637140-2026 - Wettbewerb
Schweden – Nivellierungsarbeiten für diverse Sportanlagen – Markskydd för evenemang
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Markskydd för evenemang
Beschreibung: Syftet med upphandlingen är att Lysekils kommun är i behov utav ett inköp av markskydd till Gullmarsvallen. Gullmarsvallen används flitigt för idrott och evenemang, men för att möjliggöra större konserter krävs marktäckning som skyddar gräset, vilket kommunen i dag saknar. Genom att köpa in egna markskydd kan kommunen erbjuda ett mer konkurrenskraftigt servicepaket och underlätta genomförandet av evenemang. Köpet avser Markskydd för 7000 kvm.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45236100 Nivellierungsarbeiten für diverse Sportanlagen
5. Los
Los: LOT-0001
Interne Kennung: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:136072:Lot:1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 45236110 Oberbauarbeiten für Sportplätze, 45236250 Oberbauarbeiten für Parkanlagen, 45236230 Oberbauarbeiten für Gartenanlagen
2. Procedure
Procedure
Title: Markskydd för evenemang
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Works
Main classification (cpv): 45236100 Flatwork for miscellaneous sports installations
5. Lot
Lot: LOT-0001
Additional classification (cpv): 45236110 Flatwork for sports fields, 45236250 Flatwork for parks, 45236230 Flatwork for gardens
637140-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar – Markskydd för evenemang
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelMarkskydd för evenemang
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45236100 Mark- och grundarbeten: diverse idrottsanläggningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Ytterligare klassificering (cpv): 45236110 Markanläggning för idrottsplatser, 45236250 Markanläggning för parker, 45236230 Markanläggning för trädgårdar