstleistungen, 85121000 Dienstleistungen von Arztpraxen, 85121200 Dienstleistungen von Fachärzten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen Rovaniemellä
Beschreibung: Tutkimukset tuotetaan Rovaniemellä Palveluntuottajan toimitiloissa Palveluntuottajan laitteilla ja henkilöstöllä. Hankinnan kohteena ovat mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen. Palveluun sisältyvät tarvittaessa myös seuraavat lisätutkimukset ja -toimenpiteet: * ultraääni * ohut- ja karkeaneulabiopsioiden otto, ja/tai rinnan klipsimerkkaus * vertailu mahdollisiin aiempiin kuviin Solu- ja kudosnäytteiden patologisista tutkimuksista vastaa Tilaajan patologian yksikkö Tilaajan kustannuksella. Hankittavan palvelun sisältö ja arviot hankittavista tutkimuksista lausuntoineen vuositasolla Rovaniemellä, on ilmoitettu tarkemmin liitteessä 1 Palvelukuvaus ja ehdottomat vaatimukset. Hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta, vaan palveluja hankitaan Tilaaja kulloisenkin tarpeen mukaan.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: Mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen Kemijärvellä
Beschreibung: Tutkimukset tuotetaan Kemijärvellä Tilaajan toimitiloissa ja Tilaajan laitteilla. Hankinnan kohteena ovat mammografiatutkimuspalvelut lausuntoineen. Palveluun sisältyvät tarvittaessa myös seuraavat lisätutkimukset ja -toimenpiteet: * ultraääni * ohut- ja karkeaneulabiopsioiden otto, ja/tai klipsimerkkaus * vertailu mahdollisiin aiempiin kuviin Solu- ja kudosnäytteiden patologisista tutkimuksista vastaa Tilaajan patologian yksikkö Tilaajan kustannuksella. Hankittavien palvelujen sisältö ja arviot hankittavista tutkimuksista lausuntoineen Kemijärvellä vuositasolla, on ilmoitettu tarkemmin liitteessä 1 Palvelukuvaus ja ehdottomat vaatimukset. Osa-alueella 2 kilpailutettava palvelu on luonteeltaan lääkärityövoiman vuokrausta. Palvelua tuottavat lääkärit toimivat tilaajalle palvelua tuottaessaan Tilaajan työnjohdossa ja vastuulla, muutoin työnantajan vastuista ja työnantajalle kuuluvista velvoitteista huolehtii Palveluntuottaja. Hankintasopimus ei sisällä määräostovelvoitetta, vaan palveluja hankitaan Tilaaja kulloisenkin tarpeen mukaan.
Interne Kennung: 2.-1