639078-2026 - Wettbewerb
Dänemark – Bauleistungen im Hochbau – Udbud af koncessionskontrakt af ret til at virke som operatør af offentligt tilgængelige ladepunkter i Gentofte Kommune
Auftrags- oder Konzessionsbekanntmachung – Standardregelung
Bauleistungen - Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud af koncessionskontrakt af ret til at virke som operatør af offentligt tilgængelige ladepunkter i Gentofte Kommune
Beschreibung: Dette udbud vedrører Gentofte Kommunens overladelse af retten til at virke som operatør af offent-ligt tilgængelige ladepunkter på kommunale vejarealer i Gentofte Kommune jf. Europa-parlamentets og Rådets forordning 203/1804 af 13. september 2023 om etablering af infrastruktur for alternative drivmidler og AFI-loven (LBK nr. 1043 af 17/09/2024 Bekendtgørelse af lov om infrastruktur for alternative drivmidler). Kommunen udbyder alene retten til at virke som Ladeoperatør på de pågældende lokationer. Det er de bydendes opgave at skitsere løsning på de enkelte lokationer, herunder valg af type af lader (normal- hurtig- eller lynlader) samt antal Ladepunkter pr. Ladestander. Operatøren skal selv finan-siere omkostningerne til etablering, drift og nedtagning af egne Ladepunkter. Hvor der i dag er etab-leret et ladepunkt med udløb af koncessionskontrakt, skal Operatøren koordinere opstilling med den eksisterende operatørs nedtagning. Lokationerne udbydes som individuelle delaftaler. Der kan afgives tilbud på enkelte eller alle delaftaler, men samme tilbudsgiver kan ikke tildeles alle delaftaler, der henvises til afsnit 4.4 for nærmere beskrivelse af tildeling af delaftaler. Der indgås enslydende kontrakter for hver enkelt delaftale Gentofte Kommune (Kommunen) har en eksisterende portefølje af koncessionskontrakter vedrø-rende retten til at virke som Ladeoperatør med forestående udløb, som derfor skal genudbydes. Derudover har Kommunen behov for at udbyde et antal nye lokationer som følge af øget behov og efterspørgsel på offentligt tilgængelige Ladepunkter i Gentofte Kommune. Udbuddet omfattet i alt 220 Ladepunkter. Der efterspørges både normalladere, hurtigladere og lynladere. Af Bilag 3 Lokationsliste fremgår en oversigt over lokationer med angivelse af antal Ladepunkter til etablering på den konkrete lokation. Af Bilag 3 Lokationsliste fremgår det, om der er tale om et genudbud eller en ny-etablering af Ladepunkt. De enkelte lokationer er vurderet egnede ift. trafikale hensyn og placeret, hvor behovet og efterspørgslen vurderes størst.
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbuddet gennemføres efter en proces, der svarer til offentligt udbud, hvor alle egnede leverandører har adgang til at afgive tilbud.
Zweck
Art des Auftrags: Bauleistungen
Zusätzliche Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 45210000 Bauleistungen im Hochbau
Zusätzliche Einstufung (cpv): 31311000 Stromversorgungsnetzanschlüsse, 31600000 Elektrische Ausrüstung, 31610000 Elektrische Ausrüstung für Motoren und Fahrzeuge, 31680000 Elektrische Bedarfsartikel und Zubehör, 31681000 Elektrische Zubehörteile, 31681500 Aufladegeräte, 45000000 Bauarbeiten, 45310000 Installation von elektrischen Leitungen, 51000000 Installation (außer Software), 51112100 Installation von Elektrizitätsverteilungseinrichtungen, 65300000 Stromversorgungsunternehmen und zugehörige Dienste
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: JÆ-2026-02 6 Ladepladser Smakkegårdsvej 215
Beschreibung: Udbud af koncessionskontrakt af ret til at virke som operatør af offentligt tilgængelige ladepunkter i Gentofte Kommune
Optionen:
Beschreibung der Optionen: Ingen
Los: LOT-0002
Titel: VA-2026-01 6 Ladepladser Sognegrænsen 2
