634164-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen – Indkøb af udførelse af serviceeftersyn, samt ad hoc reparationer på ABA-anlæg i Næstved Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
TitelIndkøb af udførelse af serviceeftersyn, samt ad hoc reparationer på ABA-anlæg i Næstved Kommune
BeschreibungNæstved Kommune ønskes tilbud på udførelse af årligt serviceeftersyn og ad hoc reparationer på følgende typer brandtekniske installationer, som er installeret i bygninger der benyttes af Næstved Kommune: A. Automatiks brandalarmanlæg (ABA-anlæg) - obligatorisk. B. Automatisk branddørlukningsanlæg (ABDL-anlæg) - option. C. Automatisk varslingsanlæg og internt varslingsanlæg (AVA-anlæg / IVA-anlæg) – option. D. Flugtvejs- og panikbelysningsanlæg(F&P-anlæg) - option. E. Automatisk brandventilationsanlæg og røgudluftningsanlæg) (ABV-anlæg og RU-anlæg) - option. F. Ad hoc-opgaver - option. De aktuelle adresser for ABA-anlæg fremgår af Bilag 5 - Anlægsoversigt med adresser, hvori der er brandtekniske installationer og som benyttes af Næstved Kommune. Ligeledes følger af oversigten, hvilke andre brandtekniske installationer der er installeret i bygningerne. Der kan forekomme anlæg der ikke er registreret i bygningerne, og der kan efterfølgende blive registeret brandtekniske installationer i andre af kommunen benyttede bygninger.
Interne Kennung24-008243
VerfahrensartOffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigtnein
Zentrale Elemente des VerfahrensUdbuddet gennemføres som offentligt udbud, jf. udbudsloven, LBK nr. 10 af 06/01/2023 , hvilket betyder, at enhver kan afgive tilbud.
Zweck
Art des AuftragsDienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 50413200 Reparatur und Wartung von Feuerlöschanlagen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 50710000 Reparatur und Wartung von elektrischen und mechanischen Einrichtungen in Gebäuden
5. Los
LosLOT-0001
TitelPulje 1 / Delkontrakt 1: Esser IQ8-C
BeschreibungNæstved Kommune ønskes tilbud på udførelse af årligt serviceeftersyn og ad hoc reparationer på følgende typer brandtekniske installationer, som er installeret i bygninger der benyttes af Næstved Kommune: a. Automatiks brandalarmanlæg (ABA-anlæg) - obligatorisk b. Automatisk branddørlukningsanlæg (ABDL-anlæg) - option c. Automatisk varslingsanlæg og internt varslingsanlæg (AVA-anlæg / IVA-anlæg) – option d. Flugtvejs- og panikbelysningsanlæg(F&P-anlæg) - option e. Automatisk brandventilationsanlæg og røgudluftningsanlæg) (ABV-anlæg og RU-anlæg) - option f. Ad hoc-opgaver - option De aktuelle adresser for ABA-anlæg fremgår af Bilag 5 - Anlægsoversigt med adresser, hvori der er brandtekniske installationer og som benyttes af Næstved Kommune. Ligeledes følge af oversigten, hvilke andre brandtekniske installationer der er installeret i bygningerne. Der kan forekomme anlæg der ikke er registreret i bygningerne, og der kan efterfølgende blive registeret brandtekniske installationer i andre af kommunen benyttede bygninger.
Interne Kennung2-1
LosLOT-0002
TitelPulje 2 / Delkontrakt 2: Esser 8000 IQ8
Interne Kennung3-2
LosLOT-0003
TitelPulje 3: Blandet anlægstyper
Interne Kennung4-3