See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: BTØ/kaj 21 og option på nyt indspulingsbassin
Beschreibung: Vejle Erhvervshavn ønsker at indgå aftale om teknisk rådgivning og bistand i forbindelse med indretning af nyt BTØ-område, etablering af ny kaj (Kaj 21) samt (option) etablering af et indspulingsbassin. Projektet vedrører overordnet etablering og idriftsættelse af et tidligere deponiområde på havnens område til bulkoplag (BTØ) samt i tilknytning hertil etablering af en ny kaj (Kaj 21). Projektet omfatter jordforbedringsarbejder, dræning, klargøring til belægning (asfalt), disponering af arealer til flere lejere samt nyt pælebåret kajanlæg. Nærværende profylaksebekendtgørelse har til hensigt forudgående at oplyse om Vejle Erhvervshavns forventede indgåelse af rådgivningsaftale for projektet, idet det er Vejle Erhvervshavns opfattelse, at rådgivningsaftalen ikke er udbudspligtig, da værdien heraf ikke overskrider tærsklen for udbudspligt af tjenesteydelseskontrakter, jf. forsyningsvirksomhedsdirektivets artikel 15, litra a, jf. nærmere nedenfor.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71356400 Technische Planungsleistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Aftale om teknisk rådgivning vedrørende BTØ incl kaj 21 og option på nyt indspulingsbassin
Beschreibung: Aftalen omfatter teknisk rådgivning og bistand i relation til følgende opgaver: -BTØ-området og etablering af kaj 21, herunder sprinkler-/reservoirbassin til sprinkling af bulkmaterialer med henblik på støvminimering. -Option på projektering af nyt indspulingsbassin til opgravet havbundsmateriale fra sejlrenden, herunder spunsprojekt for udvidelse mod øst.