See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: ,,Servicii de monitorizare video la cele 43 de locații ale Registrului Auto Român – R.A., inclusiv elaborare proiect tehnic, furnizare și instalare sistem de supraveghere, testare, punere în funcțiune, dispecerat, controlul iluminatului exterior și mentenanță”
Beschreibung: A. REGIA AUTONOMĂ „REGISTRUL AUTO ROMÂN” (denumit în continuare „RAR”) intenționează să încheie un contract de achiziție publică având ca obiect servicii de monitorizare video la cele 43 de locații ale Registrului Auto Român – R.A., inclusiv elaborare proiect tehnic, furnizare și instalare sistem de de supraveghere, testare, punere în funcțiune, dispecerat, controlul iluminatului exterior și mentenanță. Durata contractului este formată din durata proiectării și execuției, la care se adaugă o perioadă de 36 de luni pentru serviciile de monitorizare, mentenanța, dispecerat, intervenții în caz de urgență și controlul iluminatului exterior. B. Potrivit prevederilor art. 160 alin (1) din Legea 98/2016 (numită în continuare “Legea 98”) și art 103 alin (1) din Normele metodologice la Legea nr. 98/2016, aprobate prin H.G. nr. 395/2016 (numită în continuare “Norme”), orice operator economic interesat are dreptul de a solicita clarificări sau informaţii suplimentare în legătură cu documentaţia de atribuire, cu respectarea unui termen-limită de 18 zile înaintea datei limită de depunere a ofertelor. C. Conform prevederilor art. 160 alin. (2) şi ale art. 161 alin. (1) din "Legea 98", precum şi ale art. 27 alin. (2)-(4) şi ale art. 103 alin. (2) din "Norme", autoritatea contractantă va răspunde consolidat, în mod clar şi complet tuturor solicitărilor de clarificări/ informaţii suplimentare în a 11-a zi de dinainte de termenul-limită stabilit pentru depunerea ofertelor. D. Autoritatea contractantă nu va răspunde la o solicitare de clarificări/ informaţii suplimentare, primită în intervalul de 17 zile înaintea termenului-limită stabilit pentru depunerea ofertelor, solicitarea fiind considerată a fi fost transmisă tardiv.
Interne Kennung: 1590236/2022/62
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79711000 Überwachung von Alarmanlagen
5. Los
Los: LOT-0000
Titel: Default lot
Beschreibung: Prin intermediul prezentei proceduri de atribuire, autoritatea contractantă intenționează să achiziționeze sistemele de supraveghere (supraveghere video și monitorizare iluminat exterior și interior) necesare pentru creșterea siguranței si prevenirea infracționalității in zona de acțiune a celor 43 de locații RAR care fac obiectul contractului (inclusiv serviciile/lucrările conexe aferente, respectiv proiectarea sistemelor, instalarea, punerea în funcțiune și mentenanța acestora) și amenajarea dispeceratului central de supraveghere într-o încăpere special destinată, în clădirea Sediului Central RAR aflat în București, Calea Griviței, nr. 391A, Sector 1 sau în Voluntari, str. Bârsei nr. 1 (exclusiv dotarea cu echipamente specifice pentru supravegherea, înregistrarea și stocarea imaginilor video). Se va asigura inclusiv conexiune VPN intre cele 43 locații și Dispeceratul video pentru o perioada de 36 de luni. Servicii de sistem asigurate Principalele servicii asigurate de sistem sunt: - monitorizare video de ansamblu - monitorizare video de detaliu - înregistrarea imaginilor (din punct de vedere legal, sistemul trebuie sa asigure o capacitate suficienta pentru înregistrarea si stocarea imaginilor pe o perioada de minim 20 de zile ). - Operarea sistemului - Serviciu de operare in mod mobil / portabil - Administrarea drepturilor de utilizator - Definirea si gestionarea zonelor de mascare - Automatizarea funcțiilor sistemului - Recunoașterea si memorarea plăcuțelor de înmatriculare În ansamblu sistemul va fi realizat din următoarele componente: - Camerele video - Rețeaua de transport date si imagini - Transmisie locala a imaginilor, folosind cabluri de date FTP cat6 - Server transmitere imagini - Subsisteme concentratoare locale - Dispeceratul de supraveghere - Reteaua de comunicatii VPN pentru o perioada de 36 de luni. - Sistemul de afisare, de inregistrare si arhivare - Sistemul de alimentare cu energie electrica - Interventie in caz de urgenta pentru o perioada de 36 de luni. - Mentenanta pentru pentru o perioada de 36 de luni. Contractul nu tratează Sistemele de Securitate care sunt instalate sau se doresc instalate in interiorul clădirii.
Interne Kennung: 1
Zusätzliche Einstufung (cpv): 35120000 Überwachungs- und Sicherheitssysteme und -einrichtungen, 50343000 Reparatur und Wartung von Videogeräten, 71300000 Dienstleistungen von Ingenieurbüros