See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de proiectare-proiect tehnic si detalii de executie, execuție lucrări și asistență tehnică din partea proiectantului pe perioada execuției lucrărilor pentru următoarele obiectivele de investiții: LOT 1 – Casa de cultură a studenților Campus II, LOT 2 – Teren de sport multifuncțional Campus II, LOT 3 – Cantină-restaurant Campus II
Beschreibung: Atribuirea contractului de lucrari are obiect pentru toate loturile execuţia de lucrări, asistenta tehnica proiectant pe durata de executie a lucrărilor si prestarea de servicii de proiectare, urmatoarele faze: - Proiect pentru autorizarea executarii lucrarilor de construire - P.A.C. (DTAC) (inclusiv proiecte de specialitate in conformitate cu avizele solicitate prin Certificatul de urbanism) - Proiectul tehnic de executie (PT+CS+DE); - Verificare tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie (faza PAC si PT+DE) - Proiect pentru autorizarea executarii organizarii lucrărilor (P.O.E.); - Studiu topografic si studiu geotehnic in detaliu; - Asistență tehnică pe perioada de execuție a lucrărilor (inclusiv fazele determinante și eventuale modificări ale proiectului); - Elaborare certificat energetic anexa la procesul verbal de receptie la terminarea lucrarilor; - Intocmire raport la terminarea executiei lucrarilor permanente; - Proiect „as-built” pentru obiectivele de investitii: LOT 1 - Casa de cultură a studenților Campus II LOT 2 – Teren de sport multifuncțional Campus II LOT 3 – Cantină-restaurant Campus II - Execuție lucrări pentru pentru obiectivele de investitii: LOT 1 - Casa de cultură a studenților Campus II LOT 2 – Teren de sport multifuncțional Campus II LOT 3 – Cantină-restaurant Campus II Termen de executie: 16 luni de la emiterea ordinului de incepere Data limită de transmitere a răspunsului la solicitările de clarificări: nu mai târziu de 10 zile înainte de data - limită stabilită pentru depunerea ofertelor. În cazul în care operatorul economic/operatorii economici nu transmite/transmit solicitarea/solicitările de clarificare în timp util, punând astfel autoritatea contractantă în imposibilitate de a respecta termenul prevăzut (13 zile înainte de data - limită stabilită pentru depunerea ofertelor), autoritatea contractantă va răspunde la solicitarea/solicitările de clarificare în măsura în care perioada necesară pentru elaborarea şi transmiterea răspunsului face posibilă primirea acestuia de către operatorii economici înainte de data limită de depunere a ofertelor. Răspunsurile la clarificările solicitate de operatorii economici şi notificările privind procedura de atribuire a contractului de lucrări vor fi publicate în SEAP, ataşate anuntului de participare, la secţiunea „Documentaţie şi clarificări”.
Interne Kennung: 4244423/2024/2
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45212000 Bauarbeiten für Gebäude, die der Freizeitgestaltung, dem Sport, der Kultur, der Unterbringung und Verpflegung dienen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Casa de cultură a studenților Campus II
Beschreibung: Proiectul prevede construcția unei clădiri cu destinaţia de spaţiu de recreere, (casa de cultură a studenţilor) cu un regim de înălţime de D+P+Mezanin+ 1 Etaj, suprafata construita de 1.340 mp si desfasurata de 4.200 mp. Volumetria clădirii va urca în pantă cu o terasă „în amfiteatru” care va permite desfăşurarea unor spectacole în aer liber. Va fi realizat un acces separat secundar şi la nivelul parterului. Accesele tehnice pentru culise şi decoruri se vor face prin intermediul unor curţi engleze. Corpul de clădire va avea urmatoarele funcţiuni: - Sală de spectacole de 600 de locuri, care împreună cu spaţii anexă (incluzând vestiare, cabine artişti, spaţii decoruri şi alte spaţii funcţionale) oferă facilităţi pentru un număr de 686 de utilizatori. În proiectarea scenei se va avea în vedere o deschidere a scenei de minimum 12 m. Scena include o fosă pentru orchestră dotată cu o platformă ce permite, functie de necesităţi, acoperirea fosei pentru extinderea suprafeţei utile a scenei; - Sală multifuncţională de 200 de locuri; - Foyer cu garderobă, Sală de repetiţii, Sală de dans, Sală de muzică, Birouri, cumulând un total de 74 de locuri. În ansamblu, Casa de Cultură a Studenților include un total de 960 de locuri. Circulațiile pe verticală sunt realizate prin noduri alcătuite din case de scări închise pentru evacuare (3 scări cu două rampe) și lifturi adaptate dimensional şi funcţional persoanelor blocate în scaun rulant. Informatiile complete se regasesc in caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1
Los: LOT-0003
Titel: Cantină-restaurant Campus II
Beschreibung: Proiectul prevede construcţia unei clădiri având regimul de înălţime P+1E, în care se va ţine cont de fluxurile bucătăriei, personalului și vizitatorilor conform normativelor în vigoare, cu dotarea specifică necesară şi având suprafaţa construită desfăşurată Scd — 2.012,39 mp. Descriere funcţional propus Din punct de vedere structural, date fiind condiţiile impuse de caracteristicile amplasamentului și ale clădirii, se va opta pentru tipul de fundaţie cu grinzi de fundație continue sub stâlpi, care să satisfacă atât condiţiile de siguranţă în exploatare privind pătrunderea apelor freatice prin capilaritate la nivelul soclului și parterului, cât şi eliminarea afectării structurii în ansamblul ei de eventualele tasări inegale. Suprastructura va fi compusă pe sistemul cadrelor de beton armat, cu grinzi și stâlpi dispuși pe direcții ortogonale. La nivelul parterului este dispus un planșeu din beton armat monolit puse în operă prin utilizarea de seturi de cofraj de calitate care să includă și sistemul de eșafodaje pentru grinzi și plăci. Scările interioare sunt din beton armat. Pardoselile pentru compartimentele de servire, garderobă, hol foyer și cafetierie, vor fi placate cu piatră naturală. Pardoseala din bucătărie se va realiza din covor PVC, antiderapant R11. Pardoselile celorlalte spaţii se vor placa cu gresie. Plintele se vor realiza din același material ca și pardoseala. La parter pereții interiori se vor tencui și zugrăvi cu varuri lavabile. În spațiile aferente bucătăriei, spălătoriei, și a vestiarelor pentru personal se propune montarea unui tapet din PVC h=210 de la cota pardoselii. Informatiile complete se regasesc in caietul de sarcini.
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71242000 Entwurf und Gestaltung, Kostenschätzung