635502-2026 - Auftragsänderung
Rumänien – Bau von Krankenhauseinrichtungen – Proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari aferente obiectivului de investitii: Parc Universitar Stiintific si Tehnologic “Novum Forum”
Bekanntmachung der Auftragsänderungen
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Proiectare, asistenta tehnica si executie lucrari aferente obiectivului de investitii: Parc Universitar Stiintific si Tehnologic “Novum Forum”
Beschreibung: Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie “George Emil Palade” din Targu Mures (UMFST G.E. Palade Tg.Mures) lanseaza procedura de atribuire al unui contract de achizitie publica de lucrari, avand ca obiect „Proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări aferente obiectivului de investiții: Parc Universitar Științific și Tehnologic “Novum Forum”, constand in urmatoarele: -Servicii de proiectare; -Managementul de proiect pentru obiectivul de invesțiții din partea executantului; -Asistență tehnică din partea proiectantului pe durata de execuție a lucrărilor; -Asistența tehnică din partea proiectantului se va acorda pe toată durata execuției lucrărilor; -Execuție lucrări aferente obiectivului de investiții Parc Universitar Științific și Tehnologic “Novum Forum”, compus din Spitalul “GEORGE EMIL PALADE” si Incubatorul Tehnologic si de Afaceri; -Furnizare dotări. Valoarea estimata totala a contractului este de: 137.991.418,98 lei fara TVA, din care: 1.Servicii de proiectare: 1.710.000,00 lei fara TVA; 2.Asistenta tehnica din partea proiectantului pe durata de executie a lucrarilor: 176.375,84 lei fara TVA; 3.Executie lucrari aferente obiectivului de investitii: 136.105.043,14 lei fara TVA, din care: -Valoarea C+M: 113.615.346,64 lei fara TVA; -Dotari: 5.597.120,00 lei fara TVA In bugetul proiectului sunt prevazute cheltuieli diverse si neprevazute, conform Devizelor generale intocmite de proiectant in faza DALI privind SPITALUL “GEORGE EMIL PALADE” și in faza SF privind Incubator Tehnologic și de Afaceri, in valoare maxima de 16.969.140,11 lei fara TVA. Nu sunt aplicabile sume provizionate (Clauza 49.3 din Contract). Nu exista o suprapunere intre sumele provizionate si cheltuielile diverse si neprevazute. Numar de zile pana la care se pot solicita clarificari inainte de data limita de depunere a ofertelor: 21. Autoritatea contractanta va raspunde in mod clar si complet tuturor solicitarilor de clarificare in a 11-a zi inainte de data limita de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 0
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45215140 Bau von Krankenhauseinrichtungen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Universitatea de Medicina, Farmacie, Stiinte si Tehnologie “George Emil Palade” din Targu Mures (UMFST G.E. Palade Tg.Mures) lanseaza procedura de atribuire al unui contract de achizitie publica de lucrari, avand ca obiect „Proiectare, asistență tehnică și execuție lucrări aferente obiectivului de investiții: Parc Universitar Științific și Tehnologic “Novum Forum”, constand in urmatoarele: -Servicii de proiectare: documentația pentru obținerea certificatului de urbanism, documentațiile tehnice necesare în vederea obținerii avizelor/acordurilor/autorizațiilor, inclusiv Scenariul de securitate la incendiu, precum și a oricăror altor studii, expertize și/sau documente solicitate prin certificatul de urbanism, documentaţia tehnică pentru autorizarea lucrărilor de construcţii DTAC, documentaţia tehnică pentru autorizarea executării organizării lucrărilor DTOE, Proiectul sistemului de alarmare la efracție în vederea obținerii Avizului IPJ, Proiect tehnic de execuție, Detalii de execuție, Caiete de sarcini, Devizele valorice, Liste cu cantități de lucrări, inclusiv pentru organizarea de șantier, Graficul general de realizare a investiţiei, proiectul As Built, devizul general actualizat la terminarea lucrărilor din care să reiasă valoarea finală a lucrărilor executate, documentația privind exploatarea, repararea, întreținerea, urmărirea comportării în timp și postutilizarea construcției; -Managementul de proiect pentru obiectivul de invesțiții din partea executantului; Contractantul va numi un reprezentant ca manager de contract/ proiect care va comunica direct cu Autoritatea Contractantă. Managerul de contract/ proiect va asigura în cadrul contractului managementul de proiect pentru obiectivul de investiții. -Asistență tehnică din partea proiectantului pe durata de execuție a lucrărilor; -Asistența tehnică din partea proiectantului se va acorda pe toată durata execuției lucrărilor. În perioada de garanție proiectantul va acorda la nevoie asistență tehnică fără costuri suplimentare. -Execuție lucrări aferente obiectivului de investiții Parc Universitar Științific și Tehnologic “Novum Forum”, compus din Spitalul “GEORGE EMIL PALADE” si Incubatorul Tehnologic si de Afaceri. Execuția lucrărilor se va realiza în conformitate cu prevederile actelor normative, reglementărilor tehnico-economice din domeniu și proiectului tehnic aprobat. La realizarea lucrărilor se vor utiliza numai materiale agrementate, conform reglementărilor naționale în vigoare, precum și a legislației și standardelor naționale, armonizate cu legislația U.E. Aceste materiale vor fi în concordanță cu prevederile HG nr. 766/1997 pentru aprobarea unor regulamente privind calitatea în construcţii, cu modificările și completările ulterioare, HG nr. 668/2017 privind stabilirea condiţiilor pentru comercializarea produselor pentru construcţii și a Legii nr. 10/1995 privind calitatea în construcții, cu modificările și completările ulterioare. -Furnizare dotări. Contractantul are obligaţia de a furniza, monta, instala și pune în funcțiune, după caz, dotările la destinaţia finală, loc. Livezeni, f.nr., Jud Mureș, respectând datele din graficul de execuţie. Durata contractului: 28 luni de la data emiterii ordinului administrativ de incepere a prestarii serviciilor de proiectare, dupa cum urmeaza: - 5 luni durata serviciilor de proiectare, care cuprinde si durata maxima estimata pentru obtinerea de catre autoritatea contractanta a certificatului de urbanism, a avizelor/acordurilor/ autorizatiilor, inclusiv a autorizatiei de construire; - 1 luna verificarea tehnica de calitate a proiectului tehnic si a detaliilor de executie la cerintele fundamentale (responsabilitatea autoritatii contractante); - 22 luni durata de executie a lucrarilor. Achizitorul va emite ordine de incepere distincte pentru serviciile de proiectare, respectiv pentru executia lucrarilor.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 33192120 Krankenhausbetten, 45262700 Umbau von Gebäuden, 71322000 Technische Planungsleistungen im Tief- und Hochbau, 71356200 Technische Hilfe