636667-2025 - Wettbewerb
Dänemark – Verpflegungsdienste für Schulen – Udbud på skolemadsordning til Tåsingeskolen i Svendborg Kommune
Auftragsbekanntmachung – Sonderregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på skolemadsordning til Tåsingeskolen i Svendborg Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører levering af skolemadsordning til Tåsingeskolen i Svendborg Kommune, som er udvalgt af Børne- og Undervisningsministeriet til deltagelse i en 3-årig national forsøgsordning for skolemad.
Interne Kennung: 573541
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tilbudsgivere skal udfylde Bilag A vedrørende udelukkelsesgrunde: Virksomheden erklærer nedenfor på tro og love, at virksomheden ikke er omfattet af følgende udelukkelsesgrunde: Udbudsloven § 135, stk. 1 tilbudsgiver ved endelig dom er dømt eller har vedtaget bødeforlæg for • 1) handlinger begået som led i en kriminel organisation som defineret i artikel 2 i Rådets rammeafgørelse 2008/841/RIA af 24. oktober 2008 (EU-Tidende 2008, nr. L 300, side 42), • 2) bestikkelse som defineret i artikel 3 i konventionen om bekæmpelse af bestikkelse, som involverer tjenestemænd ved De Europæiske Fællesskaber eller i Den Europæiske Unions medlemsstater, og artikel 2, stk. 1, i Rådets rammeafgørelse 2003/568/RIA af 22. juli 2003 om bekæmpelse af bestikkelse i den private sektor (EU-Tidende 2003, nr. L 192, side 54) og bestikkelse som defineret i den nationale ret i ansøger eller tilbudsgivers medlemsstat eller hjemland eller i det land, hvor ansøger eller tilbudsgiver er etableret, • 3) svig som omhandlet i artikel 1 i konventionen om beskyttelse af De Europæiske Fællesskabers finansielle interesser, • 4) terrorhandlinger eller strafbare handlinger med forbindelse til terroraktivitet som defineret i henholdsvis artikel 1, 3 og 4 i Rådets rammeafgørelse 2002/475/RIA af 13. juni 2002 om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2002, nr. L 164, side 3) som ændret ved Rådets rammeafgørelse 2008/919/RIA af 28. november 2008 om ændring af rammeafgørelse 2002/475/RIA om bekæmpelse af terrorisme (EU-Tidende 2008, nr. L 330, side 21), • 5) hvidvaskning af penge eller finansiering af terrorisme som defineret i artikel 1 i Europa-Parlamentets og Rå- dets direktiv 2005/60/EF af 26. oktober 2005 om forebyggende foranstaltninger mod anvendelse af det finansielle system til hvidvaskning af penge og finansiering af terrorisme (EU-Tidende 2005, nr. L 309, side 15) eller 21 • 6) overtrædelse af straffelovens § 262 a eller, for så vidt angår en dom fra et andet land angående børnearbejde og andre former for menneskehandel, som defineret i artikel 2 i Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2011/36/EU af 5. april 2011 om forebyggelse og bekæmpelse af menneskehandel og beskyttelse af ofrene herfor, og om erstatning af Rådets rammeafgørelse 2002/629/RIA (EU-Tidende 2011, nr. L 101, side 1). Udbudsloven § 135, Stk. 2 En person, der er dømt ved endelig dom eller vedtaget bødeforlæg for de handlinger, som er nævnt i Udbudslovens § 135, stk. 1, er medlem af ansøger eller tilbudsgivers bestyrelse, direktion eller tilsynsråd eller hvis den dømte person har beføjelse til at repræsentere, kontrollere eller træffe beslutninger i ansøger eller tilbudsgivers bestyrelse, direktion eller tilsynsråd. Udbudsloven § 135, stk. 3 tilbudsgiver har ubetalt forfalden gæld på 100.000 kr. eller derover til offentlige myndigheder vedrørende skatter, afgifter eller bidrag til sociale sikringsordninger i henhold til dansk lovgivning eller lovgivningen i det land, hvor ansøger eller tilbudsgiver er etableret. Udbudsloven § 136 tilbudsgiver • 1) er omfattet af en interessekonflikt, jf. Udbudslovens § 24, nr. 18, i forhold til det pågældende udbud som ikke kan afhjælpes effektivt med mindre indgribende foranstaltninger, • 2) er omfattet af en konkurrencefordrejning, som omhandlet i Udbudslovens § 39 som følge af den forudgående inddragelse af de økonomiske aktører i forberedelsen af udbudsproceduren, i forhold til det pågældende udbud, som ikke kan afhjælpes med mindre indgribende foranstaltninger eller • 3) har i det pågældende udbud givet groft urigtige oplysninger, har tilbageholdt oplysninger eller er ikke i stand til at fremsende supplerende dokumenter vedrørende udelukkelsesgrundene i Udbudslovens § 135, stk. 1 eller 3, og, hvis det er relevant, i Udbudslovens § 137, stk. 1, nr. 2 eller 7, de fastsatte minimumskrav til egnethed i Udbudslovens §§ 140-144 eller udvælgelsen i Udbudslovens § 145. Udbudsloven § 137 tilbudsgiver • 1) har tilsidesat gældende forpligtelser inden for det miljø-, social- eller arbejdsretlige område i henhold til EU-retten, national lovgivning, kollektive aftaler eller de miljø-, social- eller arbejdsretlige forpligtelser, der er afledt af konventionerne, der er nævnt i bilag X til Europa-Parlamentets og Rådets direktiv 2014/24/EU af 26. februar 2014 om offentlige udbud og om ophævelse af direktiv 2004/18/EF (EU-Tidende 2014, nr. L 94, side 65), eller er omfattet af retsakter, der vedtages af Europa-Kommissionen i medfør af direktivets artikel 57, stk. 4, jf. artikel 88, • 2) er erklæret konkurs eller er under insolvens- eller likvidationsbehandling, hvis dennes aktiver administreres af en kurator eller af retten, hvis denne er under tvangsakkord, hvis dennes erhvervsvirksomhed er blevet indstillet eller denne befinder sig i en lignende situation i henhold til en tilsvarende procedure, der er fastsat i national lovgivning, hvor ansøger eller tilbudsgiver er hjemhørende, • 3) har indgået en aftale med andre økonomiske aktører med henblik på konkurrencefordrejning, • 4) har væsentligt misligholdt en tidligere offentlig kontrakt, kontrakt med en forsyningsvirksomhed eller koncessionskontrakt og misligholdelsen har medført den pågældende kontrakts ophævelse eller en lignende sanktion,
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 55524000 Verpflegungsdienste für Schulen
5. Los
Los: LOT-0000