See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: OYS Moduulitilojen hankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena on OYS Moduulitilojen vuokraaminen Pohjois-Pohjanmaan hyvinvointialueelle (edempänä Pohde). Tarjouskilpailun voittaja toimii hankkeen rakennuttajana, kiinteistönomistajana sekä vuokranantajana. Hankkeen tavoitteena on siirtää poliklinikat ja muut toiminnot pois vanhoista tiloista, jotta OYS:n vanhan sairaalan tilojen purkua ja uudisrakentamista päästään edistämään. Vuokrattavan rakennuksen tai rakennusten tulee koostua siirtokelpoisista moduuleista, jotka voidaan tarvittaessa siirtää ja käyttää muissa Pohteen kohteissa tai muualla. Kaikkien moduulien tulee olla uusia. Vuokrattavien tilojen laajuus on alustavasti n. 3000–6000 brm2, kuitenkin suurimmillaan 10 000 brm2, mutta tarkentuu vielä neuvotteluissa. Kohteena on seuraavanlaiset toiminnot ja tilat: • Munuais- ja dialyysiyksikkö • Erilaisia poliklinikka -tiloja • Tukitilat Hankinta voidaan myös jakaa osiin ja se voi sisältää optioita. Hankinta käsittää tilojen: - suunnittelun, - rakentamisen, - rahoittamisen, - vuokraamisen ja - ylläpidon tarkemmin lopullisessa tarjouspyynnössä määriteltävässä laajuudessa Hankkeen rakennuspaikka sijaitsee Oulun Kontinkankaalla, Oulun ylipistollisen sairaalan alueella, osoitteessa Kajaanintie 50, 90220 Oulu. Hanke toteutetaan vuokramallina, jossa Pohde vuokraa tarjouskilpailun voittajalta tilat poliklinikoiden ja muuhun Pohteen toimintaan. Vuokra-aika on alustavasti 5-15 vuotta. Vuokraajalla tulee olla mahdollisuus lunastaa rakennus vuokrausajan päättymisen jälkeen. Vuokra-aika tarkennetaan hankintamenettelyn aikana ja se voi sisältää myös optioita. Hankkeen hankintamenettelynä on kilpailullinen neuvottelumenettely ja tällä ilmoituksella haetaan ehdokkaita tarjouskilpailuun (osallistumisilmoitukset).
Interne Kennung: PPHVADno-2026-18667
Verfahrensart: Wettbewerblicher Dialog
Zentrale Elemente des Verfahrens: Neuvottelumenettelyyn valitaan hankintayksikön päätöksellä, joka tehdään osallistumishakemuksien saapumisen jälkeen, osallistumishakemuksen jättäneistä ehdokkaista alustavasti kolme (3) - viisi (5) tarjoajaa, paitsi, mikäli soveltuvia ehdokkaita on vähemmän. Mikäli ilmoittautuneita ehdokkaita on enemmän, käytetään tarjoajien määrän rajoittamisessa osallistumishakemuslomakkeessa esitettyjä kriteereitä. Tarkempi menettelyn kuvaus löytyy tarjouspyynnön liitteestä hankekuvaus.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Moduulitilat 1.
Beschreibung: Tarkempi kuvaus löytyy liitteestä 7. Alustavat rakennuspaikat, Moduulitilat 1.
Interne Kennung: 1.-0
Los: LOT-0002
Titel: Moduulitilat 2.
Beschreibung: Tarkempi kuvaus löytyy liitteestä 7. Alustavat rakennuspaikat, Moduulitilat 2.
Interne Kennung: 2.-1