637455-2026 - Wettbewerb
Schweden – Schutz gefährdeter Arten – Inventering av fladdermöss inom biogeografisk uppföljning och områdesvis uppföljning
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Inventering av fladdermöss inom biogeografisk uppföljning och områdesvis uppföljning
Beschreibung: Upphandlingen omfattar fladdermusinventering inom biogeografisk uppföljning av fladdermöss i 11 län och områdesvis uppföljning av fladdermöss i fyra län för perioden 2027 - 2030. Totalt ingår 16 områden i den biogeografiska uppföljningen och 19 områden i den områdesvisa uppföljningen.
Interne Kennung: 502-2215-2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90721700 Schutz gefährdeter Arten
Zusätzliche Einstufung (cpv): 92534000 Dienstleistungen von Tierschutzgebieten
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Generell del
Beschreibung: Inventering av fladdermöss inom biogeografisk uppföljning och områdesvis uppföljning 2027-2026
Interne Kennung: 1884242-0
Los: LOT-0002
Titel: Skåne län (anbudsområde 1)
Beschreibung: inventeras årligen (2027, 2028, 2029, 2030) inom den biogeografiska uppföljningen:
Interne Kennung: 1884243-1
Los: LOT-0003
Titel: Blekinge och Kalmar län (anbudsområde 2)
Beschreibung: inventeras årligen (2027, 2028, 2029, 2030) inom den biogeografiska uppföljningen
Interne Kennung: 1884244-2
Los: LOT-0004
Titel: Kronobergs län (anbudsområde 3)
Beschreibung: området innehåller biogeografisk uppföljning årligen samt områdesvis uppföljning. Tre av uppdragen i Kronobergs län finansieras av Life-projekt: Life2Taiga i Bockaskruv, Stocksmyr-Brännan och Life RestoRed i Skäraskog.
Interne Kennung: 1884245-3
Los: LOT-0005
Titel: Halland, Västra Götalands, Jönköpings och Värmlands län (anbudsområde 4)
Beschreibung: Biogeografisk uppföljning årligen samt områdesvis uppföljning
Interne Kennung: 1884246-4
Los: LOT-0006
Titel: Östergötlands län (anbudsområde 5)
Interne Kennung: 1884247-5
Los: LOT-0007
Titel: Uppsala, Västmanlands och Gävleborgs län (anbudsområde 6)
Interne Kennung: 1884248-6
See the notice on TED website
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 502-2215-2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 90721700 Endangered species protection services
Additional classification (cpv): 92534000 Wildlife preservation services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Generell del
Internal identifier: 1884242-0
Lot: LOT-0002
Title: Skåne län (anbudsområde 1)
Internal identifier: 1884243-1
Lot: LOT-0003
Internal identifier: 1884244-2
Lot: LOT-0004
Title: Kronobergs län (anbudsområde 3)
Internal identifier: 1884245-3
Lot: LOT-0005
Internal identifier: 1884246-4
Lot: LOT-0006
Internal identifier: 1884247-5
Lot: LOT-0007
Internal identifier: 1884248-6