635520-2026 - Ergebnis
Schweden – IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung – Avrop 25 - Anbudsområde 5 Systemutveckling
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Avrop 25 - Anbudsområde 5 Systemutveckling
Beschreibung: SCB avser med denna upphandling förstärka ett existerande team som i huvudsak arbetar med vidareutveckling av SCB:s generella IT-plattform för statistik- och registerproduktion. Teamet utvecklar och förvaltar IT-komponenter som stödjer datainsamling, bland annat genom kontraktsbaserade automatiserade indataleveranser, hämtning av data från externa API:er samt stöd för metadatahantering och dokumentation.
Vorherige Bekanntmachung: 123456-2024
Interne Kennung: SCB2026/651
Verfahrensart: Nichtoffenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: ja
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 72000000 IT-Dienste: Beratung, Software-Entwicklung, Internet und Hilfestellung
5. Los
Los: LOT-0000