See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Bronkoskopisøjler - profylakse
Beschreibung: Bekendtgørelsen med henblik på frivillig forudgående gennemsigtighed vedrører Region Sjællands og Region Hovedstadens behov for udstyr til tidlig opsporing af lungecancer og for at kunne komme så langt ud i lungerne som muligt. For at imødekomme ovenstående behov kan de kliniske afdelinger anvende to forskellige metoder for effektiv diagnosticering. Den ene metode er med Radial EBUS, hvor man gennem et pædiatrisk bronkoskop indfører en miniprobe, som via en styreenhed drejer 360 grader og danner et ultralydsbillede, som lægerne anvender til at navigere ud fra. Der er ikke tale om et live videobillede, og det betragtes derfor til at være en mere kompliceret undersøgelse end almindelig EBUS. Den anden metode, der anvendes, er med et perifert EBUS skop, som teknisk fungerer som et almindelig EBUS skop, til gengæld er dette perifere EBUS skop konstrueret med en endnu smallere distal ende og kan derfor nå signifikant længere perifert ud i lungerne. Med det perifere EBUS skop kan man nå de infiltrater, som ligger i den midterste 1/3 i bronkietræet, hvor almindelig EBUS ikke kan nå ud, og hvor perifer bronkoskopi ikke kan tilgå pga. manglende bronchus sign og i det område, hvor TTNB (biopsi) oftest er risikabelt for patienten pga. større blodkar og risiko for blødning. Olympus Danmark A/S er den eneste leverandør, som tilbyder et perifert EBUS skop med denne smalle distale ende, og som samtidig tilbyder radial miniprobe. Regionerne vurderer, at begge metoder er klinisk nødvendige for bedst mulig udredning. Region Sjælland og Region Hovedstaden har behov for dels at kunne købe udstyr til de to ovenfor skitserede metoder og dels at kunne købe øvrigt relevant udstyr, der skal til for at kunne foretage bronkoskopiske diagnoser (diagnostisk bronkoskopprocessor, terapeutisk bronkoskop, tyndt bronkoskop, ultralydsbronkoskop (EBUS), radial EBUS/mini-probe, perifert EBUS-skop, videoprocessor/lyskildelyskilde, ultralydsprocessor, monitor). Da udstyr fra forskellige leverandørers udstyr ikke kan kombineres, agter Region Sjælland og Region Hovedstaden at indgå en rammeaftale med Olympus Danmark A/S på ovennævnte udstyr. Den 1. januar 2027 sammenlægges Region Sjælland og Region Hovedstaden til Region Østdanmark, jf. lov nr. 699 af 20. juni 2025 om overgangen til en ny sundhedsstruktur med senere ændringer. Pr. 1. januar 2027 er Kunden således Region Østdanmark, CVR-nr. 45778290, som fra dette tidspunkt overtager Region Sjællands og Region Hovedstadens aktiver, passiver, rettigheder og pligter og indtræder i alle rettigheder og forpligtelser i henhold til denne Rammeaftale. Leverandøren er fra 1. januar 2027 forpligtet til at fakturere Region Østdanmark i overensstemmelse med Kundens skriftlige anvisninger ultimo 2026. Sammenlægningen gennemføres i relation til denne Rammeaftale uden udgift for Kunden.
Interne Kennung: Bronkoskopisøjler - profylakse
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33168000 Ausrüstung für Endoskopie und Endochirurgie
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33100000 Medizinische Geräte
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Regionerne kan tilkøbe serviceaftale på skoperne