2. Verfahren
Verfahren
Titel: Manillan laiturin rakentaminen ja Itäisen rantakadun katusaneeraus välillä Tervahovinkatu - Purserinpolku
Beschreibung: Urakka on kokonaishintaperusteinen kokonaisurakka, joka sisältää yksikköhintaisia osia. Nykyinen Manillan puulaituri puretaan ja tilalle rakennetaan uusi betoninen rantamuuri, jolla rantakaista nostetaan nykyiseen katutasoon. Puulaiturin edustalla oleva nykyinen ponttonilaituri siirretään takaisin alkuperäiseen sijaintiinsa Sotalaisenkadun kohdalle. Laiturin pintarakenteet ja varusteet ennallistetaan osana hankintaa. Uuden betonisen rantamuurin joen puoleinen pinta verhoillaan taideteoksella. Rantamuurin alajuoksun puolelle, Merimiehenkadun kohdalle, toteutetaan istuskeluportaat sekä kulkuyhteys urakkaan sisältyvälle uudelle ponttonilaiturille, joka palvelee pienveneliikennettä. Urakkaan sisältyy suunnitelmien mukaiset kadunrakennustyöt. Tarkemmat tiedot ilmenevät tarjouspyyntöasiakirjoista.
Interne Kennung: 619965
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamuotona käytetään avointa menettelyä. Kyseessä on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Hankinnasta on lähetetty ilmoitus www.hankintailmoitukset.fi julkaistavaksi EU:n viralliseen lehden (EUVL) täydennysosassa (S-osa) sekä Tenders Electronic Daily (TED)-tietokannassa EU:n laajuisesti. Tarjouspyyntö on julkaistu internetissä Tarjouspalvelu.fi -toimittajaportaalissa. Hankintaa koskeva markkinakartoitus on julkaistu 25.6.2026, hankintailmoitus 597689.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45000000 Bauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 619965
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45000000 Construction work
5. Lot
Lot: LOT-0000