See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare – Automăturătoare pe șasiu comercial
Beschreibung: Obiectul principal al contractului constă în furnizarea a 2 (două) autoutilitare multifuncționale de tip Automăturătoare pe șasiu comercial, noi și nefolosite. Aceste utilaje sunt destinate activităților de întreținere a căilor publice și a spațiilor verzi din Municipiul Bistrița. Specificațiile tehnice se regăsesc în caietul de sarcini. Notă: Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data limită de depunere a ofertelor este 20 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet tuturor solicitărilor de clarificări, transmise în termenul menționat, în a 14-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 25503261_2026_PAAPD_1605533
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 34921100 Straßenkehrmaschinen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Obiectul principal al contractului constă în furnizarea a 2 (două) autoutilitare multifuncționale de tip Automăturătoare pe șasiu comercial, noi și nefolosite. Aceste utilaje sunt destinate activităților de întreținere a căilor publice și a spațiilor verzi din Municipiul Bistrița. 1. Componentele Tehnice Principale Utilajele solicitate trebuie să îndeplinească următoarele funcții și dotări minime: • Capacitate de colectare: Buncăr din oțel inoxidabil cu o capacitate netă de minimum 4 m³. • Sistem de curățare: Echipament de măturare și aspirare pe ambele părți, cu o lățime totală de lucru de minimum 2.700 mm. • Performanță aspirare: Debit de aer de minimum 16.000 m³/h. • Sistem de spălare: Dotat cu bară frontală și lance de înaltă presiune (minim 150 bari). • Suprimarea prafului: Rezervor de apă integrat de minimum 1.000 litri. • Motorizare: Șasiu conform normelor Euro VI E și motor auxiliar pentru suprastructură conform normelor Stage V. 2. Operațiuni și Servicii Accesorii Incluse Pe lângă furnizarea propriu-zisă, contractul obligă furnizorul la următoarele activități: • Livrare și Punere în funcțiune: Livrarea la sediul beneficiarului în maximum 90 de zile și efectuarea testelor funcționale. • Instruirea personalului: Sesiuni de training pentru cel puțin 8 operatori privind utilizarea și întreținerea zilnică. • Garanție și Suport: O perioadă de garanție de minimum 12 luni, incluzând mentenanță corectivă (reparații) și suport tehnic prin atelier mobil pe teritoriul României. • Piese de schimb: Furnizarea a 3 seturi complete de perii odată cu utilajele. 3. Scopul Achiziției Modernizarea flotei DIS Bistrița pentru a crește eficiența igienizării urbane, reducerea emisiilor de praf și conformarea cu standardele europene de protecție a mediului. Specificațiile tehnice se regăsesc în caietul de sarcini.
Interne Kennung: 1