See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Työnohjauspalvelut
Beschreibung: Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialue (Tilaaja) pyytää tarjouksia työnohjauspalvelusta. Työnohjaus on osa Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen henkilökunnan työn tukemisen ja laaja-alaisen osaamisen kehittämisen kokonaisuutta, jolla varmistetaan asiakkaiden ja potilaiden saaman hoidon ja palvelun laatua. Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueella käytetään ensisijaisesti Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueen sisäisiä koulutettuja työnohjaajia. Työnohjausta hankitaan kuitenkin lisäksi ulkoisena palveluna tämän tarjouspyynnön ehtojen mukaisesti täydentämään Tilaajan tarpeita tilanteissa, joissa soveltuvia sisäisiä työnohjaajia ei ole saatavilla. Työnohjausta hankitaan tarpeen mukaan kaikkien toiminta-alueiden työntekijöille koko hyvinvointialueen maantieteelliselle alueelle. Palveluntuottajarekisterin perustamisvaiheessa hankinta jaettiin kuuteen (6) osa-alueeseen ja palveluntuottaja pystyi tarjota yhteen- tai useampaan osa-alueeseen: 1. Yksilötyönohjaus 2. Ryhmätyönohjaus 3. Työyhteisön tai työtiimin työnohjaus 4. Esihenkilöiden ja johdon yksilötyönohjaus 5. Esihenkilöiden ja johdon ryhmätyönohjaus 6. Potilas- tai asiakastapaus yksilötyönohjaus Hankinnan kohteen mukaista työtä tekevällä henkilöllä tulee olla hankittavan palvelun edellyttämä ammatillinen pätevyys. Työnohjaus tapahtuu Tilaajan tiloissa, Palveluntuottajan järjestämissä tiloissa tai etänä sovitusti. Palvelun tarve arvioidaan hyvinvointialueen toimesta. Tilaaja ei sitoudu hankkimaan tiettyä määrää palvelua. Hankittava työnohjauspalvelu on tarkemmin määritelty tarjouspyynnön liitteissä Palvelukuvaus ja Sopimusluonnos. Kyseessä on vuonna 2024 perustetun palveluntuottajarekisterin ensimmäinen avaaminen rekisterin perustamisen jälkeen, hankintamenettelystä tarkemmin Liite Hankintamenettelyn kuvaus. Avoimen sopimusjärjestelyn avaamisen yhteydessä Tilaajalla on oikeus lisätä tarjottavaksi uudensisältöisiä palveluluokkia tai palveluita avoimen sopimusjärjestelyn aikana toteutetun palvelun laadun kehittämistyön tulosten perusteella. Ensimmäisen avaamisen yhteydessä Tilaaja lisää palveluntuottajarekisterin uudeksi osa-alueeksi osa-alueen 7. Potilas- tai asiakastapaus ryhmätyönohjaus. Liite Palvelukuvaus Liite Sopimusluonnos Liite Hankintamenettelyn kuvaus Liite Tietosuojaliite Liite HYVAEP Tietoturvallisuusliite Liite Julkisten hankintojen yleiset sopimusehdot (JYSE 2014 Palvelut, päivitysversio 2022) Liite Kysymykset ja vastaukset 2024
Interne Kennung: HYVAEP/6271/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Avoin menettely ja avoin sopimusjärjestelymenettely sekä palveluntuottajarekisteri. Kyseessä oleva hankinta kilpailutetaan käyttämällä menettelyä, joka on hankintalain yleisten periaatteiden mukainen. Käytettävä menettely hankinnan kilpailuttamisessa on avoin sopimusjärjestely, joka on Tilaajan itse määrittelemä hankintamenettely. Avoimella sopimusjärjestelyllä pyritään toteuttamaan Tilaajan ja Tilaajan henkilöstön tarpeet huomioivat, vaikuttavat ja kohtuuhintaiset palvelut sekä taata Tilaajalle tuotettavien palvelujen laatu, saatavuus ja kattavuus. Avoimen sopimusjärjestelyn tavoitteena on rakentaa palveluntuottajien ja Tilaajan välille palveluiden kehittämistä tukeva yhteistoimintamalli, jolla voidaan parantaa palveluiden saatavuutta ja sisältöä