635180-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Proiectare, executie lucrari și asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: „Reabilitarea, consolidarea, modernizarea şi dotarea Bazinului de Natație Olimpia Sibiu, Municipiul Sibiu, județul Sibiu”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare, executie lucrari și asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: „Reabilitarea, consolidarea, modernizarea şi dotarea Bazinului de Natație Olimpia Sibiu, Municipiul Sibiu, județul Sibiu”
Beschreibung: Proiectare, executie lucrari și asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: „Reabilitarea, consolidarea, modernizarea şi dotarea Bazinului de Natație Olimpia Sibiu, Municipiul Sibiu, județul Sibiu” Valoarea estimata maxima este de 35.102.854,99 lei fara TVA, compusa din Valoarea estimata minima 33.417.218,22 lei fara TVA + Valoarea aferenta lucrarilor suplimentare conf art. 104 alin. (8) din Legea 98/2016 – 1.685.636,77 lei fara TVA. Valoare estimata a contractului este de 33.417.218,22 lei, fara TVA, respectiv:  Cap. 3 – Cheltuieli pentru proiectare si asistenta tehnica a proiectantului: 1.180.278,45 lei, fara TVA;  Cap. 4 - Cheltuieli pentru investitia de baza: 31.775.596,92 lei, fara TVA;  Subcap. 4.1 – Constructii si instalatii: 21.450.705,99 lei, fara TVA;  Subcap. 4.2 – Montaj utilaje, echipamente tehnologice si functionale: 1.130.436,17 lei, fara TVA;  Subcap. 4.3 – Utilaje, echipamente tehnologice si functionale cu montaj: 5.652.180,86 lei, fara TVA;  Subcap. 4.5 - Dotări: 3.542.273,90 lei, fara TVA;  Cap. 5 – Organizare de santier: 451.622,84 lei, fara TVA;  Subcap. 5.1.1 – Lucrari de constructii: 338.717,13 lei, fara TVA;  Subcap. 5.1.2 – Cheltuieli conexe organizarii santierului: 112.905,71 lei, fara TVA;  Cap. 6 – Cheltuieli pentru probe tehnologice, teste si predare la beneficiar: 9.720 lei, fara TVA;  Subcap. 6.1 – Pregatire personal de exploatare: 9.720 lei, fara TVA; Modificarea contractului de achizitie publica, in cursul perioadei sale de valabilitate, se face in conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016. Modificarea contractului in cursul perioadei sale de valabilitate, altfel decat in cazurile si conditiile prevazute la art. 221 din Legea nr. 98/2016, se realizeaza prin organizarea unei noi proceduri de atribuire, in conformitate cu dispozitiile legii. In conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea 98/2016, cu modificarile si completarile ulterioare, termenul limita pana la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publica are dreptul de a solicita clarificari sau informatii suplimentare in legatura cu documentatia de atribuire este de 28 zile, respectiv 20 zile inainte de termenul limita de depunere a ofertelor. Autoritatea contractanta stabileste ca termenul limita in care va raspunde tuturor solicitarilor de clarificari sau informatii suplimentare, este in a 22 a zi, respectiv in a 12 a zi inainte de termenul limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 14273221_2023_PAAPD1385501
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Proiectare, executie lucrari și asistenta tehnica din partea proiectantului pentru obiectivul de investitii: „Reabilitarea, consolidarea, modernizarea şi dotarea Bazinului de Natație Olimpia Sibiu, Municipiul Sibiu, județul Sibiu” Valoarea estimata maxima este de 35.102.854,99 lei fara TVA, compusa din Valoarea estimata minima 33.417.218,22 lei fara TVA + Valoarea aferenta lucrarilor suplimentare conf art. 104 alin. (8) din Legea 98/2016 – 1.685.636,77 lei fara TVA. Nota: In baza dispozitiilor art. 104 alin. (8) din Legea nr. 98/2016 actualizata Autoritatea contractanta isi rezerva dreptul de a aplica procedura de negociere fara publicarea prealabila a unui anunt de participare in situatia in care, in executie apar lucrari noi care constau in repetarea unor lucrari similare prevazute in contractul initial. Valoarea prevazuta pentru aceste lucrari este in limita a 1.685.636,77 lei fara TVA. Aceasta valoare este suplimentara valorii ce va fi ofertata in Graficul de esalonare a Preturilor (propunerea financiara) si va fi folosita de autoritatea contractanta exclusiv pentru achizitionarea eventualelor lucrari suplimentare de arhitectura si structura, ce se vor dovedi necesare pentru finalizarea obiectivului de investitii si care nu au facut obiectul documentatiei de atribuire (Caiet de Sarcini, DALI, Expertize Tehnice, Studii de Specialitate) respectiv a ofertei, fiind identificate in faza de executie a lucrarilor dupa realizarea activitatilor de desfaceri, decopertari, demontari, etc. Decontarea lucrărilor suplimentare ce vor face obiectul procedurii de negociere fără publicarea prealabila a unui anunț de participare se va realiza in baza cantitatilor real executate stabilite prin dispozitii de santier si confirmate de dirigintele de șantier. Valorea acestor lucrari se va stabili pe baza urmatoarelor principii: a) elemente similare si relevante din Contract, daca exista; b) estimari rezonabile de Costuri la care se adauga un profit rezonabil; si c) preturi de piață”.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45212200 Bauarbeiten für Sportanlagen, 45212212 Bauarbeiten für Schwimmbäder, 71000000 Dienstleistungen von Architektur-, Konstruktions- und Ingenieurbüros und Prüfstellen
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Autoritatea contractanta poate sa achizitioneze ulterior noi servicii si/sau lucrari de la ofertantul a carui oferta va fi declarata castigatoare in cuantum de 1.685.636,77 lei fara TVA.