See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Servicii de administrare și implementare a Instrumentului Financiar “Fond de Capital de Risc”, finanțat din Programul “Regiunea Centru” 2021-2027
Beschreibung: Autoritatea Contractanta intenționează să achiziționeze serviciile unui administrator de fond inregistrat sau autorizat in calitate de AFIA sau care se va înregistra ca și AFIA (Administratorul de Fonduri de Investiții Alternative - “Administratorul de Fond”) conform Directivei 2011/61/UE (DAFIA), pentru implementare Instrumentului Financiar denumit „Fond de Capital de Risc”, finanțat prin Programul ”Regiunea Centru” 2021-2027 . Serviciile ce fac obiectul achizitiei sunt detaliate in caietul de sarcini. Autoritatea Contractanta își rezervă dreptul de a atribui Contractul de achiziție pe baza Ofertelor iniţiale care vor fi depuse de candidații selectați, fără negociere, în conformitate cu prevederile art. 82, alin. (10) din Legea 98/2016.
Interne Kennung: 11293615IF2025
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren mit vorheriger Veröffentlichung eines Aufrufs zum Wettbewerb/Verhandlungsverfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 66140000 Portfolioverwaltung
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Autoritatea Contractanta intenționează să achiziționeze serviciile unui administrator de fond inregistrat sau autorizat in calitate de AFIA sau care se va înregistra ca și AFIA (Administratorul de Fonduri de Investiții Alternative - “Administratorul de Fond”) conform Directivei 2011/61/UE (DAFIA), pentru implementare Instrumentului Financiar denumit „Fond de Capital de Risc”, finanțat prin Programul ”Regiunea Centru” 2021-2027 . Ofertantul câștigător (Administratorul Fondului) va furniza serviciile și va derula activitățile, care sunt enunțate mai jos și în Contractul de achiziție și care vor fi realizate în conformitate cu prevederile Contractului de achiziție și Standardele Aplicabile relevante, astfel: • pregătirea și implementarea acțiunilor necesare pentru înființarea Fondului (FIA) cu Capital de Risc, într-o jurisdicție la alegerea sa din cadrul unui stat membru al Uniunii Europene în conformitate cu Legea Aplicabilă (inclusiv, Legea Aplicabilă pentru FIA), sau va propune utilizarea un Fond de Investiții Alternative de Capital de Risc (FIA) deja înființat, aflat în administrarea Administratorului de Fond participant la procedură, care îndeplineste conditiile de la alin. 6.9 din caietul de sarcini “Înființarea Fondului/cerințe pentru Fond existent”, și care va face investiții prin Produse financiare în Destinatari finali eligibili din Regiunea Centru a României; • administrarea și gestionarea portofoliului de investiții al Fondului înființat, precum și a riscurilor aferente portofoliului de investiții, în conformitate cu Contractul de achiziție, Documentele Constitutive ale Fondului și legislația aplicabilă (inclusiv Directiva nr. 2011/61/UE); • atragerea de Angajamente de Capital de la Investitori Privați Independenți la nivelul Fondului și/sau de Co-investiții la nivelul Destinatarilor Finali (prin scheme de co-investiție), în funcție de natura propunerii Ofertantului; • identificarea Destinatarilor finali eligibili și a Investițiilor eligibile, și evaluarea îndeplinirii cerințelor de eligibilitate de căte Destinatarii Finali și Investițiile eligibile, inclusiv prin efectuarea analizelor privind scopul permis al Investiției, potențiala viabilitate economică a Investiției, etc, conform prevederilor din Contractul de achiziție; • structurarea, negocierea și realizarea Investițiilor eligibile ale Fondului în Destinatari finali, în conformitate cu Strategia de investiții, Planul de afaceri atașate Contractului de achiziție; • monitorizarea și evaluarea performanței periodice (corespunzător perioadelor de raportare) a Societăților din portofoliul Fondului în care au fost realizate Investiții in Produse financiare, stabilirea și monitorizarea atingerii rezultatelor și indicatorilor cheie, inclusiv furnizarea de asistență și suport managerial Destinatarilor finali în legătură cu strategia de creștere a activităților lor comerciale pentru maximizarea profiturilor acestora, realizarea de Investiții de Continuare (dacă este cazul), administrarea Investițiilor cu