635700-2026 - Wettbewerb
Polen – Bauaufsicht – Zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Zabudowa systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 na liniach kolejowych nr 133 i 134 odc. Sosnowiec Jęzor – Kraków Główny oraz linii kolejowej nr 91 odc. Kraków Główny – Podłęże” w ramach projektu pn.: „Zabudowa systemu ERTMS”
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Zabudowa systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 na liniach kolejowych nr 133 i 134 odc. Sosnowiec Jęzor – Kraków Główny oraz linii kolejowej nr 91 odc. Kraków Główny – Podłęże” w ramach projektu pn.: „Zabudowa systemu ERTMS”
Beschreibung: 1. Celem niniejszego zamówienia jest zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją Zadania inwestycyjnego pn. „Zabudowa systemu ERTMS/ETCS poziomu 2 na liniach kolejowych nr 133 i 134 odc. Sosnowiec Jęzor – Kraków Główny oraz linii kolejowej nr 91 odc. Kraków Główny – Podłęże”, w szczególności: a) Pełnienie funkcji Inżyniera zgodnie z Umową oraz Kontraktami budowlany/mi, w tym z Prawem opcji w zakresie, w którym Zamawiający z nich skorzysta; b) Zarządzanie rzeczowo-finansowe, w szczególności kompleksowa obsługa Kontraktów budowlanych w zakresie ich rozliczania, monitoringu i sprawozdawczości rzeczowo-finansowej; c) Zarządzanie techniczne, w tym wykonywanie obowiązków Inspektora nadzoru inwestorskiego dla Kontraktów budowlanych wg. Ustawy Prawo Budowlane; d) Zarządzanie w tym koordynacja wszystkich Kontraktów budowlanych zawartych w ramach Zadania Inwestycyjnego z Prawem opcji w zakresie, w którym Zamawiający z nich skorzysta; e) Prowadzenie nadzoru środowiskowego (w zakresie kontroli oddziaływania procesu budowy m.in. na wody powierzchniowe i podziemne, hałas, powietrze, powierzchnię ziemi, gospodarkę odpadami, gospodarkę zielenią), zgodnie z decyzjami administracyjnymi w zakresie ochrony środowiska. Ponadto, kontroli etapu budowy pod kątem stosowania sprawnych maszyn i sprzętu oraz ich prawidłowej eksploatacji i konserwacji, użytkowania środków transportu i maszyn bez ich przeciążania i przeładowania, odprowadzania maszyn po zakończonej pracy oraz w przypadku awarii na wyznaczone miejsce postoju oraz nadzoru przyrodniczego (o ile nadzór przyrodniczy będzie wymagany), zgodnie z decyzjami administracyjnymi w zakresie środowiska (o ile będą wymagane); f) Weryfikacje poprawności przedłożonych przez Wykonawcę dokumentów potwierdzających zgodność podsystemów strukturalnych z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi interoperacyjności na etapie projektu, budowy i końcowych prób podsystemu (tam gdzie wymagane); g) Wyegzekwowanie od Wykonawcy podpisania umowy z jednostką notyfikowaną celem przeprowadzenia oceny zgodności podsystemów strukturalnych, objętych przedmiotem zamówienia, z zasadniczymi wymaganiami dotyczącymi interoperacyjności, zgodnie z Kontraktem. Sprawdzenie uprawnień ww. jednostki do prowadzenia oceny zgodności wskazanych podsystemów z odpowiednimi przepisami oraz powiadomienie Zamawiającego i Wykonawcy o stwierdzonych nieprawidłowościach w tym zakresie. Ponadto wyegzekwowanie od Wykonawcy obowiązku powiadomienia Prezesa UTK o podpisaniu umowy z jednostką notyfikowaną, zgodnie z art. 25cb ustawy o transporcie kolejowym (tam, gdzie wymagane). 