636172-2026 - Wettbewerb
Rumänien – Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse – Acord-cadru - Achizitia de alimente pentru anul 2027
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Acord-cadru - Achizitia de alimente pentru anul 2027
Beschreibung: Sanatoriul de Pneumoftiziologie Brad intenționează să încheie acorduri-cadru, distinct pe loturi, pentru furnizarea produselor alimentare necesare pregătirii și servirii hranei pacienților pe anul 2027. Achiziția este împărțită în 12 loturi și cuprinde 168 de poziții de produs. Descrierea, specificațiile, cantitățile minime și maxime ale acordului-cadru și ale contractelor subsecvente sunt cele din Caietul de sarcini și anexele documentației. Acordul-cadru se va încheia, pentru fiecare lot, cu maximum 2 operatori economici ale căror oferte sunt admisibile și ocupă primele două locuri ale clasamentului. Contractele subsecvente se atribuie fără reluarea competiției, potrivit criteriilor obiective și mecanismului de atribuire stabilite ex ante în acordul-cadru. În principiu, contractul subsecvent se atribuie operatorului clasat pe locul I; trecerea la operatorul clasat pe locul II este permisă numai în situațiile obiective, documentate și prevăzute în acordul-cadru. Frecvența estimativă a contractelor subsecvente: lunar și/sau trimestrial, în funcție de necesarul efectiv, consum, capacitatea de depozitare și creditele bugetare disponibile. Această estimare nu constituie un angajament ferm de consum sau de atribuire a cantităților maxime. Numărul de zile până la care se pot solicita clarificări înainte de data-limită de depunere a ofertelor: 18 zile. Autoritatea contractantă va răspunde în mod clar și complet solicitărilor de clarificări în a 11-a zi înainte de data-limită, cu respectarea art. 160-161 din Legea nr. 98/2016.
Interne Kennung: 4634256_2026_PAAPD1637955
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15000000 Nahrungsmittel, Getränke, Tabak und zugehörige Erzeugnisse
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Produse din carne
Beschreibung: Pachet produse din carne: CÂRNAȚI AFUMAȚI ȘI USCAȚI DIN CARNE, CALITATE SUPERIOARĂ CREMWURSTI DIN CARNE DE PORC BACON OASE PORC AFUMATE PARIZER DIN CARNE DE PORC, CALITATE SUPERIOARĂ CÂRNAȚI POLONEZI SALAM DIN CARNE DE PORC, FIERT ȘI AFUMAT, CALITATE SUPERIOARĂ SALAM FIERT DIN CARNE DE PORC, CALITATE SUPERIOARĂ (ECHIVALENT ARDELENESC) SALAM FIERT ȘI AFUMAT CU BUCĂȚI DE CARNE DE PORC, CALITATE SUPERIOARĂ (ECHIVALENT VICTORIA) SLĂNINĂ AFUMATA ȘUNCĂ PRESATĂ DIN PULPĂ DE PORC (ECHIVALENT YORK) TOBĂ DIN CARNE DE PORC, CALITATE SUPERIOARĂ (ECHIVALENT TARANEASCA) CALTABOS DROB MUSCHI FILE AFUMAT SUNCĂ DIN PIEPT DE PUI CU CONȚINUT SCĂZUT DE GRĂSIME CABANOS -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15130000 Fleischerzeugnisse
Los: LOT-0002
Titel: Carne de porc
Beschreibung: Pachet carne de porc: CARNE PORC LUCRU (fleică) CONGELATĂ calitatea I CARNE TOCATĂ AMESTEC (VITĂ + PORC) CONGELATĂ PULPĂ PORC fără OS CONGELATĂ calitatea I COTLET PORC fără OS CONGELAT calitatea I -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15113000 Schweinefleisch
Los: LOT-0003
Titel: Carne de pasăre
Beschreibung: Pachet carne de pasăre: PULPE PUI INFERIOARE CONGELATE Clasa A PIEPT DE PUI fără OS CONGELAT Clasa A ARIPI PUI CONGELATE Clasa A Pulpe pui superioare dezosate Clasa A Pipote și inimi Ficat Pui -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 3
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15112000 Geflügel
Los: LOT-0004
Titel: Produse lactate proaspete și brânzeturi
Beschreibung: Pachet produse lactate proaspete și brânzeturi: Lapte dulce minim 3,5% grasime flacon pet / cutie 1 litru (unitate de referință: 1 litru) Smântână minim 25% grasime, găleată (unitate de referință: 850 g) Iaurt natural minim 2,8% grasime - pahar (unitate de referință: 175 g) Brânză telemea de vacă sărată Cașcaval minim 45% grasime, calup Brânză proaspătă de vacă Caș proaspăt de vacă Sana 330 ml. 3,5 % grăsime (unitate de referință: 330 ml) -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 4
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15500000 Molkereierzeugnisse
