633593-2026 - Wettbewerb
Schweden – Erdbewegungs- und Erdaushubmaschinen sowie zugehörige Teile – Grävmaskiner inkl. förare
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Grävmaskiner inkl. förare
Beschreibung: Uppdraget omfattar tillhandahållande av grävmaskin inklusive förare för löpande mark- och schaktarbeten året runt inom Orust kommuns verksamhetsområde. Arbetet kommer huvudsakligen att utföras inom kommunens VA-verksamhet, men uppdrag kan även förekomma inom andra verksamhetsområden i kommunen. Jourarbete utanför ordinarie arbetstid kan förekomma. Leverantören ska dessutom, vid behov, kunna tillhandahålla anläggningsarbetare för arbete i schakt. Avtalet avser också en grävmaskin inklusive förare (hjulgrävmaskin 13–15 ton) som ska nyttjas i den löpande verksamheten i en omfattning om cirka 40 timmar per vecka under ordinarie arbetsveckor. Behovet av grävmaskin inklusive förare i den dagliga verksamheten kan dock variera över tid och såväl öka som minska under avtalstiden.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 43200000 Erdbewegungs- und Erdaushubmaschinen sowie zugehörige Teile
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:137984:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45112000 Aushub- und Erdbewegungsarbeiten, 45000000 Bauarbeiten
2. Procedure
Procedure
Title: Grävmaskiner inkl. förare
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 43200000 Earthmoving and excavating machinery, and associated parts
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 45112000 Excavating and earthmoving work, 45000000 Construction work
633593-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar – Grävmaskiner inkl. förare
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelGrävmaskiner inkl. förare
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 43200000 Schakt- och grävmaskiner samt tillhörande delar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 45112000 Grävning och schaktning, 45000000 Anläggningsarbete