2. Verfahren
Verfahren
Titel: Furnizare şi distribuţie a fructelor, laptelui şi produselor lactate şi produselor de panificaţie elevilor din învăţământul primar şi gimnazial de stat, precum şi preşcolarilor din grădiniţele de stat cu program normal de 4 ore, pentru anii școlari 2026-2027, 2027-2028, 2028-2029
Beschreibung: Acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat, precum și pentru preșcolarii și elevii incluși în învățământul special de fructe și legume proaspete, lapte și produse lactate și produse de panificație în limita unei valori zilnice/preșcolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achiziție a produselor, inclusiv taxa pe valoarea adăugată, cheltuielile de transport, distribuție și depozitare a acestora, după caz. Estimările cantităților minime și maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga perioadă a acordului-cadru și a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru se regăsesc în anexele caietului de sarcini. Acestea se vor actualiza în funcție de prezența la cursuri a beneficiarilor de produse pe categorii de elevi din școli și grădinițe. În conformitate cu prevederile art. 160 alin. (1) din Legea nr. 98/2016 cu modificările și completările ulterioare, AC a stabilit ca termenul limită până la care orice operator economic interesat de participarea la procedura de achizitie publică are dreptul de a solicita clarificări sau informații suplimentare în legătură cu documentația de atribuire, este cu 25 de zile înainte de termenul limită de depunere a ofertelor. AC va răspunde la solicitările de clarificari în a 11-a zi înainte de data limită de depunere a ofertelor.
Interne Kennung: 4244997/10/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Lieferleistungen
Haupteinstufung (cpv): 15511210 UHT-Milch
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Lotul 1 - produse de panificație
Beschreibung: Acordarea gratuită pentru prescolarii din gradinitele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate si pentru elevii din invatamantul primar si gimnazial de stat de produse de panificație in limita unei valori zilnice/prescolar/elev. Limita valorica zilnica cuprinde pretul integral de achizitie a produselor, cheltuielile de transport, distributie si depozitare a acestora, dupa caz. Acordul-cadru va cuprinde câte 1 contract subsecvent pe an școlar pentru Lotul 1: Produse de panificație si 3 contracte subsecvente pe intreaga perioada a acordului-cadru de 3 ani. Calendarul estimativ nu constituie angajament ferm din partea autoritatii contractante. Estimari ale cantit min si max care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru: cantit min = 37.250.200 buc si cantit max = 40.974.919 buc. Acord-cadru: Valoare min: 24.457.621,70 lei; Valoare max: 26.903.179,22 lei. Estimari ale cantit min si max care ar putea face obiectul unui singur contr. subs. dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru: cantit min: 12.464.490 buc si cantit max: 13.710.939 buc. Val celui mai mare contr subsecvent: 9.001.940,64 lei. Notă: Estimările cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga perioadă a acordului-cadru şi a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, se regăsesc în anexele la caietele de sarcini. Acestea se vor actualiza în funcţie de prezenţa la cursuri a beneficiarilor de produse pe categorii de elevi din scoli şi grădiniţe.
Interne Kennung: 1
Haupteinstufung (cpv): 15811300 Croissants
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15820000 Zwieback und Kekse; haltbares Gebäck und Kuchen, 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Los: LOT-0002
Titel: Lot 2 – Lapte și produse lactate
Beschreibung: Acordarea gratuită pentru preșcolarii din grădinițele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate și pentru elevii din învățământul primar și gimnazial de stat de lapte și produse lactate în limita unei valori zilnice/preșcolar/elev. Limita valorică zilnică cuprinde prețul integral de achizitie a produselor, cheltuielile de transport, distributie si depozitare a acestora, dupa caz. Acordul-cadru va cuprinde cate 1 contract subsecvent pe an școlar pentru Lotul 2 - Lapte și produse lactate și 3 contracte subsecvente pe intreaga perioada a acordului-cadru de 3 ani. Calendarul estimativ nu constituie angajament ferm din partea autoritatii contractante. Estimari ale cantit min si max care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru; cantit min= 37.250.200 buc si cantit max = 43.433.731 buc. Acord-cadru: Val min: 39.485.212,00 lei; Val max: 46.039.754,86 lei. Estimari ale cantit min si max care ar putea face obiectul unui singur contr subs dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru: cantit min: 12.464.490 buc si cantit max: 13.710.939 buc. Val celui mai mare contr subsecvent: 14.533.595,34 lei. Notă: Estimările cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga perioadă a acordului-cadru şi a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, se regăsesc în anexele la caietele de sarcini. Acestea se vor actualiza în funcţie de prezenţa la cursuri a beneficiarilor de produse pe categorii de elevi din scoli şi grădiniţe.
