633757-2026 - Wettbewerb
Finnland – Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen – Mikkelin alue, erikoishammasteknikon vastaanotolla suoraan valmistettavat kokoproteesit
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Mikkelin alue, erikoishammasteknikon vastaanotolla suoraan valmistettavat kokoproteesit
Beschreibung: Etelä-Savon hyvinvointialue Eloisa pyytää tarjouksia Mikkelin alueelle erikoishammasteknikon vastaanotolla valmistettavista kokoproteeseista tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti.
Interne Kennung: 5764/02.08.00.00.01/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Palveluntuottajaluettelo, johon liittyy osittainen uudelleen kilpailuttaminen: Kyseessä on hankintalain (1397/2016) luvun 11 ja liitteen E mukainen sosiaali- ja terveyspalveluhankinta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely sovellettuna hankintalain 11 luvun mukaiseen sosiaali- ja terveyspalveluhankintaan. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö julkaisee hankintailmoituksen ja asettaa saataville tarjouspyynnön, joiden perusteella kaikki halukkaat tarjoajat voivat tehdä tarjouksen. Avoimella menettelyllä perustetaan palveluntuottajaluettelo, johon liittyy osittainen uudelleen kilpailuttaminen. Palveluntuottajaluettelo on sosiaali- ja terveyspalveluhankinnalle luotu oma menettely, jossa noudatetaan hankintalain luvun 11 säännöksiä. Tarjousten määräajan päättymisen jälkeen hankintayksikkö avaa tarjoukset ja ennen tarjousten valintaa hankintayksikkö tarkistaa hankintalain 79 §:n mukaisesti, että seuraavat edellytykset täyttyvät: 1) tarjous on hankintailmoituksessa ja hankinta-asiakirjoissa asetettujen vaatimusten, ehtojen ja perusteiden mukainen; 2) tarjouksen on antanut tarjoaja, jota ei ole suljettu menettelyn ulkopuolelle 80 tai 81 §:n nojalla, ja joka täyttää hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Avoimessa menettelyssä hankintayksikkö voi tarkistaa tarjousten vaatimustenmukaisuuden ja vertailla tarjoukset ennen yllä mainittua 2) kohdassa tarkoitettua tarkistamista. Hankintasopimusta ei kuitenkaan voida tehdä sellaisen tarjoajan kanssa, joka olisi tullut sulkea menettelystä 80 §:n nojalla tai joka ei täytä hankintayksikön asettamia soveltuvuusvaatimuksia. Hankintayksikkö voi myös milloin tahansa hankintamenettelyn aikana pyytää tarjoajia toimittamaan kaikki tai osan selvityksistä sen tutkimiseksi, koskeeko tarjoajaa 80 §:ssä tarkoitettu pakollinen poissulkemisperuste tai 81 §:ssä tarkoitettu harkinnanvarainen poissulkemisperuste ja täyttyvätkö hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset, jos se on tarpeen menettelyn asianmukaisen kulun varmistamiseksi. Palveluntuottajaluetteloon valitaan kaikki soveltuvuusvaatimukset täyttävät ja hyväksytyn tarjouksen tehneet tarjoajat. Palveluntuottajaluettelon etusijajärjestys muodostetaan hinnan ja sijainnin perusteella siten kuin tarjouspyynnön liitteenä olevassa sopimusluonnoksessa on kuvattu. Palveluntuottajaluetteloon perustuvat hankinnat tehdään ilman kilpailuttamista niiden palvelutuotteiden osalta, joille on kysytty hinta tarjouspyynnössä. Palvelu tilataan näiden tuotteiden osalta tarjousvertailun perusteella syntyneen etusijajärjestyksen mukaisesti. Palvelun tilaukset sopimuskaudella tehdään tarjouspyynnön liitteenä olevassa hankintasopimusluonnoksessa kuvatun mukaisesti. Palveluntuottajaluetteloon sisältyy osittainen uudelleen kilpailuttaminen niiden hankinnan kohteeseen liittyvien tuotteiden osalta, joille ei ole pyydetty hintaa tarjouspyynnössä. Osittainen uudelleen kilpailuttaminen tehdään tarjouspyynnön liitteenä olevassa hankintasopimusluonnoksessa kuvatun mukaisesti.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 85130000 Dienstleistungen von Zahnarztpraxen und zugehörige Dienstleistungen
5. Los
Los: LOT-0000