See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Lucrări de execuție pentru ”Reabilitarea, modernizarea şi dotarea clădirilor publice, Liceul Tehnologic Special ”Beethoven” și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Dolj, str. Ludwig van Beethoven, Nr. 2, Craiova jud. Dolj”
Beschreibung: Obiectul contractului ce va fi încheiat ca urmare a derulării acestei proceduri, îl reprezintă execuția de lucrări pentru ”Reabilitarea, modernizarea şi dotarea clădirilor publice, Liceul Tehnologic Special ”Beethoven” și Centrul Județean de Resurse și Asistență Educațională Dolj, str. Ludwig van Beethoven, Nr. 2, Craiova jud. Dolj. Obiectivul specific al proiectului vizează creșterea eficienței energetice a clădirilor publice situate pe Str. Ludwig Van Beethoven, Nr.2, Craiova, județul Dolj, prin renovarea energetică moderată a unei suprafețe desfășurate de 7.474,00 mp. Orice operator economic are dreptul de a solicita clarificări sau informatii suplimentare, numai prin SEAP, într-un termen de cel tarziu 20 de zile inainte de data limită de depunere a ofertelor, conf art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016 În masura în care solicitările de clarificări sau informatii suplimentare au fost adresate in termenul prevazut anterior, termenul limita in care AC va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificari/informatiilor suplimentare este cu 10 zile inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4417150.2023.LVB03
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Scopul derulării prezentei proceduri este atribuirea contractului de execuție a lucrărilor pentru obiectivul de investiții: Reabilitarea, modernizarea și dotarea clădirilor publice, Liceul Tehnologic Special Beethoven și Centrul Judetean de Resurse și Asistenta Educațională Dolj. Obiectul contractului este Execuția tuturor lucrărilor necesare realizării obiectivului de investiții: Reabilitarea, modernizarea și dotarea clădirilor publice, Liceul Tehnologic Special Beethoven și Centrul Județean de Resurse și Asistenta Educaționala Dolj, prevăzute în documentația tehnică). Proiectul este finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență, în cadrul apelului de proiecte PNRR/2022/C5/2/B.2.1/1, componenta 5 - Valul renovării, axa 2 - Schema de granturi pentru eficiență energetică și reziliență în clădiri publice, operațiunea B.2: Renovarea energetică moderată sau aprofundată a clădirilor publice. În vederea atingerii obiectivelor generale, se preconizează următoarele obiective specifice: - Eficientizarea energetică a clădirii; - Îmbunătățirea fondului construit printr-o abordare integrată a eficienței energetice, a reducerii riscului la incendiu și a tranziției către clădiri verzi și inteligente - Modernizarea finisajelor; - Reabilitarea instalațiilor interioare; Obiectivele urmărite sunt: - Creșterea eficienței energetice în clădirile publice. - Scăderea consumului anual de energie primară. - Scăderea consumului anual specific de energie pentru încălzire. - Scăderea consumului anual specific de energie. - Scăderea anuală a emisiilor echivalent CO2. - Crearea de facilități/adaptarea infrastructurii pentru accesul persoanelor cu dizabilități. - Îmbunătățirea condițiilor de confort interior. - Realizarea unui consum anual de energie redus Prin cresterea performanței energetice a clădirilor, pe termen scurt și mediu, se degreveaza bugetul statului de cheltuielile cu combustibilul conventional utilizat, se reduc cheltuielile cu intretinerea clădirilor, se asigura sustinerea agentilor economici din domeniul constructiilor și se creeaza noi locuri de munca. Terenul pe care ce afla corpurile de clădire C1+C2+C3+C4 este în suprafata de 3972.0 mp din acte și 3471.0 mp din masuratori, amplasat pe str.Ludwig Van Beethoven, nr. 2, Mun. Craiova, jud. Dolj, inscris în CF nr. 208818. Imobilul analizat se afla în zona protejata monumente și ansambluri istorice izolate-centrul istoric al Mun. Craiova poz. 100, cod DJ-II-a-A-08068 din LMI conform Ord. 2828/2015 al Ministerului Culturii și Cultelor. În acest imobil functioneaza Liceul Tehnologic Special Beethoven, care este o institutie publica de invatamant special pentru elevi cu dizabilitati care scolarizeaza elevi cu dizabilitati. Funcțiunile corpurilor clădirilor C1+C2+C3+C4 sunt: C1 - Școala și atelier școala pentru elevi cu nevoi speciale, P+4E partial, (se intervine); C2 - Internat, policlinică, centrală termică, P+4E partial, (se intervine); C3 - Cantina și sala sport, P+2E (se intervine); C4 - Atelier - parter (propus spre demolare-nu face obiectul documentatiei); Pentru reabilitarea corpurilor C1, C2 și C3 a fost obținut certificatul de urbanism nr. 100 din 27.01.2023, în urma căruia au fost obținute avizele solicitate prin CU, printre care și Avizul de la Directia de Cultura Dolj și Avizul de securitate la incendiu. De asemenea, în data de 27.10.2023, a fost obținută Autorizația de Construire nr.1085 pentru executarea lucrărilor de construire. Categoria de importanta a clădirilor este “B” deosebită, iar clasa de importanță este II. Gradul de rezistență la incendiu este II, iar riscul la incendiu este mic. Pentru cresterea eficientei termice a imobilului s-au implementat solutiile recomandate de catre auditorul energetic și masurile din expertiza tehnica intocmita de expertul tehnic. Conform expertizelor tehnice pentru corpurile de clădire C1, C2 și C3, expertul tehnic a incadrat corpurile în clasa de risc seismic Rs III, concretizand ca lucrarile de crestere a eficientei energetice, reabilitare și modernizare, propuse prin proiect, au un caracter nestructural și nu influenteaza comportarea structurii de rezistenta în ansamblu, astfel, ca dupa ce acestea vor fi executate, clădirile se va incadra tot în clasa de risc seismic RsIII. Instalațiile propuse în proiect sunt - Instalații electrice - Instalații sanitare - Instalații termice - Instalația de stingere a incendiilor cu hidranți de incendiu interiori și exteriori - Instalația de ventilare cu recuperare de caldură Obiectivele de mediu care vor sta la baza execuției proiectului de lucrări sunt: 1. Atenuarea schimbărilor climatice 2. Adaptarea la schimbările climatice 3. Utilizarea durabilă a resurselor de apa și a celor marine 4.Tranziția către o economie circulară, inclusiv prevenirea generării de deșeuri și reciclarea acestora 5. Prevenirea și controlul poluării 6.Protectia și refacerea biodiversității și a ecosistemelor
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 42512000 Klimaanlagen, 45232141 Heizanlage, 45262690 Modernisierung von Altbauten, 45300000 Bauinstallationsarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 45312100 Installation von Brandmeldeanlagen, 45321000 Wärmedämmarbeiten, 45332400 Installation von Sanitäreinrichtungen, 45453000 Überholungs- und Sanierungsarbeiten