See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Alle 65-vuotiaiden monisairaiden asiakkaiden ympärivuorokautinen palveluasuminen Dynaamisen puitejärjestelyn 5. avaaminen
Beschreibung: Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys- ja pelastustoimiala avaa tällä tarjouspyynnöllä alle 65-vuotiaiden monisairaiden asiakkaiden ympärivuorokautisen palveluasumisen dynaamisen puitejärjestelyn viidennen kerran. Alle 65-vuotiaiden monisairaiden asiakkaiden ympärivuorokautisen palveluasumisen dynaaminen puitejärjestely on perustettu vuoden 2022 alussa. Helsingin kaupungin sosiaali-, terveys ja pelastustoimialan sairaala-, kuntoutus- ja hoivapalvelujen johtaja on tehnyt asiasta päätöksen 22.11.2021 § 93. Tässä alle 65-vuotiaiden monisairaiden asiakkaiden ympärivuorokautisen palveluasumisen dynaamisen puitejärjestelyn viidennessä avaamisessa palveluntuottaja, joka ei ole jättänyt tarjousta tai ei ole tullut valituksi palveluntuottajaksi dynaamisen puitejärjestelyyn, voi jättää tarjouksen ja tulla valituksi palveluntuottajaksi. Lisäksi jo aiemmin tähän dynaamiseen puitejärjestelyyn valitut palveluntuottajat voivat jättää avaamisen yhteydessä uuden tarjouksen uusien toimintayksiköiden tai osa-alueiden osalta. Tähän dynaamisen puitejärjestelyn avaamisen liittyy hinnantarkistusmahdollisuus: - 2026 vuoden alusta dynaamiseen puitejärjestelyyn valituilla yksiköillä on mahdollisuus esittää hinnanalennuksia niiden palvelujen osalta, joista heillä on sopimus. - Muilla dynaamiseen puitejärjestelyyn jo aiemmin valituilla yksiköillä on mahdollisuus esittää hinnanalennuksia ja hinnankorotuksia niiden palvelujen osalta, joista heillä on sopimus. Hintaa voidaan tarkistaa ainoastaan dynaamisen puitejärjestelyn avaamisen yhteydessä, ottaen huomioon mitä hinnan korotusten perusteista on puitesopimuksessa sovittu. Mikäli tarjouksessa ilmoitettu hinnankorotus ylittää dynaamisen avaamisen ehtona sallitun enimmäiskorotuksen, tilaaja tarkastaa kyseisen hinnan tarjouspyynnön ehtojen mukaiseksi, eikä se edellytä tarjoajalta erillistä suostumusta. Puitejärjestelyn avaamisessa vertaillaan, puitesopimuksen ehtojen mukaisesti, hinnan lisäksi myös laatua sekä puitejärjestelyyn aiemmin valittujen palveluntuottajien että uusien tarjoajien tarjousten osalta. Tämän 5. avauksen yhteydessä tilaaja kerää laatuvertailun pisteet viimeisimmistä saatavilla olevista RAI-vertailutiedoista. Dynaamiseen puitejärjestelyyn aiemmin valitut palveluntuottajat osallistuvat laatuvertailuun jättämällä tarjouksen. Hankittavat palvelut ovat sosiaalihuoltolain alaista pitkäaikaista palveluasumista. Arvioitu palvelutarve sopimuskaudella on yhteensä 200-300 palveluasumisen paikkaa. Hankinnan kohteina on neljä (4) palvelumuotoa: 1. Ympärivuorokautinen palveluasuminen fyysisesti ja/tai psyykkisesti toimintarajoitteisille pääosin alle 65-vuotiaille päihteiden nykyisille ja entisille ongelmakäyttäjille (kohde A) arviolta noin 30-40 paikkaa sopimuskaudella. 2. Ympärivuorokautinen palveluasuminen fyysisesti ja/tai psyykkisesti toimintarajoitteisille pääosin alle 65-vuotiaille asiakkaille (kohde B) arviolta noin 200-250 paikkaa sopimuskaudella. 3. Ympärivuorokautinen palveluasuminen työikäisille ns. nuorille muistisairaille asiakkaille (kohde C) arviolta noin 30-40 paikkaa sopimuskaudella. 4. Osavuorokautinen hoito työikäisille ns. nuorille muistisairaille asiakkaille (kohde D) arviolta noin 10-20 paikkaa sopimuskaudella. Palvelun tarkempi kuvaus ja laatuvaatimukset on esitetty Palvelukuvauksessa (liite 1).
Interne Kennung: HEL 2026-004781
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Kyseessä on julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, jatkossa hankintalain) luvun 12 mukainen hankinta. Dynaaminen puitejärjestely toteutetaan hankintayksikön itse suunnittelemalla hankintalain periaatteiden mukaisella menettelyllä. Hankintamenettely on kuvattu yksityiskohtaisesti tarjouspyynnön liitteessä 3. Hankintamenettelyn kuvaus.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85000000 Dienstleistungen des Gesundheits- und Sozialwesens
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Ympärivuorokautinen palveluasuminen fyysisesti ja/tai psyykkisesti toimintarajoitteisille pääosin alle 65-vuotiaille päihteiden nykyisille ja entisille ongelmakäyttäjille (kohde A)
Beschreibung: Katso tarkka kuvaus hankittavasta palvelusta tarjouspyynnön liitteeltä Palvelukuvaus (liite1).
Interne Kennung: kohde A-0
Los: LOT-0002
Titel: Ympärivuorokautinen palveluasuminen fyysisesti ja/tai psyykkisesti toimintarajoitteisille pääosin alle 65-vuotiaille asiakkaille (kohde B)
Beschreibung: Katso tarkka kuvaus hankittavasta palvelusta tarjouspyynnön liitteeltä Palvelukuvaus (liite 1).
Interne Kennung: kohde B-1
Los: LOT-0003
Titel: Ympärivuorokautinen palveluasuminen työikäisille ns. nuorille muistisairaille asiakkaille (kohde C)
Interne Kennung: kohde C-2
Los: LOT-0004
Titel: Osavuorokautinen hoito työikäisille ns. nuorille muistisairaille asiakkaille (kohde D)
Interne Kennung: kohde D-3