Los: LOT-0005
Titel: Diverse produse lactate
Beschreibung: Pachet diverse produse lactate: Lapte praf 26% grasime Unt minim 80% grasime Unt 65 % grasime (unitate de referință: 15 g) Brânză topita (unitate de referință: 140 g) Brânză Făgăraș 8% grasime (unitate de referință: 185 g) Cremă de unt cu smântână tub (unitate de referință: 125 g) -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 5
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15550000 Verschiedene Molkereierzeugnisse
Los: LOT-0006
Titel: Pâine și produse de patiserie
Beschreibung: Pachet pâine și produse de patiserie: PÂINE ALBĂ (unitate de referință: 350 g) PÂINE NEAGRĂ (unitate de referință: 350 g) PÂINE albă FARĂ SARE (unitate de referință: 350 g) CORN CU GEM (unitate de referință: 100 g) COZONAC (unitate de referință: 1 kg) BRANZOAICA (unitate de referință: 100 g) MELC CU NUCĂ (unitate de referință: 100 g) -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 6
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15811100 Brot, 15812100 Konditorwaren
Los: LOT-0007
Titel: Ouă de găină
Beschreibung: Lot Oua de găină -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 7
Zusätzliche Einstufung (cpv): 03142500 Eier
Los: LOT-0008
Titel: Legume congelate
Beschreibung: Pachet legume congelate: MAZĂRE CONGELATĂ FASOLE GALBENĂ CONGELATĂ AMESTEC LEGUME PENTRU CIORBE SPANAC CONGELAT CIUPERCI CONGELATE AMESTEC DE LEGUME MEXICAN CONOPIDĂ CONGELATĂ VINETE CONGELATE BROCOLI CONGELAT -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 8
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15331170 Tiefgekühltes Gemüse
Los: LOT-0009
Titel: Legume și fructe proaspete
Beschreibung: Pachet legume și fructe proaspete: Ardei gras galben Cartofi Castraveți verzi cornichon Ceapă albă Ceapă verde (minim 6 bucăți /leg.) Conopida Dovlecel Leuștean Mere Morcovi Pătrunjel frunze Portocale Ridichi Roșii Salata verde Sfecla rosie Usturoi Varza albă Vinete Clementine /mandarine Gulii Lămâi Țelină rădăcină Pătrunjel rădăcină Păstârnac rădăcină Banane Mărar verde Caise Piersici / Nectarine -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 9
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15300000 Obst, Gemüse und zugehörige Erzeugnisse
Los: LOT-0010
Titel: Diverse produse alimentare
Beschreibung: Pachet diverse produse alimentare: Gem fructe Fasole uscata Zahăr Conservă de pește (ton) în ulei (unitate de referință: 200 g) Ulei de floarea soarelui Ceai (cutie min 20 plicuri) (unitate de referință: 20 plicuri) Castraveți murati (unitate de referință: 720 g) Orez Făină albă tip I 000 Griș Făină de mălai Pesmet auriu Ciocolată cu lapte (unitate de referință: 100 g) Fidea cu ou (unitate de referință: 200 g) Paste făinoase cu ou pentru ciorbă. tip cus-cus (unitate de referință: 500 g) Paste făinoase Spaghete din grâu dur (echivalent Barilla) Concentrat pui (unitate de referință: 1 kg) Concentrat vita (unitate de referință: 1 kg) Pate de ficat (unitate de referință: 100 g) Boia de ardei dulce (unitate de referință: 17 g) Foi dafin (unitate de referință: 4 g) Otet Piper macinat (unitate de referință: 17 g) Piper boabe (unitate de referință: 50 g) Sare iodata la sac Amestec condimentar de legume și zarzavaturi (unitate de referință: 75 g) Mustar (unitate de referință: 280 g) Cimbru (unitate de referință: 8 g) Mărar (unitate de referință: 8 g) Busuioc (unitate de referință: 8 g) Chimen (unitate de referință: 20 g) Cacao (unitate de referință: 50 g) Pastă tomate conservă (unitate de referință: 720 g) Biscuiti (unitate de referință: 100 g) Napolitane ambalate individual (unitate de referință: 180 g) Corn cu ciocolată (croissant) (unitate de referință: 120 g) Usturoi granulat (unitate de referință: 40 g) Pastă ardei dulce (pastă gulas) Prăjitură ambalată individual cu cremă de lapte și glazură de cacao Rozmarin (unitate de referință: 8 g) Leuștean (unitate de referință: 8 g) Pătrunjel frunze (unitate de referință: 8 g) Bomboane de pom Biscuiti sandwiș cu cremă de cacao, ambalați individual Gem de fructe (unitate de referință: 20 g) Biscuiți fără adaos de