639242-2026 - Ergebnis
Finnland – Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes und zugehörige Leistungen – Koulu- ja päiväkotikuvausten hankinta 2026
Bekanntmachung vergebener Aufträge oder Zuschlagsbekanntmachung – Standardregelung
Dienstleistungen
2. Verfahren
Verfahren
Titel: Koulu- ja päiväkotikuvausten hankinta 2026
Beschreibung: Espoon kaupunki (myöhemmin myös Tilaaja) pyytää tarjouksia koulu- ja päiväkotikuvauksista Espoon kaupungin varhaiskasvatusyksiköihin, peruskouluihin ja lukioihin. Espoon kaupunki tekee käyttöoikeussopimukset kilpailutuksen perusteella valittujen Toimittajien kanssa Hankinta sisältää seuraavat osa-alueet: - Osa-alue 1, Varhaiskasvatusyksiköt, - Osa-alue 2, Kori 1 Espoonlahden alue, Osa-alue 2, Kori 2 Keski- ja Pohjois-Espoon alue, Osa-alue 2, Kori 3 Leppävaaran alue ja Osa-alue 2, Kori 4 Matinkylä-Olarin ja Tapiolan alue. Tarjoaja voi tulla valituksi Toimittajaksi osa-alueen 1 lisäksi ainoastaan kahteen koriin osa-alueella 2. Tarkempi kuvaus Toimittajien valinnasta on tarjouspyynnöllä kohdassa Muut Tiedot, Päätöksenteon perusteet. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on liitteellä "Hankinnan kohteen kuvaus". Hankinnan ennakoitu kokonaisarvo ilman arvonlisäveroa (eli kun alv. 0 %) on 6 500 000 €. Tässä hankinnassa yksilöity objektiivinen menetelmä hankinnan ennakoidun arvon laskemiseen on koulu- ja päiväkotikuvausten ostot (€, alv 0 %) kerrottuna sopimusvuosien määrällä (4 vuotta).
Interne Kennung: 3799/2025
Verfahrensart: Offenes Verfahren
Zentrale Elemente des Verfahrens: Rinnakkaisten tarjousten tekeminen on kielletty. Mikäli tarjoaja jättää rinnakkaisia tarjouksia, huomioidaan niistä vain viimeisen tarjous.
Zweck
Art des Auftrags: Dienstleistungen
Haupteinstufung (cpv): 79960000 Dienstleistungen des fotografischen Gewerbes und zugehörige Leistungen
5. Los
Los: LOT-0001
Titel: Osa-alue 1, Varhaiskasvatusyksiköt
Beschreibung: Varhaiskasvatuspalveluja tarjotaan sekä suomen että ruotsinkielellä. Varhaiskasvatusyksiköt pitävät sisällään kunnalliset päiväkodit ja perhe- ja ryhmäperhepäivähoidon sekä avoimet päiväkodit ja asukaspuistot. Tilaaja valitsee osa-aluekohtaiseen puitejärjestelyyn viisi (5) Toimittajaa sekä yhden (1) Toimittajan varalle. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Tarkemmat tiedot osa-alueen toimipisteistä on liitteessä 7 "Toimipisteet".