Los: LOT-0003
Titel: GE-2026-01 4 ladepladser Brogårdsvej 64
Los: LOT-0004
Titel: HE-2026-09 4 ladepladser Øregårdsparken
Los: LOT-0005
Titel: VA-2026-03 8 ladepladser på Sognevej
Los: LOT-0006
Titel: JÆ-2026-01 4 ladepladser på Smakkegårdsvej 112
Los: LOT-0007
Titel: OC-2026-09 8 ladepladser på Schioldannsvej 31
Los: LOT-0008
Titel: OC-2026-11 4 ladepladser på Vangeporten
Los: LOT-0009
Titel: GE-2026-03 6 ladepladser på Kirketorvet 9
Los: LOT-0010
Titel: HE-2026-02 10 ladepladser på Frederikkevej 2
Los: LOT-0011
Titel: OC-2026-08 10 Ladepladser på Rådhusvej 15
Los: LOT-0012
Titel: KS-2026-01 4 ladepladser på Krøyersvej 5
Los: LOT-0013
Titel: OC-2026-06 6 ladepladser på Ordrupvej 129 - 135
Los: LOT-0014
Titel: GE-2026-05 6 ladepladser på Springbanen 1
Los: LOT-0015
Titel: VA-2026-02 4 ladepladser på Mosebuen 28B
Los: LOT-0016
Titel: DY-2026-01 4 ladepladser på Lyngbyvej 309
Los: LOT-0017
Titel: HE-2026-06 4 ladepladser på Hvilevej
Los: LOT-0018
Titel: OC-2026-10 6 ladepladser på Tonysvej
Los: LOT-0019
Titel: HE-2026-03 4 ladepladser på Gersonvej 41
Los: LOT-0020
Titel: VA-2026-04 4 ladepladser på Bakkevænget 12A
Los: LOT-0021
Titel: HE-2026-05 6 ladepladser på Hellerupvej 67
Los: LOT-0022
Titel: VA-2026-05 6 ladepladser på Sognevej 3
Los: LOT-0023
Titel: VA-2026-06 4 ladepladser på Vangede Bygade 38
Los: LOT-0024
Titel: OC-2026-02 4 ladepladser på Bregnegårdsvej 2A
Los: LOT-0025
Titel: KS-2026-03 12 ladepladser på Strandvejen 453
Los: LOT-0026
Titel: HE-2026-07 8 ladepladser på Niels Andersens Vej 77
Los: LOT-0027
Titel: OC-2026-07 6 ladepladser på Ordrupvej 13-19
Los: LOT-0028
Titel: GE-2026-04 6 ladepladser på Paul-Petersensvej 2
Los: LOT-0029
Titel: JÆ-2026-03 4 ladepladser på Solsiden 16
Los: LOT-0030
Titel: HE-2026-08 10 ladepladser på Ryvangs Alle 92
Los: LOT-0031
Titel: DY-2026-02 8 ladepladser på Vangedevej 145
Los: LOT-0032
Titel: GE-2026-02 6 Ladepladser på Gentofte Station
Los: LOT-0033
Titel: HE-2026-04 4 ladepladser på Hellerupvej 22
Los: LOT-0034
Titel: OC-2026-05 6 ladepladser på Jensløvs Tværvej
Los: LOT-0035
Titel: OC-2026-03 6 ladepladser på Fredensvej 4
Los: LOT-0036
Titel: HE-2026-01 4 ladepladser på Bregnegårdsvej 21A
Los: LOT-0037
Titel: OC-2026-04 4 ladepladser på Hegelsvej 21
Los: LOT-0038
Titel: OC-2026-01 4 ladepladser på Bernstorffsvej
639078-2026 - Competition
Contract or concession notice – standard regime
Works - Services
2. Procedure
Procedure
Type of procedure: Open
Purpose
Main nature of the contract: Works
Additional nature of the contract: Services
Main classification (cpv): 45210000 Building construction work
Additional classification (cpv): 31311000 Mains connections, 31600000 Electrical equipment and apparatus, 31610000 Electrical equipment for engines and vehicles, 31680000 Electrical supplies and accessories, 31681000 Electrical accessories, 31681500 Rechargers, 45000000 Construction work, 45310000 Electrical installation work, 51000000 Installation services (except software), 51112100 Installation services of electricity distribution equipment, 65300000 Electricity distribution and related services
5. Lot
Lot: LOT-0001
Options:
Description of the options: Ingen
Lot: LOT-0002
Lot: LOT-0003
Lot: LOT-0004
Lot: LOT-0005
Lot: LOT-0006
Lot: LOT-0007
Lot: LOT-0008
Lot: LOT-0009
Lot: LOT-0010
Lot: LOT-0011
Lot: LOT-0012
Lot: LOT-0013
Lot: LOT-0014
Lot: LOT-0015
Lot: LOT-0016
Lot: LOT-0017
Lot: LOT-0018
Lot: LOT-0019
Lot: LOT-0020
Lot: LOT-0021
Lot: LOT-0022
Lot: LOT-0023
Lot: LOT-0024
Lot: LOT-0025
Lot: LOT-0026
Lot: LOT-0027
Lot: LOT-0028
Lot: LOT-0029
Lot: LOT-0030
Lot: LOT-0031
Lot: LOT-0032
Lot: LOT-0033
Lot: LOT-0034
Lot: LOT-0035
Lot: LOT-0036
Lot: LOT-0037
Lot: LOT-0038