zaharuri (unitate de referință: 100 g) Salata de icre (unitate de referință: 100 g) Gogosar în otet (unitate de referință: 720 ml) Zahăr vanilat Miere poliflora cub (unitate de referință: 20 g) Roșii taiate (unitate de referință: 400 g) Zacuscă de vinete (unitate de referință: 300 g) Tocană de legume (unitate de referință: 300 g) Drojdie uscata (unitate de referință: 10 g) Scortisoara macinata (unitate de referință: 15 g) Apa minerala carbogazoasa (unitate de referință: 2 litri) Miez de nucă Bicarbonat de sodiu alimentar (unitate de referință: 50 g) Stafide galbene (unitate de referință: 100 g) Masline negre fără sambure Tarhon mărunțit (unitate de referință: 4 g) Bulion (unitate de referință: 310 g) Pate vegetal (unitate de referință: 100 g) Praf de copt (unitate de referință: 10 g) Rahat Aluat foietaj congelat (unitate de referință: 800 g) Zahăr pudră (unitate de referință: 150 g) Esente rom/vanilie (unitate de referință: 25 ml) Sirop de fructe (unitate de referință: 500 ml) Amestec condimentar pentru ciorbe, cu gust acrișor (unitate de referință: 100 g) Compot de piersici (unitate de referință: 720 ml) Compot de prune (unitate de referință: 720 ml) Ardei kapia (unitate de referință: 720 ml) Ciuperci taiate (unitate de referință: 720 ml) Taitei lati (unitate de referință: 200 g) Specialitate vegetală feliată (unitate de referință: 100 g) Varză murată vidată -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 10
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15800000 Diverse Nahrungsmittel
Los: LOT-0011
Titel: Carne de vita
Beschreibung: Pachet carne de vita: PULPĂ VITĂ CONGELATĂ RASOL DE VITĂ CONGELAT -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 11
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15111100 Rindfleisch
Los: LOT-0012
Titel: Pește congelat
Beschreibung: Lot pește congelat: FILE COD CONGELAT CALITATE I -Cantitățile minime și maxime estimate ale contractului subsecvent și ale acordului-cadru sunt prevăzute în Caietul de sarcini. Valoarea estimată maximă a lotului și valoarea celui mai mare contract subsecvent sunt cele înscrise la pct. II.2.6 și în câmpul «Alte valori» din prezenta documentație.
Interne Kennung: 12
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15119600 Fischfleisch
636172-2026 - Competition
Romania – Food, beverages, tobacco and related products – Acord-cadru - Achizitia de alimente pentru anul 2027
Contract or concession notice – standard regime
Supplies
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 4634256_2026_PAAPD1637955
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15000000 Food, beverages, tobacco and related products
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Produse din carne
Internal identifier: 1
Additional classification (cpv): 15130000 Meat products
Lot: LOT-0002
Title: Carne de porc
Internal identifier: 2
Additional classification (cpv): 15113000 Pork
Lot: LOT-0003
Title: Carne de pasăre
Internal identifier: 3
Additional classification (cpv): 15112000 Poultry
Lot: LOT-0004
Internal identifier: 4
Additional classification (cpv): 15500000 Dairy products
Lot: LOT-0005
Title: Diverse produse lactate
Internal identifier: 5
Additional classification (cpv): 15550000 Assorted dairy products
Lot: LOT-0006
Title: Pâine și produse de patiserie
Internal identifier: 6
Additional classification (cpv): 15811100 Bread, 15812100 Pastry goods
Lot: LOT-0007
Title: Ouă de găină
Internal identifier: 7
Additional classification (cpv): 03142500 Eggs
Lot: LOT-0008
Title: Legume congelate
Internal identifier: 8
Additional classification (cpv): 15331170 Frozen vegetables
Lot: LOT-0009
Title: Legume și fructe proaspete
Internal identifier: 9
Additional classification (cpv): 15300000 Fruit, vegetables and related products
Lot: LOT-0010
Title: Diverse produse alimentare
Internal identifier: 10
Additional classification (cpv): 15800000 Miscellaneous food products
Lot: LOT-0011
Title: Carne de vita
Internal identifier: 11
Additional classification (cpv): 15111100 Beef
Lot: LOT-0012
Title: Pește congelat
Internal identifier: 12
Additional classification (cpv): 15119600 Fish meat