639154-2026 - Ergebnis
Dänemark – Abholung von Siedlungsabfällen – Udbud på indsamling af storskrald og asbest i Mariagerfjord Kommune
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Udbud på indsamling af storskrald og asbest i Mariagerfjord Kommune
Beschreibung: Udbuddet vedrører indsamling og transport af følgende fraktioner:Delaftale 1: Indsamling af StorskraldDelaftale 2: Indsamling af Asbest
Interne Kennung: 283291236
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Das Verfahren wird beschleunigt: nein
Zentrale Elemente des Verfahrens: Udbud efter Udbudsloven
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 90511000 Abholung von Siedlungsabfällen
Zusätzliche Einstufung (cpv): 90500000 Dienstleistungen im Zusammenhang mit Siedlungs- und anderen Abfällen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Delaftale 1: Indsamling af Storskrald
Beschreibung: Der skal indsamles storskrald fra de husstande, der i forvejen har bestilt afhentning.Storskraldsordningen i Mariagerfjord Kommune omfatter følgende fraktioner:• Stort brændbart o Møbler o Glasplader o Gulvtæpper o Madrasser o Andet• Rest efter sortering (småt brændbart)• Jern• Rent træ• Hårde hvidevarer• Elektronik• Haveaffald (Modtages i bundter eller i klare plastiksække)• Flamingo i klare sække• Rent pap• Tekstil i klare sække• Parasolfødder• KeramikkrukkerAntallet af fraktioner kan ændres i løbet af aftaleperioden.
Interne Kennung: 283291916-1
Los: LOT-0002
Titel: Delaftale 2: Indsamling af Asbest
Beschreibung: Ordningen indbefatter, at borgere kan købe asbestsække på genbrugspladserne og efter de har fyldt dem derhjemme, kan de bestille afhentning. Borgere kan bestille afhentning 10 gange på et år – vi kører ikke i juli og december. Ordregiver har opdelt kommunen i en Nord og Syd- afdeling (fjorden er skel), hvor syd-afdelingen kan vælge afhentning f.eks. d. 12. september og Nord-afdelingen kan vælge afhentning d. 26. september. Der vil for vindende tilbudsgiver således betyde, at der vil være 20 afhentningsdage på et år – 10 i den nordlige del af kommunen og 10 i den sydlige del.
Interne Kennung: 283291944-2