638554-2026 - Wettbewerb
Finnland – Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten – Haruspuisto, kokonaisurakka
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Haruspuisto, kokonaisurakka
Beschreibung: Rakennustyö käsittää Haruspuisto hankkeen rakentamisen tarjouspyyntöasiakirjojen mukaisesti kaikkine töineen ja hankintoineen täysin valmiiksi. Rakentaminen liittyy koko Haruspuiston toiminta-alueiden täydelliseen peruskorjaukseen. Työhön sisältyy toiminnallisten alueiden lisäksi myös raittien ja luonto alueiden kunnostaminen. Haruspuisto on Meri-Rastilan alueen kaupunkiuudistuskohde. Puiston teemana on Itämerivedenalainen luonto. Tavoitteena on, että teema näkyy ympäristössä, kalusteissa ja varusteissa sekä niiden kohdekohtaisessa ja paikkaan sovitetussa muotoilussa ja materiaaleissa. Haruspuistosta rakennetaan laadultaan erittäin korkeatasoinen puistokokonaisuus, joka palvelee monipuolisesti virkistys- ja opetuskäytössä niin lähiseudun asukkaita kuin muualtakin saapuvia. Rakennuttaja on Helsingin kaupungin kaupunkiympäristön toimialan Yleiset alueet -palvelu, joka toimii myös YSE 98 mukaisena tilaajana. Urakka-asiakirjojen mukaisten töiden tulee olla valmiina ja vastaanotettuna sekä viranomaisten ja tarkastavien laitosten vaatimat tarkastukset hyväksytysti pidettynä 30.9.2028. Urakkamuotona on kokonaisurakka, jossa työhön valittu urakoitsija toimii YSE:n ja Suomen lainsäädännön tarkoittamana pääurakoitsijan asemassa toimivana päätoteuttajana. Urakoitsija vastaa työmaan johtovelvollisuuksista ja työmaapalveluista. Urakkaan sisältyvät asiakirjaluettelossa mainittujen suunnitelmien mukaisten töiden lisäksi työmaan johtovelvollisuudet sekä työmaapalvelut, jotka koskevat kohdan 3.4 rakennuttajan erillishankintoja ja urakkarajaliitteessä esitettyjä YKT-osapuolien hankintarajoja. Työmaa toteutetaan kokonaisuudessaan vähäpäästöisenä työmaana, jonka vaatimukset löytyvät urakkarajaliitteen kohdasta 4.2. Urakkamuotona on kokonaishintaurakka. TYÖLLISTÄMISEHTO Urakassa vaaditaan liitteen ”Työllistämisehdon kilpailutusasiakirja” mukaista työllistämisehdon noudattamista. Suunnitelmissa esitetyt määrät eivät ole tilaajaa sitovia. Urakoitsijaksi valitaan kokonaistaloudellisesti edullisimman tarjouksen antanut tarjoaja. Kokonaistaloudellisesti edullisin on tarjous, joka on rakennuttajan asettamien tarjoajan soveltuvuutta koskevien vaatimusten täyttävistä tarjouksista hinnaltaan halvin. Tilaajaan sopimussuhteessa olevan urakoitsijan alihankkijalla/aliurakoitsijalla on oikeus antaa urakka edelleen alihankintana /aliurakkana. Hankinnan/urakan ketjuttaminen tätä pidemmälle ei ole mahdollista ilman erityisen perusteltua syytä ja siihen on saatava tilaajan/rakennuttajan kirjallinen suostumus.
Interne Kennung: HEL 2026-010243
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45200000 Komplett- oder Teilbauleistungen im Hochbau sowie Tiefbauarbeiten
5. Los
Los: LOT-0000