Interne Kennung: OA1-0
Zusätzliche Einstufung (cpv): 22315000 Fotografien
Los: LOT-0002
Titel: Osa-alue 2, Kori 2, Keski- ja Pohjois-Espoon alue
Beschreibung: Espoossa on 70 suomenkielistä peruskoulua ja kymmenen (10) ruotsinkielistä peruskoulua, joissa opiskelee yhteensä yli 30 000 lasta ja nuorta. Espoossa on kymmenen (10) suomenkielistä lukiota ja yksi (1) ruotsinkielinen lukio. Espoon kaupungin lukioissa opiskelee lähes 7000 opiskelijaa. Peruskoulut ja lukiot on jaettu tässä hankinnassa neljään maantieteelliseen osa-alueeseen eli koriin. Toimittaja voi tulla valituksi Toimittajaksi kahteen koriin. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Tarkemmat tiedot osa-alueen toimipisteistä on liitteessä 7 "Toimipisteet". Tilaaja valitsee koriin 2 (Keski- ja Pohjois-Espoon alue) kaksi (2) Toimittajaa ja kaksi (2) varatoimittajaa. Valittavien Toimittajien määrissä on huomioitu oppilaiden ja opiskelijoiden määrä alueella
Interne Kennung: OA2 Keski- ja Pohjois-Espoon alue-1
Los: LOT-0003
Titel: Osa-alue 2, Kori 1, Espoonlahden alue
Beschreibung: Espoossa on 70 suomenkielistä peruskoulua ja kymmenen (10) ruotsinkielistä peruskoulua, joissa opiskelee yhteensä yli 30 000 lasta ja nuorta. Espoossa on kymmenen (10) suomenkielistä lukiota ja yksi (1) ruotsinkielinen lukio. Espoon kaupungin lukioissa opiskelee lähes 7000 opiskelijaa. Peruskoulut ja lukiot on jaettu tässä hankinnassa neljään maantieteelliseen osa-alueeseen eli koriin. Toimittaja voi tulla valituksi Toimittajaksi enintään kahteen koriin. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Tarkemmat tiedot osa-alueen toimipisteistä on liitteessä 7 "Toimipisteet". Tilaaja valitsee koriin 1 (Espoonlahden alue) kaksi (2) Toimittajaa ja kaksi (2) varatoimittajaa. Valittavien Toimittajien määrissä on huomioitu oppilaiden ja opiskelijoiden määrä alueella.
Interne Kennung: OA2, Espoonlahden alue-2
Los: LOT-0004
Titel: Osa-alue 2, Kori 3, Leppävaaran alue
Beschreibung: Espoossa on 70 suomenkielistä peruskoulua ja kymmenen (10) ruotsinkielistä peruskoulua, joissa opiskelee yhteensä yli 30 000 lasta ja nuorta. Espoossa on kymmenen (10) suomenkielistä lukiota ja yksi (1) ruotsinkielinen lukio. Espoon kaupungin lukioissa opiskelee lähes 7000 opiskelijaa. Peruskoulut ja lukiot on jaettu tässä hankinnassa neljään maantieteelliseen osa-alueeseen eli koriin. Toimittaja voi tulla valituksi Toimittajaksi kahteen koriin. Tarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Tarkemmat tiedot osa-alueen toimipisteistä on liitteessä 7 "Toimipisteet". Tilaaja valitsee koriin 3 (Leppävaaran alue) kaksi (2) Toimittajaa ja kaksi (2) varatoimittajaa. Valittavien Toimittajien määrissä on huomioitu oppilaiden ja opiskelijoiden määrä alueella
Interne Kennung: OA2 Leppävaaran alue-3
Los: LOT-0005
Titel: Osa-alue 2, Kori 4, Matinkylä-Olarin ja Tapiolan alue
Beschreibung: Espoossa on 70 suomenkielistä peruskoulua ja kymmenen (10) ruotsinkielistä peruskoulua, joissa opiskelee yhteensä yli 30 000 lasta ja nuorta. Espoossa on kymmenen (10) suomenkielistä lukiota ja yksi (1) ruotsinkielinen lukio. Espoon kaupungin lukioissa opiskelee lähes 7000 opiskelijaa. Peruskoulut ja lukiot on jaettu tässä hankinnassa neljään maantieteelliseen osa-alueeseen eli koriin. Toimittaja voi tulla valituksi Toimittajaksi kahteen koriin. TTarkempi kuvaus hankinnan sisällöstä on liitteellä 1 "Hankinnan kohteen kuvaus". Tarkemmat tiedot osa-alueen toimipisteistä on liitteessä 7 "Toimipisteet". Tilaaja valitsee koriin 4 (Matinkylä-Olarin ja Tapiolan alue) Alueelle valitaan kolme (3) Toimittajaa ja kolme (3) varatoimittajaa. Valittavien Toimittajien määrissä on huomioitu oppilaiden ja opiskelijoiden määrä alueella
Interne Kennung: OA2 Matinkylä-Olarin ja Tapiolan alue-4