2. Zakres Zadania inwestycyjnego, nad którym Wykonawca będzie świadczył Usługę Zarządzania i sprawowania nadzoru obejmuje w szczególności: Kontrakty budowlane (nr 1-5) planowane do realizacji w systemie „projekt i budowa”, będą prowadzone w systemie pracy wielozmianowej, obejmą w szczególności wykonanie następujących elementów w zakresie podstawowym i odpowiednio w zakresie Prawa opcji rzeczowej: a) dokumentacji projektowej, w tym: - geodezyjnej dokumentacji do celów projektowych, - dokumentacji wstępnej, - koncepcji projektowej (koncepcja wyposażenia linii), - zasad przygotowania danych dla systemu ERTMS/ETCS, scenariuszy operacyjnych dla systemu ERTMS/ETCS, - Przypadków Testowych dla systemu ERTMS/ETCS, - dokumentacji stanowiącej materiały do zgłoszenia robót budowlanych, w tym projektów budowlanych: - opracowanie projektu wykonawczego, - opracowanie rozwiązań technicznych z uwzględnieniem procedur TSI, - opracowanie szczegółowych specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych, - opracowanie dokumentów niezbędnych dla postępowania zatwierdzającego system ERTMS przez Agencję Kolejową Unii Europejskiej (tzw. preautoryzacja), - uzyskanie pozwolenia na użytkowanie, - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, - opracowanie operatu kolaudacyjnego wraz z dokumentacją powykonawczą, - przeprowadzenie certyfikacji wraz z uzyskaniem dopuszczeń do eksploatacji podsystemów strukturalnych (jeżeli będą wymagane), zgodnie z ustawą z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym (t.j. Dz.U. 2025 poz. 1234 z późn. zm.), - pełnienie nadzoru autorskiego b) realizacji Robót polegających dostosowaniu istniejącej infrastruktury kolejowej w branżach: - urządzenia sterowania ruchem kolejowym (srk), - urządzenia i systemy telekomunikacyjne, - układ zasilania odbiory nietrakcyjne (w tym linie potrzeb nietrakcyjnych), - elektroenergetyka do 1 kV, - przejścia i przejazdy, - DSAT, - usunięcie kolizji, dwupoziomowych z sieciami zewnętrznymi i wewnętrznymi. 3. Zakres zamówienia obejmuje także Prawo Opcji Terminowej, opisane w Tomie II SWZ - WU. 4. Szczegółowy Opis Przedmiotu Zamówienia znajduje się w Tomie III SWZ - OPZ.
Interne Kennung: 9090/IREZA3/03805/03767/26/P
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71520000 Bauaufsicht
Zusätzliche Einstufung (cpv): 71247000 Beaufsichtigung der Bauarbeiten, 71521000 Baustellenüberwachung
5. Los
Los: LOT-0001
Optionen:
Beschreibung der Optionen: 1. Zakres zamówienia obejmuje także Prawo opcji terminowej dla zakresu zadania podstawowego. Do obowiązków Inżyniera należeć będzie również nadzór nad zakresem robót podlegających pod Prawo opcji terminowej w zakresie, w którym Zamawiający z niej skorzysta. Prawo opcji terminowej dla zakresu podstawowego obejmuje zarządzanie i sprawowanie nadzoru nad realizacją zadania inwestycyjnego w wydłużonym okresie realizacji Zakresu podstawowego dla Kontraktów Budowlanych nr 1–5. 2. Prawo opcji terminowej: a) Zamawiający uprawniony jest do skorzystania z Prawa opcji terminowej dla Zakresu podstawowego polegającego na wydłużeniu Okresu Realizacji odrębnie dla Kontraktów budowlanych maksymalnie o 12 miesięcy; b) O skorzystaniu z Prawa opcji terminowej dla Zakresu podstawowego, Zamawiający jest zobowiązany poinformować Wykonawcę na piśmie nie później niż na 90 dni przed upływem Okresu Realizacji dla danego Kontraktu budowlanego. W powiadomieniu o skorzystaniu z Prawa opcji terminowej wskazany zostanie okres, o jaki wydłużony zostanie Okres Realizacji Kontraktu budowlanego / Kontraktów budowalnych. 3. Szczegółowe zapisy dotyczące Prawa opcji terminowej zawarte są w Tomie II SWZ - WU i Tomie III SWZ - OPZ.