Interne Kennung: 2
Zusätzliche Einstufung (cpv): 15551000 Joghurt und andere fermentierte Milcherzeugnisse, 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
Los: LOT-0003
Titel: Lot 3 – Mere
Beschreibung: Acordarea gratuita pentru prescolarii din gradinitele cu program normal de 4 ore de stat autorizate/acreditate si pentru elevii din invatamantul primar si gimnazial de stat de mere in limita unei valori zilnice/prescolar/elev. Limita valorica zilnica cuprinde pretul integral de achizitie a produselor, cheltuielile de transport, distributie si depozitare a acestora, dupa caz. Acordul-cadru va cuprinde cate 1 contract subsecvent pe an școlar pentru Lotul 3 - Mere si 3 contracte subsecvente pe intreaga perioada a acordului-cadru de 3 ani. Calendarul estimativ nu constituie angajament ferm din partea autoritatii contractante. Estimari ale cantit min si max care ar putea fi solicitate pe durata intregului acord-cadru; cantit min= 14.541.905 buc si cantit max = 15.996.095 buc. Acord-cadru: Val min: 10.470.171,60 lei; Val max: 11.517.188,40 lei. Estimari ale cantit min si max care ar putea face obiectul unui singur contr subs dintre cele care urmeaza sa fie atribuite pe durata acordului-cadru: cantit min: 4.871.180 buc si cantit max: 5.358.298 buc. Val celui mai mare contr subsecvent: 3.857.974,56 lei. Notă: Estimările cantităţilor minime şi maxime care ar putea fi solicitate pe întreaga perioadă a acordului-cadru şi a celor care ar putea face obiectul unui singur contract subsecvent dintre cele care urmează să fie atribuite pe durata acordului-cadru, se regăsesc în anexele la caietele de sarcini. Acestea se vor actualiza în funcţie de prezenţa la cursuri a beneficiarilor de produse pe categorii de elevi din scoli şi grădiniţe.
Interne Kennung: 3
Haupteinstufung (cpv): 03222321 Äpfel
Zusätzliche Einstufung (cpv): 60000000 Transport- und Beförderungsdienstleistungen (außer Abfalltransport)
2. Procedure
Procedure
Internal identifier: 4244997/10/2026
Type of procedure: Open
The procedure is accelerated: no
Purpose
Main nature of the contract: Supplies
Main classification (cpv): 15511210 UHT milk
5. Lot
Lot: LOT-0001
Title: Lotul 1 - produse de panificație
Internal identifier: 1
Main classification (cpv): 15811300 Croissants
Additional classification (cpv): 15820000 Rusks and biscuits; preserved pastry goods and cakes, 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
Lot: LOT-0002
Title: Lot 2 – Lapte și produse lactate
Internal identifier: 2
Additional classification (cpv): 15551000 Yoghurt and other fermented milk products, 60000000 Transport services (excl. Waste transport)
Lot: LOT-0003
Title: Lot 3 – Mere
Internal identifier: 3
Main classification (cpv): 03222321 Apples
Additional classification (cpv): 60000000 Transport services (excl. Waste transport)