sopimuskauden aikana. Avoin sopimusjärjestely on vaiheittainen sopimusjärjestely, joka koostuu perustamisesta ja avaamisesta. Perustamisvaiheessa ja avaamisvaiheessa kaikki halukkaat palveluntuottajat voivat jättää tarjouksen tarjouskilpailuun. Ensimmäisellä hankintailmoituksella perustetaan avoin sopimusjärjestely. Perustamisvaiheen hankintamenettelyn lainvoimaisen hankintapäätöksen perusteella valituista palveluntuottajista perustetaan palveluntuottajarekisteri. Perustamisvaiheen jälkeen avoin sopimusjärjestely avataan ja kustakin avaamisesta julkaistaan oma hankintailmoituksensa. Avaaminen tehdään teknisesti samalla tavoin omilla hankintailmoituksillaan, kuten avoimen sopimusjärjestelyn perustaminen. Avaaminen tehdään kahden (2) vuoden välein. Hankintapäätöksen saatua lainvoiman hyväksytyt palveluntuottajat lisätään Tilaajan ylläpitämään palveluntuottajarekisteriin. Avoimeen sopimusjärjestelyyn ja sen palveluntuottajarekisteriin hyväksytään kaikki tarjouspyynnön vaatimukset ja muut ehdot täyttävät palveluntuottajat, joista muodostuu palveluntuottajarekisteri. Palveluntuottajarekisteristä toimeksiantojen osalta sopimuskauden aikana tilaaja valitsee tarpeeseensa sopivan/sopivat kumppanit toimintansa tarpeeseen. Tilaajalla on oikeus laatia palveluntuottajarekisteriin hyväksyttyjen palveluntuottajien kanssa toimeksiantosopimukset siten, että samanaikaisesti voi olla useampi palveluntuottaja tuottamassa palveluita, Tilaajan tarpeiden mukaisesti. Tarkemmat tiedot avoimen sopimusjärjestelyn hankintamenettelystä on kuvattu tarjouspyynnön liitteessä Hankintamenettelyn kuvaus.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 80570000 Ausbildung in der Persönlichkeitsentwicklung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Yksilötyönohjaus
Beschreibung: Yksilötyönohjaus on henkilökohtaista ohjausta, jossa keskitytään yksilön ammatilliseen kehitykseen ja työssä jaksamiseen. Se tarjoaa turvallisen tilan reflektoida omaa työtä, käsitellä työstä johtuvaa tunnekuormaa ja löytää uusia näkökulmia ja ratkaisuja. Yksilötyönohjaus voi auttaa tunnistamaan omia vahvuuksia ja kehittämiskohteita sekä löytämään keinoja työssä jaksamiseen ja ammatilliseen kasvuun. Ohjaaja toimii peilinä ja tukena, auttaen ohjattavaa löytämään omat voimavaransa ja kehittämään niitä.
Interne Kennung: Yksilötyönohjaus-0
Los: LOT-0002
Titel: Ryhmätyönohjaus
Beschreibung: Ryhmätyönohjaus on suunnattu pienille asiantuntijaryhmille (2–6 henkilöä). Ryhmässä käsitellään yhteisiä haasteita ja tavoitteita, jaetaan kokemuksia ja opitaan toisilta. Tämä muoto edistää ryhmän sisäistä yhteistyötä ja vuorovaikutusta. Ryhmätyönohjaus voi myös lisätä ryhmän jäsenten välistä luottamusta ja tukea yhteisten tavoitteiden saavuttamisessa. Ryhmässä voidaan käsitellä esimerkiksi työssä kohdattuja haasteita, kehittää uusia toimintatapoja ja jakaa parhaita käytäntöjä.
Interne Kennung: Ryhmätyönohjaus-1
Los: LOT-0003
Titel: Työyhteisön tai tiimin työnohjaus
Beschreibung: Työyhteisön tai työtiimin työnohjaus keskittyy koko työyhteisön tai tiimin yhteistyön ja vuorovaikutuksen parantamiseen. Tavoitteena on selkeyttää perustehtäviä, parantaa työilmapiiriä ja kehittää yhteisiä toimintatapoja. Tämä työnohjausmuoto voi auttaa ratkaisemaan konflikteja, parantamaan kommunikaatiota ja lisäämään työyhteisön hyvinvointia. Työnohjaus voi myös tukea organisaation muutostilanteissa ja auttaa tiimiä sopeutumaan uusiin toimintatapoihin.
