2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af helhedspleje, personlig pleje og praktiske opgaver, genoptræning, afløsning i hjemmet samt sygepleje til Ringsted Kommune. (Genudbud)
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af levering af hjælp efter både serviceloven, ældreloven og sundhedsloven samt tilgrænsende ydelser til borgere i Ringsted Kommune, der bor i eget hjem, til ordregiver i et formelt-relationelt samarbejde. Ordregiver ønsker at indgå aftale med én privat leverandør. Detaljeret beskrivelse af omfanget kan læses i udbudsbetingelser samt kravspecifikation. Bemærk dette er genudbud efter tidligere annulleret procedure.
Vorherige Bekanntmachung: 142404-2026
Vorherige Bekanntmachung: 329786-2026
Interne Kennung: 26-72
Verfahrensart: Sonstiges einstufiges Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet vedrører levering af hjælp efter både serviceloven, ældreloven og sundhedsloven samt tilgrænsende ydelser til borgere i Ringsted Kommune, der bor i eget hjem, til ordregiver i et formelt-relationelt samarbejde. Ordregiver ønsker at indgå aftale med én privat leverandør. Udbuddet omfatter levering af følgende hjælp efter Serviceloven: • Personlig hjælp og pleje efter Servicelovens §83, stk. 1 nr. 1 • Hjælp og støtte til praktiske opgaver efter Servicelovens §83, stk. 1, nr. 2 • Rehabilitering efter Servicelovens §83a • Afløsning i hjemmet efter Servicelovens §84, stk. 1 • Genoptræning efter Servicelovens §86, stk. 1 Udbuddet omfatter ikke vedligeholdelsestræning efter Servicelovens §86, stk. 2 Udbuddet omfatter ikke genoptræning efter Sundhedslovens §140 Udbuddet omfatter levering af følgende hjælp efter Ældreloven: • Helhedspleje efter Ældrelovens §9-11. • Afløsning i hjemmet efter Ældrelovens §16 Udbuddet omfatter derudover levering af • Sygepleje efter Sundhedslovens §138. Sygepleje forventes primo 2027 at blive opdelt i basissygepleje og akutsygepleje. Udbuddet omfatter ikke akutsygepleje. Hvilke dele af sygeplejen, som bliver inkluderet i udbuddet, er afhængig af kvalitetsstandarden for akutsygepleje, som afventes fra Sundhedsstyrelsen. Udbuddet omfatter også besvarelse og håndtering af nødkald, for de borgere som vælger Leverandøren. Udbuddet omfatter, jf. §93 i Serviceloven, ikke beboere i plejeboligbebyggelser, der er omfattet af lov om almene boliger m.v. eller lov om boliger for ældre og personer med handicap, beboere i friplejeboliger, der er omfattet af lov om friplejeboliger, og beboere i tilsvarende boligenheder. Udbuddet omfatter Jf. §21 i Ældreloven ikke beboere der bor på plejehjem, i plejeboligbebyggelser jf. Lov om almene boliger m.v. eller lov om boliger for ældre og personer med handicap samt i friplejeboliger jf. Lov om friplejeboliger. Leverandøren har mulighed for at tilbyde borgerne tilkøbsydelser, såfremt borgerne giver udtryk for interesse i dette. Afregning af disse tilkøbsydelser er et mellemværende mellem borger og Leverandør, og er Ringsted Kommune uvedkommende. Levering af madlevering/ madservice iht. ældrelovens §13 og servicelovens §83 b er ikke indeholdt i udbuddet. Opmærksomheden henledes på, at der er tale om et fritvalgsområde, hvor borgeren vælger frit, hvorvidt denne ønsker at anvende en privat leverandør eller det kommunale tilbud. Leverandøren er derfor ikke sikret et vidst antal borgere. For nærmere beskrivelse af de udbudte ydelser, herunder de krav ydelserne skal opfylde, henvises til kravspecifikationen og Vejledning til tilbudslisten, Tilbudsbilag_Prisbilag, samt eventuelle rettelser, supplerende oplysninger og besvarelse af spørgsmål.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 98513310 Dienstleistungen von Haushaltshilfen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 85141210 Medizinische Hausbehandlung
5. Los
Los: LOT-0000