2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af en slamfødelinje
Beschreibung: SK Spildevand A/S besluttet at anlægge et lokalt slamforbrændingsanlæg på det eksisterende Slagelse Rense-anlæg og i den forbindelse skal der etableres en slamfødelinje fra den nuværende slamafvandingsbygning via en rørføring i et udgravet tracé til et slampåslag i tilknytning til slamforbrændingsanlægget. Dette udbud omfatter projektering, produktion, levering, installering og indkøring af en slamfødelinje for transport af spildevandsslam fra slamafvandingsbygning til et slampåslag i tilknytning til bygning for slamforbrændingsanlægget. Der ønskes en slamfødelinje, som kan transportere cirka 30 tons slam i døgnet. Slamfødelinjen omfatter i hovedtræk pumpesystemer og en ledning for transport af spildevandsslam på en strækning på ca. 280-300 meter fra slutafvanding til den kommende installation for slamforbrændingsanlægget. Herudover omfatter udbuddet optioner på serviceaftaler samt ekstra brønde og rør. Det samlede projekt vedrørende slamforbrændingsanlægget omfatter foruden slamfødelinjen også etablering af en bygning til og selve slamforbrændingsanlægget/-ovnen, som udbydes i separate udbud. SK Spildevand A/S har vurderet, at håndtering af grænseflader, ansvar og risici, inden for hvert udbud/hver kontrakt, er bedst placeret hos hver af de tre entreprenører. Yderligere opdeling af projektet/kontrakterne medfører øget risiko for SK Spildevand A/S, herunder øgede omkostninger til byggeledelse mv., hvorfor SK Spildevand A/S har vurderet det hensigtsmæssigt ikke at opdele projektet/kontrakterne yderligere.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter proceduren offentligt udbud i henhold til §§ 56-57 i lovbekendtgørelse nr. 116 af 03. februar 2025 Udbudsloven (udbudsloven).
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 42000000 Industrielle Maschinen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 34951200 Schlammförderanlage, 45232422 Schlammbehandlungsanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Udbuddet omfatter optioner på serviceaftaler samt ekstra brønde og rør.