2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego do kwoty 5 376 000,00 PLN na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu gminy Czerniewice w 2026roku
Beschreibung: 3.1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego do kwoty 5 376 000,00 PLN (słownie: piec milionów trzysta siedemdziesiąt sześć tysięcy złotych i 00/100) na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w 2026 roku. 3.2. Szczegółowe warunki zamówienia, w tym wymagania jakościowe, o których mowa w art. 246 ust. 2 ustawy Pzp: 3.2.1. Przedmiotem zamówienia jest udzielenie i obsługa kredytu długoterminowego do kwoty 5 376 000,00 PLN (słownie: pięć milionów trzysta siedemdziesiąt sześć tysięcy złotych 00/100) na finansowanie planowanego deficytu budżetu gminy w 2026 roku. 3.2.2. Planowany termin do zaciągnięcia kredytu – do 30 grudnia 2026 r. Kredyt będzie uruchamiany co najwyżej w dwóch transzach. 3.2.3.Wykonawca zobowiązany jest uruchomić kredyt nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia złożenia wniosku przez Zamawiającego w formie pisemnej lub pocztą elektroniczną. 3.2.4.Wykonawca nie będzie naliczał prowizji ani opłat za przyznanie i uruchomienie kredytu (koszty prowizji i pozostałych opłat należy skalkulować w marży kredytu). 3.2.5. Zamawiający nie dopuszcza możliwości pobierania przez Wykonawcę żadnych dodatkowych opłat i prowizji bankowych od niewykorzystanej części kredytu. 3.2.6. Koszt kredytu składać się będzie z odsetek wynikających ze zmiennej stopy procentowej WIBOR 1M i stałej marży. 3.2.7. Kredyt spłacany będzie w latach 2027 - 2042 w miesięcznych ratach płatnych ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca, począwszy od 1 stycznia 2027 roku do 31 grudnia 2042 roku. Ilość rat: 192. 3.2.8. Oprocentowanie kredytu – oparte będzie na zmiennej stopie procentowej tj. na bazie stawki WIBOR dla depozytów 1 – miesięcznych powiększonej o marżę banku. Stawka WIBOR 1M stanowiąca podstawę do określenia oprocentowania wyznaczana będzie dla każdego okresu obrachunkowego według notowań na dwa dni kalendarzowe poprzedzające rozpoczęcie danego okresu obrachunkowego. W przypadku braku notowań stawki WIBOR 1M na dwa dni kalendarzowe poprzedzające rozpoczęcie danego okresu obrachunkowego do wyliczenia stopy procentowej stosowane będą odpowiednio notowania z ostatniego dnia poprzedzającego rozpoczęcie okresu obrachunkowego, w którym było prowadzone notowanie stawki WIBOR 1M. W przypadku, gdy stawka bazowa jest ujemna to przyjmuje się stawkę bazową na poziomie 0,00% 3.2.9. Marża Wykonawcy jest stała w okresie umowy. 3.2.10. Oprocentowanie kredytu stanowi koszty obsługi kredytu. 3.2.11. Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmniejszenia kwoty wysokości kredytu, w tym na etapie realizacji umowy, bez dodatkowych kosztów, jednakże nie mniej niż do kwoty 1 000 000,00 PLN (słownie: jeden milion złotych 00/100). W przypadku zmniejszenia wysokości kredytu wymagane jest proporcjonalne obniżenie rat kredytu spłacanych przez Zamawiającego. 3.2.12. Zamawiający zastrzega sobie możliwość wcześniejszej spłaty całości lub części kredytu bez poboru przez bank pozostałych do zapłaty odsetek oraz dodatkowych opłat i prowizji związanych z obsługą kredytu (wówczas ulegnie zmianie harmonogram i termin spłat kredytu). Zamawiający zastrzega sobie możliwość zmniejszenia kwoty kredytu. W przypadku wykorzystania kredytu w zmniejszonej wysokości spłata kredytu na wniosek Zamawiającego zostanie ustalona w nowej wysokości. Spłata kredytu dokonana zostanie na rachunek wskazany w umowie kredytowej. Zamawiający ma prawo wcześniejszej spłaty części lub całości kredytu bez ponoszenia dodatkowych opłat. W przypadku wcześniejszej spłaty części kredytu, każda z wpłat powoduje zmniejszenie zadłużenia pod datą jej wpływu do Wykonawcy. 3.2.13. Odsetki za okres od dnia uruchomienia kredytu do końca całego okresu kredytowania będą płatne w okresach miesięcznych ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca. Odsetki dla całego okresu kredytowania powinny być liczone metodą opartą na rzeczywistej liczbie dni w roku, tj. 365 lub 366. Odsetki należą się tylko za okres od wypłaty kredytu do jego spłaty. 3.2.14. O wysokości odsetek do zapłaty za dany miesiąc Wykonawca zawiadomi Zamawiającego ma piśmie co najmniej 2 dni przed terminem płatności. Za pisemne powiadomienie uważa się również powiadomienie za pomocą faxu lub e-mail (gmina@czerniewice.pl). 3.2.15. Kredyt będzie zabezpieczony w formie wystawienia przez Zamawiającego weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową, na której Skarbnik dokona kontrasygnaty. 3.2.16. Dokumenty do oceny wiarygodności zdolności finansowej Kredytobiorcy stanowią załączniki do SWZ.
