635017-2026 - Ergebnis
Finnland – Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung – Työntutkimuksen asiantuntijapalvelut
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työntutkimuksen asiantuntijapalvelut
Beschreibung: Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen esikunta pyytää tarjoustanne työntutkimuspalveluista. Puolustusvoimien logistiikkalaitos vastaa Puolustusvoimien sotavarustejärjestelmien hankinnasta ja elinkaaren aikaisesta ylläpidosta. Olennaisena tähän vastuuseen liittyvänä tehtävänä on seurata ja arvioida elinkaaren hallinnasta aiheutuvia kustannuksia sekä kyetä kehittämään ylläpitotoiminnan kustannustehokkuutta. Osana kustannustehokkuuden arviointia ja sen kehittämistä hyödynnetään työntutkimuksen menetelmiä. Tarvittavat työntutkimukset toteutetaan ostopalveluna tämän tarjouspyynnön vaatimusten mukaisesti. Kyseessä on yhden toimittajan kanssa tehtävä sopimus Puolustusvoimien logistiikkalaitoksen käyttöön. Sopimuskausi on neljä (4) vuotta allekirjoituspäivästä lukien. Hankintayksiköllä on mahdollisuus lunastaa kaksi (2) kahden (2) vuoden optiokautta , jotka molemmat lunastetaan erikseen.
Interne Kennung: 12318/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan avoimena EU-hankintamenettelynä julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1397/2016, myöh. hankintalaki) mukaisesti. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö tarjoajat hankintayksikön asettamat soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankinnan vaiheet ovat seuraavat: 1. Hankintailmoitus sähköisellä ilmoituskanavalla (HILMA) 2. Lisäkysymysten esittäminen 3. Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin 4. Tarjousten jättäminen 5. Tarjousten käsitteleminen. a. Tarjousten avaaminen b. Tarjoajien soveltuvuuden tarkastaminen c. Tarjouksen tarjouspyynnön mukaisuuden tarkastaminen d. Tarjousten vertailu 6. Hankintapäätöksen tekeminen ja tiedoksianto 7. Hankintasopimuksen allekirjoittaminen Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 73000000 Forschungs- und Entwicklungsdienste und zugehörige Beratung
5. Los
Los: LOT-0000