634659-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Straßenlaternen – Furnizare corpuri de iluminat stradal si telegestiune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung - Änderungsbekanntmachung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare corpuri de iluminat stradal si telegestiune
Beschreibung: Obiectivul general al achiziției echipamentelor de iluminat este de a permite autorității contractante SERVICII PUBLICE AGREMENT ȘI SALUBRITATE SPAS SRL realizarea lucrărilor aferente proiectului „Modernizare iluminat public stradal în comuna Sânmartin, județul Bihor – etapa II”, în vederea obținerii unui sistem de iluminat public modern, eficient energetic și sustenabil. Furnizarea corpurilor de iluminat și a sistemului de telegestiune contribuie în mod direct la reabilitarea și modernizarea sistemului de iluminat public existent, în vederea conformării acestuia cu cerințele standardelor naționale și europene aplicabile în domeniu. Contractul de achiziție publică de produse are un impact semnificativ asupra creșterii performanței sistemului de iluminat public, prin îmbunătățirea parametrilor luminotehnici, creșterea eficienței energetice, reducerea consumului de energie electrică și diminuarea costurilor de exploatare și mentenanță. De asemenea, implementarea soluțiilor tehnice prevăzute contribuie la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, la creșterea siguranței rutiere și pietonale, precum și la îmbunătățirea confortului vizual al utilizatorilor. Furnizarea produselor face parte dintr-un ansamblu de măsuri promovate de autoritatea contractantă în vederea atingerii obiectivelor de dezvoltare durabilă, eficiență energetică și digitalizare a serviciilor publice, prin integrarea sistemului de iluminat într-o platformă de telegestiune care permite monitorizarea și controlul în timp real. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta in anuntul de participare si fisa de date a achizitiei –Sectiunea I.3). Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari prin publicarea raspunsurilor în Secțiunea ”Documentație, clarificări, decizii” aferentă anunțului de participare, inainte cu 11 zile de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 29595527/ 1/ 2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34928530 Straßenlaternen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectivul general al achiziției echipamentelor de iluminat este de a permite autorității contractante SERVICII PUBLICE AGREMENT ȘI SALUBRITATE SPAS SRL realizarea lucrărilor aferente proiectului „Modernizare iluminat public stradal în comuna Sânmartin, județul Bihor – etapa II”, în vederea obținerii unui sistem de iluminat public modern, eficient energetic și sustenabil. Furnizarea corpurilor de iluminat și a sistemului de telegestiune contribuie în mod direct la reabilitarea și modernizarea sistemului de iluminat public existent, în vederea conformării acestuia cu cerințele standardelor naționale și europene aplicabile în domeniu. Contractul de achiziție publică de produse are un impact semnificativ asupra creșterii performanței sistemului de iluminat public, prin îmbunătățirea parametrilor luminotehnici, creșterea eficienței energetice, reducerea consumului de energie electrică și diminuarea costurilor de exploatare și mentenanță. De asemenea, implementarea soluțiilor tehnice prevăzute contribuie la reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră, la creșterea siguranței rutiere și pietonale, precum și la îmbunătățirea confortului vizual al utilizatorilor. Furnizarea produselor face parte dintr-un ansamblu de măsuri promovate de autoritatea contractantă în vederea atingerii obiectivelor de dezvoltare durabilă, eficiență energetică și digitalizare a serviciilor publice, prin integrarea sistemului de iluminat într-o platformă de telegestiune care permite monitorizarea și controlul în timp real. Valoarea totala estimata privind achizitia publica: 1.370.074,75 lei fara TVA. Obiectul contractului se referă la achizitionarea unui numar total de corpuri luminoase controlate prin telegestiune: 1080 bucăți si materialele aferente; • Corpuri de iluminat LED de 40 W echipate cu controller de telegestiune: 172 bucăți; • Corpuri de iluminat LED de 25 W echipate cu controller de telegestiune: 903 bucăți; • Corpuri de iluminat LED de 10 W echipate cu controller de telegestiune și senzor PIR: 5 bucăți. Sistemul de telegestiune implementat va permite controlul, monitorizarea și gestionarea funcționării rețelei de iluminat public în timp real, contribuind astfel la: • reducerea consumului de energie electrică; • optimizarea costurilor de exploatare; • reducerea emisiilor de CO₂; • creșterea fiabilității sistemului de iluminat public. Termenii si conditiile contractului includ o garantie a produselor de minim 60 luni de la data livrarii efective catre beneficiar. Orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire, cu respectarea termenului limita stabilit de autoritatea contractanta in anuntul de participare si fisa de date a achizitiei –Sectiunea I.3). Numarul de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor/candidaturilor: 18 zile. Autoritatea Contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari prin publicarea raspunsurilor în Secțiunea ”Documentație, clarificări, decizii” aferentă anunțului de participare, inainte cu 11 zile de termenul limita stabilit in Anuntul de participare pentru depunerea ofertelor.
Interne Kennung: 1