Interne Kennung: AI.271.10.2026.MP
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: 5.1. O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się Wykonawcy, którzy spełniają warunki udziału w postępowaniu dotyczące: postępowaniu 5.1.1. zdolności do występowania w obrocie gospodarczym; Zamawiający nie określa warunku w ww. zakresie. 5.1.2. uprawnień do prowadzenia określonej działalności gospodarczej lub zawodowej, o ile wynika to z odrębnych przepisów; Zamawiający uzna ten warunek za spełniony jeśli Wykonawca wykaże, że posiada aktualne zezwolenie na prowadzenie działalności bankowej udzielone przez Komisję Nadzoru Finansowego na terenie Polski, a także realizacji usług objętych przedmiotem zamówienia, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo Bankowe (Dz. U. z 2022r. poz. 2324), a w przypadku określonym w art. 178 ust. 1 ustawy Prawo Bankowe inny dokument potwierdzający rozpoczęcie działalności przed dniem wejścia w życie ustawy, o której mowa w art.193 ustawy Prawo Bankowe. 5.1.3. sytuacji ekonomicznej lub finansowej; Zamawiający nie określa warunku w ww. zakresie. 5.1.4. zdolności technicznej lub zawodowej w zakresie: Zamawiający nie określa warunku w ww. zakresie. 5.2. Sposób wykazania warunków udziału w postępowaniu wskazano w rozdziale 7 SWZ. 6.1. Z postępowania o udzielenie zamówienia wyklucza się Wykonawcę, w stosunku, do którego zachodzi którakolwiek z okoliczności, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy Pzp tj. Wykonawcę: 1) będącego osobą fizyczną, którego prawomocnie skazano za przestępstwo: a) udziału w zorganizowanej grupie przestępczej albo związku mającym na celu popełnienie przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, o którym mowa w art. 258 Kodeksu karnego, b) handlu ludźmi, o którym mowa w art. 189a Kodeksu karnego, c) o którym mowa w art. 228-230a, art. 250a Kodeksu karnego lub w art. 46 lub art. 48 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie, d) finansowania przestępstwa o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 165a Kodeksu karnego, lub przestępstwo udaremniania lub utrudniania stwierdzenia przestępnego pochodzenia pieniędzy lub ukrywania ich pochodzenia, o którym mowa w art. 299 Kodeksu karnego, e) o charakterze terrorystycznym, o którym mowa w art. 115 § 20 Kodeksu karnego, lub mające na celu popełnienie tego przestępstwa, f) powierzenia wykonywania pracy małoletniemu cudzoziemcowi, o którym mowa w art. 9 ust. 2 ustawy z dnia 15 czerwca 2012 r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 769), g) przeciwko obrotowi gospodarczemu, o których mowa w art. 296-307 Kodeksu karnego, przestępstwo oszustwa, o którym mowa w art. 286 Kodeksu karnego, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, o których mowa w art. 270-277d Kodeksu karnego, lub przestępstwo skarbowe, h) o którym mowa w art. 9 ust. 1 i 3 lub art. 10 ustawy z dnia 15 czerwca 2012r. o skutkach powierzania wykonywania pracy cudzoziemcom przebywającym wbrew przepisom na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - lub za odpowiedni czyn zabroniony określony w przepisach prawa obcego; 2) jeżeli urzędującego członka jego organu zarządzającego lub nadzorczego, wspólnika spółki w spółce jawnej lub partnerskiej albo komplementariusza w spółce komandytowej lub komandytowo-akcyjnej lub prokurenta prawomocnie skazano za przestępstwo o którym mowa w pkt 1; 3) wobec którego wydano prawomocny wyrok sądu lub ostateczną decyzję administracyjną o zaleganiu z uiszczeniem podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne, chyba że wykonawca odpowiednio przed upływem terminu do składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu albo przed upływem terminu składania ofert dokonał płatności należnych podatków, opłat lub składek na ubezpieczenie społeczne lub zdrowotne wraz z odsetkami lub grzywnami lub zawarł wiążące porozumienie w sprawie spłaty tych należności; 4) wobec którego prawomocnie orzeczono zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne; 5) jeżeli Zamawiający może stwierdzić, na podstawie wiarygodnych przesłanek, że Wykonawca zawarł z innymi Wykonawcami porozumienie mające na celu zakłócenie konkurencji, w szczególności jeżeli należąc do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, złożyli odrębne oferty, oferty częściowe lub wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, chyba że wykażą, że przygotowali te oferty lub wnioski niezależnie od siebie; 6) jeżeli, w przypadkach, o których mowa w art. 85 ust. 1, doszło do zakłócenia konkurencji wynikającego z wcześniejszego zaangażowania tego wykonawcy lub podmiotu, który należy z wykonawcą do tej samej grupy kapitałowej w rozumieniu ustawy z dnia 16 lutego 2007 r. o ochronie konkurencji i konsumentów, chyba że spowodowane tym zakłócenie konkurencji może być wyeliminowane w inny sposób niż przez wykluczenie wykonawcy z udziału w postępowaniu o udzielenie zamówienia. 6.2. Zamawiający przewiduje podstawy wykluczenia wskazane w art. 109 ust. 1 pkt. 1, 4, 5, 7, 8, 9, 10 ustawy Pzp zgodnie z którymi wykluczeniu podlega Wykonawca.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66113000 Kreditgewährung
5. Los
Los: LOT-0001