2. Verfahren
Verfahren
Titel: Förin liikennöinti, ylläpito ja telakointi
Beschreibung: Turun kaupungin konsernihallinnon hankintapalvelut pyytää kaupunkirakentamisen ja tilat palvelualueen toimeksiannosta tarjouksia Förin liikennöinnistä ajalle 23.4.2027 - 30.4.2029 (+ optio 3 vuotta ajalle 1.5.2029 - 30.4.2032). Liikennöintipalvelu sisältää Förin pitämisen liikenteessä kaupungin määrittelemän aikataulun mukaisesti. Palvelu tuotetaan Förin kulkureitillä Turussa. Jääolosuhteiden salliessa Föri korvataan talvisin joen yli rakennettavalla jääsillalla. Hankintaan sisältyy myös Föri-lautan ylläpito ja kerran vuodessa tapahtuva telakointi ja siihen liittyvät huoltotoimenpiteet liitteenä olevan huolto-ohjelman mukaisesti. Tarvittaessa Turun kaupunki voi tilata palveluntuottajan kautta myös muita tarvittavia korjauksia. Tilaaja antaa palveluntuottajan käyttöön jokilautta Förin sekä Förin toisen rantautumispaikan välittömässä läheisyydessä sijaitsevan taukotilan. Sopimus tehdään yhden palveluntuottajan kanssa. Tilaaja ei sitoudu tiettyyn hankinnan arvoon tai volyymiin.
Interne Kennung: 1503-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamuotona käytetään avointa menettelyä. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on lähetetty ilmoitus www.hankintailmoitukset.fi julkaistavaksi EU:n viralliseen lehden (EUVL) täydennysosassa (S-osa) sekä Tenders Electronic Daily (TED)-tietokannassa EU:n laajuisesti. Tarjouspyyntö on julkaistu internetissä Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalissa.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 1503-2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
5. Lot
Lot: LOT-0000