See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Projekt EPROM apparatskåpsbyggnation
Beschreibung: Ellevio planerar och bygga RTU:er på montageplåtar för: EPROM projektet som ska ersätta RTU:er i fördelningsstationerRTU:er till fördelningsstationer som nybyggsRTU:er till fördelningstationer som reinvesteras.Projektet är planerat att pågå under en 4 års period med option på fortsättning med 2 + 2 år. C:a 200 aparatskåpsplåtar i varierande storlekar med RTU och tillhörande apparater, plintar, relä mm ska byggas. Under optionsåren planeras att c:a 40 stycken apparatskåpsplåtar byggs per år. Ellevio kommer att tillhandahålla RTU via eget ramavtal. Ellevio beställer RTU till leverantörens byggnationsställe. Följande arbetsmoment kommer att ingå i arbetet: · Mottagningskontroll av levererade RTU:er · Montera och bygga apparatskåpsplåtar (eventuellt leverans med apparatskåp) · Testning av RTU mot överordnat system. · Lagerföra testade RTU:er. · Paketering och frakthantering av RTU. · Reservdelshantering. · Dokumentation på levererad utrustning Kommunikationsutrustning är säkerhetsklassat materiel och kräver speciell hantering vid mottagande, sändning och förvaring. Personal som hanterar kommunikationsutrustningen behöver säkerhetsprövning.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 32000000 Rundfunk- und Fernsehgeräte, Kommunikations- und Fernmeldeanlagen und Zubehör
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:128657:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 42961200 Scada oder gleichwertiges Radiotelemetriesystem