635451-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bildgebungsausrüstung für medizinische, zahnärztliche und tiermedizinische Anwendungen – Rammeaftale på kontrastinjektorer til anvendelse ved CT- og MR-skanninger
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Rammeaftale på kontrastinjektorer til anvendelse ved CT- og MR-skanninger
Beschreibung: Udbuddet vedrører indgåelse af parallelle rammeaftaler om levering af kontrastinjektorer til CT- og MR-skanninger samt tilhørende forbrugsvarer, serviceydelser, reservedele, teknisk support, uddannelse og øvrige relaterede ydelser. Udbuddet omfatter to produktområder: CT og MR. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på ét eller begge produktområder. Der kan samlet indgås rammeaftale med maksimalt 6 leverandører. Rammeaftalen indgås af Region Syddanmark med mulighed for, at Region Nordjylland og Region Midtjylland kan tiltræde aftalen som optionsberettigede ordregivere.
Interne Kennung: 16831
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres som offentligt udbud og omfatter to produktområder: CT og MR. Tilbudsgiver kan afgive tilbud på ét eller begge produktområder. Der indgås parallelle rammeaftaler med de tilbudsgivere, der opfylder udbuddets krav. Tildeling sker inden for hvert produktområde på grundlag af laveste evalueringspris blandt de konditionsmæssige tilbud. Efter kontraktindgåelse foretages konkrete valg af kontrastinjektor lokalt på baggrund af afdelingens dokumenterede behov og de oplysninger, der fremgår af udbudsmaterialet. Region Midtjylland og Region Nordjylland kan tiltræde rammeaftalen som optionsberettigede ordregivere.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 33110000 Bildgebungsausrüstung für medizinische, zahnärztliche und tiermedizinische Anwendungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33140000 Medizinische Verbrauchsartikel, 33194110 Infusionspumpen, 42122410 Pumpen für medizinische Zwecke, 50421000 Reparatur und Wartung von medizinischen Einrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Region Midtjylland og Region Nordjylland har option på at tiltræde rammeaftalen senest 6 måneder efter tildeling. Herudover indeholder udbuddet optioner på bl.a. serviceaftale, teknikeruddannelse/certificering samt særlige serviceværktøjer og øvrige optionelle ydelser som nærmere beskrevet i udbudsmaterialet.