See the notice on TED website
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Ikkunat, yläpölyt, perus- ja ylläpitosiivouksen hankinta
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli Vantaan kaupungissa sijaitsevien eri kohteiden erikseen tilattavat ikkunoiden pesut, yläpölyjen puhdistukset ja kiinteistöjen perussiivoukset sekä ylläpitosiivoukset. Hankinta oli jaettu kahteen (2) eri osa-alueeseen: Osa-alue 1. Yläpölyjen puhdistukset, perussiivous sekä ikkunoiden pesupalvelut Osa-alue 2. Ylläpitosiivous Tilaaja valitsee enintään kolme (3) sopimustoimittajaa osa-aluekohtaiseen etusijajärjestykseen. Valittujen sopimustoimittajien kanssa tullaan tekemään kaksi (2) sopimusta, yksi Vantaan kaupungille ja toinen Vantaan Tilapalvelut Vantti Oy:lle. Vantaan kaupungin sopimusta voivat käyttää kaikki Vantaan kaupungin toimialat sekä alla olevat organisaatiot: Vivamus Kiinteistöt Oy Kiinteistö Oy Vantaan Peltolantie 5 Kiinteistö Oy Myyrinselkä Koy Vantaan Jönsaksentie 4 Pallastunturintien Liikekiinteistö Oy Kiinteistö Oy Tikkurilan Terveysasema Kiinteistö Oy Vantaan Maakotkantie 10 Kiinteistö Oy Vantaan Helikopteritukikohta Kiinteistö Oy Korson Toimistokeskus Kiinteistö Oy Hakucenter Hakopolun Liikekiinteistö Oy Sopimus tehdään määräaikaiseksi kahdelle vuodelle. Tilaaja varaa oikeuden jatkaa sopimusta kahdella (2) yhden (1) vuoden optiolla. Sopimuksen ehdot on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevissa sopimusluonnoksissa (liite 1 ja 2). Sopimuskauden alkamisajankohta on 1.9.2026. Hankinnan arvioitu arvo, neljässä vuodessa on 703 000 € (alv. 0%). Tilaaja ei sitoudu tarjouspyyntöasiakirjoissa arvioituihin hankintamääriin tai euromääräisiin arvoihin sopimuskaudella.
Interne Kennung: VD/678/02.08.00.00/2026
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Hankintamenettelynä on avoin menettely. Hankinta on EU-kynnysarvon ylittävä hankinta. Tarjouksen on perustuttava tarjouspyyntöasiakirjoihin ja oltava sisällöltään ja muotovaatimuksiltaan tarjouspyynnön mukainen. Tarjous tulee laatia suomen kielellä. Tarjousten arviointi ja vertailu toteutetaan hankintalainsäädännön mukaisesti kolmessa vaiheessa: - tarjoajien kelpoisuuden arviointi - tarjousten tarjouspyynnön mukaisuuden tarkistaminen - tarjousten vertailu osa-alueittain Kyseessä on puitejärjestely, johon valitaan tarjousvertailun perusteella enintään kolme (3) puitesopimustoimittajaa osa-aluekohtaiseen etusijajärjestykseen. Puitejärjestelyn ehdot on kuvattu tarkemmin tarjouspyynnön liitteenä olevassa Sopimusluonnoksessa (liite 1 ja 2). Tarjouskilpailusta voidaan sulkea pois hankintalain mukaisesti sellainen tarjoaja, jolla ei voida katsoa olevan teknisiä, taloudellisia tai muita edellytyksiä hankinnan toteuttamiseksi tai joka laiminlyö verojen tai lakisääteisten sosiaalimaksujen suorittamisen. Tarjouskilpailusta voidaan lisäksi sulkea pois tarjoajat, joita koskee jokin hankintalain mukainen poissulkemisperuste. Jos tarjous on annettu tarjouspyynnön vastaisena, se hylätään. Myöhästyneitä tarjouksia ei huomioida.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90911000 Wohnungs-, Gebäude- und Fensterreinigung
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Yläpölyjen puhdistukset, perussiivous sekä ikkunoiden pesupalvelut
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli osa-alueessa 1. Yläpölyjen puhdistukset, perussiivous sekä ikkunoiden pesupalvelut tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Osa-alue 1 sisältää seuraavat palvelut: 1. Ikkunoiden pesupalvelut 2. Perussiivous 3. Yläpölyjen puhdistukset 4. Nosturin vuokraus (yläpölyjen puhdistukset ja ikkunoiden pesupalvelut) 5. Perussiivous (päiväkoti ja koulut) 6. Lattiapinnan puhdistus ja kiillotus 7. Lattian peruspesu ja vahaus (kaksi (2) kerrosta) 8. Tekstiilimaton pesu 9. Tekstiilimaton suojaus Hankinnan arvioitu arvo (neljässä vuodessa) / osallistuja: Vantaan kaupunki 50 000 € (alv. 0%) Vantaan Tilapalvelut Vantti Oy 296 000 € (alv. 0%) Vivamus Kiinteistöt Oy 76 000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Vantaan Peltolantie 5, 8000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Myyrinselkä 12 000 € (alv. 0%) Koy Vantaan Jönsaksentie 4, 24 000 € (alv. 0%) Yhteensä osa-alueen 1 arvioitu arvo, neljässä vuodessa on 466 000 € (alv. 0%).
Interne Kennung: Osa-alue 1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90911300 Fensterreinigung
Los: LOT-0002
Titel: Ylläpitosiivous
Beschreibung: Hankinnan kohteena oli osa-alueessa 2. Ylläpitosiivous tämän tarjouspyynnön ja sen liitteiden mukaisesti. Hankinnan arvioitu arvo (neljässä vuodessa) / osallistuja: Vantaan kaupunki 25 000 € (alv. 0%) Vantaan Tilapalvelut Vantti Oy 100 000 € (alv. 0%) Pallastunturintien Liikekiinteistö Oy 8000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Tikkurilan Terveysasema 28 000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Vantaan Maakotkantie 10, 8000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Vantaan Helikopteritukikohta 8000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Korson Toimistokeskus 20 000 € (alv. 0%) Kiinteistö Oy Hakucenter 20 000 € (alv. 0%) Hakopolun Liikekiinteistö Oy 20 000 € (alv. 0%) Yhteensä osa-alueen 2 arvioitu arvo, neljässä vuodessa on 237 000 € (alv. 0%).
Interne Kennung: Osa-alue 2-1