2. Verfahren
Verfahren
Titel: Teckenspråksöversättning
Beschreibung: Stockholms universitet och Kungliga tekniska högskolan har behov av översättningar mellan svenskt teckenspråk och talad eller skriven svenska eller engelska. Det huvudsakliga behovet avser framför allt sådant material som lärare normalt behöver översätta för sin undervisning. Studenter som inom ramen för undervisningen behöver få visst material översatt till teckenspråk är den primära målgruppen för de tjänster som upphandlas enligt detta ramavtal. Det kan även röra översättning av en specifik tentamen.
Interne Kennung: SU FV-0623-26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79530000 Übersetzungsdienste
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: Teckenspråksöversättning