Interne Kennung: Työyhteisön tai tiimin työnohjaus-2
Los: LOT-0004
Titel: Esihenkilöiden ja johdon yksilötyönohjaus
Beschreibung: Esihenkilöiden yksilötyönohjaus on suunnattu esihenkilöille ja johtajille. Se tukee heidän johtamistaitojaan, auttaa käsittelemään johtamiseen liittyviä haasteita ja tukee heidän työssänsä jaksamistaan. Esihenkilöiden yksilötyönohjaus voi auttaa kehittämään strategista ajattelua, parantamaan päätöksentekokykyä ja vahvistamaan johtajuutta. Ohjaus voi myös tarjota tilaisuuden reflektoida omaa johtamistyyliä ja kehittää sitä vastaamaan paremmin organisaation tarpeita.
Interne Kennung: Esihenkilöiden ja johdon yksilötyönohjaus-3
Los: LOT-0005
Titel: Esihenkilöiden ja johdon ryhmätyönohjaus
Beschreibung: Esihenkilöiden ryhmätyönohjaus on esihenkilö tai johtaja ryhmille suunnattu ohjaus, jossa keskitytään johtamisen ja tiimityön kehittämiseen. Ryhmässä jaetaan kokemuksia, opitaan toisilta ja kehitetään yhteisiä johtamiskäytäntöjä. Tämä työnohjausmuoto voi edistää esihenkilöiden ja johtajien välistä yhteistyötä, tukea yhteisten tavoitteiden saavuttamista ja parantaa organisaation johtamiskulttuuria. Ryhmätyönohjaus voi myös tarjota vertaistukea ja auttaa esihenkilöitä ja johtajia käsittelemään johtamiseen liittyviä haasteita yhdessä.
Interne Kennung: Esihenkilöiden ja johdon ryhmätyönohjaus-4
Los: LOT-0006
Titel: Potilas- tai asiakastapaus yksilötyönohjaus
Beschreibung: Potilas- tai asiakastapausten yksilötyönohjaus on erityisesti terveydenhuollon ja sosiaalialan ammattilaisille suunnattu työnohjausmuoto. Se keskittyy yksittäisten potilas- tai asiakastapausten käsittelyyn ja analysointiin, ammatillisen osaamisen syventämiseen ja eettisten kysymysten käsittelyyn. Työnohjaus voi auttaa ammattilaisia kehittämään parempia hoitokäytäntöjä, käsittelemään työssä kohdatut haasteet ja löytämään ratkaisuja monimutkaisiin tilanteisiin. Työnohjaus voi myös tarjota tilaisuuden reflektoida omaa työskentelyä ja oppia uusia menetelmiä ja näkökulmia.
Interne Kennung: Potilas- tai asiakastapaus yksilötyönohjaus-5
Los: LOT-0007
Titel: Laatu
Beschreibung: Tarkemmin kuvattu tarjouspyynnön kohdassa Hankinnan kohteen kriteerit.
Interne Kennung: Laatu-6
Los: LOT-0008
Titel: Potilas- tai asiakastapaus ryhmätyönohjaus
Beschreibung: Potilas- tai asiakastapausten ryhmätyönohjaus on erityisesti terveydenhuollon ja sosiaalialan ammattilaisille suunnattu työnohjausmuoto (2–8 henkilöä/ryhmä). Se keskittyy potilas- tai asiakastapausten käsittelyyn ja analysointiin ryhmässä, ammatillisen osaamisen syventämiseen sekä eettisten kysymysten käsittelyyn. Työnohjaus voi auttaa ammattilaisia kehittämään parempia hoito- ja palvelukäytäntöjä, käsittelemään työssä kohdattuja haasteita ja löytämään ratkaisuja monimutkaisiin tilanteisiin yhdessä muiden osallistujien kanssa. Työnohjaus tarjoaa mahdollisuuden kokemusten jakamiseen, oman työskentelyn reflektointiin sekä uusien menetelmien ja näkökulmien hyödyntämiseen.
Interne Kennung: Potilas- tai asiakastapaus ryhmätyönohjaus-7