63687-2024 - Vorankündigung – Direktvergabe
Dänemark – Beratung im Bauwesen – Byggeledelse i forbindelse med opførelse af psykiatri- og handicapboliger på Østergade 120 a i Horsens
Freiwillige Ex-ante-Transparenzbekanntmachung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Byggeledelse i forbindelse med opførelse af psykiatri- og handicapboliger på Østergade 120 a i Horsens
Beschreibung: Udbudsloven afsnit II finder, jf. udbudslovens § 6, anvendelse ved indgåelse af offentlige kontrakter, der overstiger de til enhver tid gældende tærskelværdier. Den udbudte opgave vedrørende byggeledelse har en anslået værdi på kr. 765.000,00 ekskl. moms, og er således under tærskelværdien for EU-udbud. Ordregiver har på grund af kontraktens værdi ikke pligt til at udbyde kontrakten. Ordregiver har tidligere indgået aftale med Ginneruparkitekter A/S om totalrådgivning vedrørende samme projekt, men det vurderes, at ordregiver ikke har pligt til sammenlægge værdien af opgaven vedrørende byggeledelse med værdien af opgaven vedrørende totalrådgivning. Ved vurderingen er der lagt særligt vægt på den ordregivende myndigheds beslutningsproces, idet Horsens Kommune på tidspunktet for indgåelse af totalrådgivningsaftalen havde planlagt at varetage opgaven vedrørende byggeledelse internt i Kommunen. Efterfølgende kunne Kommunen konstatere, at der ikke - som ellers oprindeligt forventet - var ressourcer til at varetage opgaven med byggeledelse internt i Kommunen. Beslutningen om at indgå aftale om byggeledelse med en ekstern rådgiver er dermed sket tidsmæssigt uafhængigt af beslutningen om at indgå aftale om totalrådgivning. Kommunen kunne således ikke på tidspunktet for indgåelse af totalrådgivningsaftalen forudse, at indkøb af tjenesteydelser til projektet ville overstige tærskelværdien for udbudspligtige kontrakter jf. udbudslovens afsnit II. På den baggrund er det vurderet, at Horsens Kommune kan tildele kontrakten om byggeledelse direkte til Ginneruparkitekter A/S uden forudgående udbud.
Verfahrensart: Verhandlungsverfahren ohne Aufruf zum Wettbewerb
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 71530000 Beratung im Bauwesen
5. Los
Los: LOT-0001
Beschreibung: Kontrakten omhandler byggeledelse i forbindelse med opførelse af psykiatri- og handicapboliger på Østergade 120a i Horsens. Kontrakten har en anslået værdi på kr. 765.000,00 ekskl. moms.
Interne Kennung: 1