See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Kiinteistöjen tekniset kiinteistöhuollon ja kunnossapidon palvelut
Beschreibung: Riihimäen Kotikulma Oy ja Kotikulman Kiinteistöpalvelut Oy (jäljempänä yhdessä "Hankintayksikkö") pyytävät tarjouksia kiinteistöjen teknisistä kiinteistöhuollon ja kunnossapidon palveluista Hankintayksikön kiinteistöihin. Hankittaviin palveluihin sisältyy päivystys. Hankittavan palvelun laajuus ja töiden sisältö on kuvattu kokonaisuudessaan ja yksityiskohtaisesti liitteessä 1A Palvelukuvaus. Hankintaan sovelletaan lakia julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista (1397/2016, hankintalaki). Hankinnassa on kyse hankintalain 26 §:n mukaisesta EU-kynnysarvon ylittävästä palveluhankinnasta. Hankintamenettelynä on hankintalain 32 §:n mukainen avoin menettely. Hankinnan kohde ja työkohteet osoitteineen on kuvattu tarjouspyynnön liitteenä olevassa palvelukuvauksessa ja muualla tarjouspyynnössä liitteineen. Hankintayksikkö varaa oikeuden muuttaa työkohteita. Mikäli työkohteita tulee sopimuskauden aikana lisää, voidaan uudet työkohteet sisällyttää sopimukseen. Työkohteita voi sopimuskauden aikana myös poistua. Hankinta on jaettu maantieteellisesti kahteen (2) osa-alueeseen: 1. Itäpuoli (Peltosaari) 2. Länsipuoli (muut kohteet). Tarjoaja voi tarjota yhtä (1) tai kumpaakin osa-aluetta. Osa-alueiden sisäisiä osatarjouksia, vaihtoehtoisia tai rinnakkaisia tarjouksia ei hyväksytä. Hankintamenettelyssä valitaan yksi (1) palveluntuottaja kummallekin osa-alueelle. Sama tarjoaja voi tulla valituksi myös molempiin osa-alueisiin. Sopimus on voimassa määräaikaisena yhden (1) vuoden siitä päivästä, kun sopimuksen mukainen palveluntuotanto on aloitettu. Palvelutuotanto alkaa täysimääräisesti 1.9.2026. Määräaikaisen sopimuskauden jälkeen tilaaja varaa oikeuden ottaa käyttöön kolme (3) yhden (1) vuoden optiokautta (1+1+1+1 vuotta). Optiokausien käyttöönotto on tilaajan oikeus, mutta ei velvollisuus. Hankintayksikkö hankkii palveluja tarpeensa mukaan, eikä sitoudu tiettyihin työmääriin. Osa kunnossapidosta voidaan toteuttaa Hankintayksikön omana työnä. Tarjouksen tekemisestä tai menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille palkkiota. Tarjousasiakirjat ovat saatavissa suomen kielellä. Tarjous tulee laatia suomen kielellä. Hankintayksiköllä on oikeus keskeyttää hankintamenettely sopimusta tekemättä hankintalain 125 §:n mukaisesti.
Interne Kennung: 606022
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: HANKINTAMENETTELYN KULKU Hankintamenettelyn vaiheet ovat tarjousten vastaanottamisen jälkeen pääpiirteittäin seuraavat: - Hankintayksikkö avaa tarjoukset - Hankintayksikkö tarkastaa tarjoajien soveltuvuuden - Hankintayksikkö tarkastaa tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden - Hankintayksikkö vertailee tarjoukset - Hankintayksikkö valitsee parhaan tarjouksen ilmoitettujen valintaperusteiden mukaisesti - Hankintayksikkö tekee hankintapäätöksen ja antaa sen tiedoksi tarjoajille - Hankintayksikkö pyytää ja tarkastaa parhaan tarjouksen tehneeltä tarjoajan soveltuvuutta koskevat todistukset ja selvitykset - Hankintayksikkö tekee hankintasopimuksen voittaneen tarjoajan kanssa hankintalaissa säädetyn odotus- ja valitusajan (14 päivää) kuluttua. Hankintasopimus ei synny vielä hankintapäätöksestä tiedottamalla, vaan vasta, kun Hankintayksikkö ja hankintapäätöksellä valittu tarjoaja ovat allekirjoittaneet sopimuksen. EU-kynnysarvon ylittävässä hankinnassa voidaan tehdä sopimus aikaisintaan 14 päivän kuluttua siitä, kun ehdokas tai tarjoaja on saanut tai hänen katsotaan saaneen päätöksen ja valitusosoituksen tiedoksi. Hankintayksiköllä on oikeus hylätä tarjouspyyntöä vastaamattomat tai puutteelliset tarjoukset. Tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 80 §:n mukainen pakollinen poissulkemisperuste, suljetaan tarjouskilpailusta. Tarjoaja, jota rasittaa hankintalain 81 §:n mukainen harkinnanvarainen poissulkemisperuste, voidaan sulkea ulos tarjouskilpailusta. OSATARJOUKSET Osa-alueiden sisäiset osatarjoukset eivät ole sallittuja. RINNAKKAISET TARJOUKSET Rinnakkaiset tarjoukset eivät ole sallittuja. VAIHTOEHTOISET TARJOUKSET Vaihtoehtoiset tarjoukset eivät ole sallittuja. Tarjouspyyntöasiakirjat ovat saatavilla suomen kielellä. Tarjous liitteineen tulee laatia suomen kielellä. Hankintaan sisältyy hankintayksikön lisähankintamahdollisuuksia (optiot). Optioiden hyödyntäminen on hankintayksikön oikeus, ei velvollisuus.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 70000000 Immobiliendienste
Zusätzliche Einstufung (cpv): 70330000 Immobilienverwaltung gegen Einzelhonorar oder auf Vertragsbasis
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1: Itäpuoli (Peltosaari)
Beschreibung: Osa-alueeseen 1 Itäpuoli kuuluvat tekniset kiinteistöhuollon ja kunnossapidon palvelut Hankintayksikön kiinteistöihin, jotka sijaitsevat Riihimäen kaupungin Peltosaaren kaupunginosan alueella. Työkohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä 1A-1C. Palveluiden laajuus ja sisältö on kuvattu kokonaisuudessaan liitteessä 1A Palvelukuvaus.
Interne Kennung: 1.-0
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankintasopimus sisältää optioita, joiden lopullinen laajuus ja hinnoittelu määräytyvät sopimuskauden aikana. Jälki-ilmoituksessa on ilmoitettu hankintasopimuksen arvoksi sopimuksen ennakoitu arvo neljälle (4) vuodelle. Tulokset-osiossa tarjouksen arvoksi on ilmoitettu tarjoajan vertailuhinta, joka vastaa arviolta yhden (1) vuoden palveluiden hintaa osa-alueella.
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2: Länsipuoli (muut kohteet)
Beschreibung: Osa-alueeseen 2 Länsipuoli kuuluvat tekniset kiinteistöhuollon ja kunnossapidon palvelut Hankintayksikön kiinteistöihin, jotka sijaitsevat Riihimäen kaupungin muissa kaupunginosissa kuin Peltosaaressa. Työkohteet on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteissä 1A-1C. Palveluiden laajuus ja sisältö on kuvattu kokonaisuudessaan liitteessä 1A Palvelukuvaus.
Interne Kennung: 2.-1