637172-2026 - Ergebnis
Finnland – Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen – Vallilan syöttöaseman toisiosaneeraus
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Lieferleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Vallilan syöttöaseman toisiosaneeraus
Beschreibung: Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:n tytäryhtiö Helsingin Joukkoliikenneinfra Oy (jäljempänä myös "Tilaaja") kilpailuttaa Vallilan syöttöaseman toisiosaneerauksen sisältäen DC kojeiston kaapelointeineen sekä apulaitteineen tarjouspyynnössä ja sen liitteissä esitetyn mukaisesti. HANKINTA-ASIAKIRJAT Hankinta-asiakirjat on lueteltu asiakirjaluettelossa (Liite_00_VA_RT_Asiakirjaluettelo_ver A). Kaupalliset asiakirjat sekä - Liite 44 VL Tarjoushintataulukko - VL Hankinnan teknisten määrittelyjen hyväksyminen ovat tarjouspyynnön liitteinä ja saatavilla Tarjouspalvelusta. Teknisiä hankinta-asiakirjoja ei ole asetettu rajoituksetta, suoraan ja kokonaan kaikkien saataville sähköisessä muodossa niiden luottamuksellisuuden suojaamiseksi. Tekniset asiakirjat sisältävät Tilaajan infrastruktuuriin liittyviä kriittisiä tietoja. Tekniset hankinta-asiakirjat tulee pyytää erikseen sähköpostitse projektipäällikkö Santeri Kontiolta (santeri.kontio@kaupunkiliikenne.fi). Asiakirjapyyntö tulee lähettää myös kopiona sähköpostiosoitteeseen mauri.koski@dominushankinnat.fi Asiakirjapyynnön yhteydessä tarjoajan tulee toimittaa tarjouspyynnön liite "Salassapitositoumus 13H26" allekirjoitettuna. Hankintayksikkö varaa oikeuden arvioida pyyntöä ja tarvittaessa pyytää lisätietoja. Selvyyden vuoksi todetaan, että teknisten hankinta-asiakirjojen saatavuuden rajoitus on huomioitu vesi- ja energiahuollon, liikenteen ja postipalvelujen alalla toimivien yksiköiden julkisista hankinnoista ja käyttöoikeussopimuksista annetun lain (1398/2016, myöh. erityisalojen hankintalaki) mukaisesti tarjousten määräajassa. KOHTEESEEN TUTUSTUMINEN Tarjoajalla on mahdollisuus tutustua kohteeseen Tilaajan kanssa erikseen sovittavana kellonaikana 9.6.2026. Tilaajan yhteyshenkilö on Santeri Kontio (santeri.kontio@kaupunkiliikenne.fi). Tutustumiskäynnille tulee ilmoittautua viimeistään 8.6.2026. Tutustumiskäynti on vapaaehtoinen eikä se ole edellytys tarjouksen antamiselle. Tutustumiskäynnin yhteydessä ei voi esittää lisätietokysymyksiä eikä mahdollisiin kysymyksiin anneta vastauksia. Kaikki kysymykset pyydetään esittämään kirjallisesti Tarjouspalvelu.fi -portaalin kautta.
Interne Kennung: 13H26
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Tarjouskilpailu toteutetaan erityisalojen hankintalain mukaisena avoimena menettelynä. Hankinnan ennakoitu arvo ylittää erityisalojen hankintalain mukaisen EU-kynnysarvon. Ennen tarjousten käsittelyä tarkastetaan, täyttävätkö Tarjoajat ESPD-lomakkeessa asetetut soveltuvuusvaatimukset. Tarjouskilpailusta suljetaan pois ne tarjoajat, jotka eivät täytä soveltuvuusvaatimuksia tai joita koskevat hankintalain 80 §:ssä ilmoitetut poissulkemisperusteet. Tarjouskilpailusta voidaan sulkea myös Tarjoaja, jota koskee hankintalain 81 §:ssä mainitut poissulkemisperusteet. Hankintamenettelyn aikataulu: - Hankintailmoituksen lähetys julkaistavaksi: 22.5.2026 - Ilmoittautuminen tutustumiskäynnille: viimeistään 8.6.2026 - Tutustumiskäynti: 9.6.2026 - Lisäkysymysten esittäminen: viimeistään 12.6.2026 klo 12:00 - Hankintayksikön vastaukset lisäkysymyksiin: viimeistään 6 päivää ennen tarjousten määräaikaa (tavoite: 17.6.2026) - Tarjousten määräaika: 26.6.2026 klo 12:00 Tarjousten vertailu tehdään Päätöksenteon perusteet -kohdassa ilmoitetulla tavalla. Tarjouksen laatimisesta ja jättämisestä, esittelystä tai muusta menettelyyn osallistumisesta ei makseta tarjoajille korvausta. Tarjoaja vastaa itse sille tarjouskilpailuun osallistumisesta aiheutuvista kustannuksista.
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 31200000 Elektrizitätsverteilungs- und -schalteinrichtungen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31000000 Elektrische Maschinen, Geräte, Ausstattung und Verbrauchsartikel; Beleuchtung
5. Los
Los: LOT-0000
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Hankinta sisältää seitsemän (7) optiota, jotka on kuvattu tarkemmin hankinta-asiakirjoissa.