performanță slabă etc.; • finalizarea Investițiilor în conformitate cu Strategia de Investiții, strategia de Finalizare a Investițiilor și Planul de afaceri atașate Contractului de achiziție; • efectuarea distribuțiilor relevante către Investitorii Fondului conform prevederilor Contractului de achizitie și Documentelor Constitutive ale Fondului; • organizarea lichidării Fondului/ compartimentului Fondului, dupa expirarea duratei sale sau încetarea din alte motive a Contractului de achiziție, cu respectarea diligentei specificate de Directiva nr. 2011/61/UE si legislația aplicabilă AFIA și FIA, în conformitate cu prevederile stipulate în Contractul de achiziție. • orice alte servicii derivând din necesitatea îndeplinirii de către Administratorul de Fond a sarcinilor și responsabilităților sale rezultate din Contractul de achiziție și legislația aplicabilă (inclusiv, cele din Directiva nr. 2011/61/UE). Ofertantul declarat câștigător în urma derulării procedurii de atribuire, ulterior semnării Contractului de achiziție, va fi responsabil de depunerea unei cereri de finanțare, în sistemul informatic MySMIS2021/SMIS2021+, în cadrul unui apel de proiecte ce va fi lansat de către Autoritatea de Management pentru Programul ”Regiunea Centru” 2021-2027, în condițiile de accesare a fondurilor și cu respectarea cerințelor prevăzute în Ghidul solicitantului privind preluarea Contractului de Achiziție servicii administrare , conform Instrucțiunii de completare Cerere finanțare MySMIS/SMIS2021+, în Anexa 15 din Contractul de achiziție. După aprobarea cererii de finanțare prin MySMIS2021/SMIS2021+, Autoritatea Contractanta va încărca în MySMIS2021/SMIS2021+ Contractul de achiziție semnat cu Ofertantul câștigător (care cuprinde toate elementele acordului de finanțare menționat în Regulamentul (EU) nr. 2021/1060, inclusiv anexa X din acest Regulament), în baza căruia ADR Centru va angaja resursele din Programul ”Regiunea Centru” 2021-2027 pentru implementarea Instrumentului Financiar. Astfel, obligația Autoritatii Contractante de a efectua orice Angajamente de Capital în cadrul Fondului va fi condiționată de semnarea Contractului de achiziție și îndeplinirea pre-condițiilor menționate la Clauza 3.3, din Contractul de achiziție, printre care și: (i) depunerea unei cereri de finanțare prin sistemul informatic MySMIS2021/SMIS2021+ și respectarea condițiilor enunțate în ghidul solicitantului pentru apelul necompetitiv de proiecte aplicabil; și (ii) realizarea primei Închideri a Fondului, care se va realiza de Administratorul Fondului în termen menționat în Contractul de achiziție.
Interne Kennung: 1
Optionen:
Beschreibung der Optionen: In conformitate cu prevederile art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016 cu modificarile si completarile ulterioare, ulterior atribuirii Contractului de achiziţie, Autoritatea Contractanta are dreptul de a opta pentru achizitionarea de noi servicii similare cu cele prevăzute în Contractul de achiziție atribuit iniţial şi sunt conforme cu cerinţele prevăzute în documentele prezentei achiziţii de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cadrul prezentei proceduri de achizitie publica in cuantum suplimentar de maxim de 1.412.000 EUR (fara TVA). Achizitionarea ulterioara de noi servicii similare se va realiza prin demararea procedurii de atribuire - Negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare in conformitate cu Legea nr. 98/2016 și HG 395/2016, cu modificarile si completarile ulterioare. Procedura de Negociere fără publicarea prealabilă a unui anunţ de participare va fi aplicată într-un interval care nu poate depăşi 3 ani de la încheierea Contractului de achiziție. Valoarea minima a intervalului de la Sectiunea II.1.4, respectiv 1.412.000 EUR (fara TVA), reprezinta valoarea estimata in functie de care se va elabora si evalua oferta, iar valoarea maxima a intervalului de la Sectiunea II.1.4, respectiv 2.824.000 EUR (fără TVA), reprezinta valoarea estimata ce contine atat valoarea estimata a serviciilor care fac obiectul Contractului de achiziție ce va fi atribuit in urma prezentei proceduri de atribuire, cat si valoarea posibilelor servicii noi similare ce se pot achizitiona ulterior conform art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare.